Reklamı Kapat

Uyarılara devam: Sağlıklı yaşam için tavsiyeler

Hastalanmamak elimizde, tüm hastalıklarımızdan kurtulabiliriz: Hastalıklar hücrelerin işlevlerinin bozulması ile ortaya çıkar. İki nedeni vardır: 1) Yetersiz beslenme yani vücudun ihtiyaç duyduğu doğru besinlerin alınamayışı. 2) Vücudumuza giren toksikler (zehirler) yani hücrelerin ihtiyaç duymadıkları bir şeyle zehirlenmeleri. Tüm hastalıkların sebepleri beslenme ve zehirli olan toksik maddeler ise; bu iki sebebi ortadan kaldırdığımızda hastalanmayız ve sağlığımıza kavuşmuş oluruz.

Beslenme: Gıdalarınızı alırken en temel ölçü gıdanın helal ve temiz olması yani kendi doğal ortamında üretilmiş olmasıdır; kimyasal ve zirai ilaçlamanın yapılmadığı, paketlemesinde hiçbir koruyucu ilave edilmeden doğru bir ambalaj ile üretilen gıdalar olmasına dikkat ediniz. Günlük olarak iki öğün ile yetinmek, sabah protein ağırlıklı iyi bir kahvaltı, akşam en erken saatte en fazla iki çeşit ve mizaca uygun bir yemek ideal bir beslenme şeklidir. Ara öğünlerde mevsim meyvesi, kuru yemişler (ceviz, badem, incir, fındık vb.), tüm yemeklerde mevsim salatası (bol sızma yağı, doğal sirke, limon ilave edilerek) tüketilmelidir.

Vücuda zarar vermeme: Toksik (zehirli/zararlı) olan her türlü gıda ve ürünlerden vücudumuzu korumaya çalışmak. Raf ömrü uzatılan tüm katkılı gıdalar, temizlik ürünleri, şekerli ve hamurlu tüm gıdalar, meşrubatlar, bisküvi ve çikolata, rafine yağ, tuz, şeker, kimyasal deterjanlar, kozmetik ürünleri, parfüm ve deodorantlar gibi tüm zararlı ürünlerden sakınılmalı.

Hareketli bir yaşam: Düzenli egzersiz, temiz hava, güneş enerjisinden yararlanma, günlük orman ve deniz kenarı yürüyüşleri, imkân varsa yüzme sporu çok faydalı olur. Ulaşım için yakın mesafelerde bisiklet kullanmak sağlık ve çevre için çok ciddi katkılar sağlar.

Psikolojiye dikkat: Beden ve zihin ayrılmaz ikilidir, ikisi birdir ve aynıdır. Olaylara, düşünce ve duygularımıza verdiğimiz tepkiler hücrelerimizi direkt olarak etkiler.

Sağlığın altyapısı: Hücrelerin sağlığı sağlıklı olan anne ile babadan başlar, hamilelik döneminde annenin sağlıklı beslenmesi, huzurlu ve mutlu bir hamilelik geçirmesi ile devam eder. Normal doğumla doğan çocuğun iki yıl anne sütüyle beslenmesi, annenin bu dönemde doğru ve sağlıklı beslenmesi, çocuğun bütün yaşamını etkileyecek temel altyapıyı sağlar. Kimyasal ve sentetik ilaçlar zorunlu olmadıkça kullanılmamalı. Radyasyon ve manyetik alan üreten görüntüleme cihazlarından zorunlu olmadıkça sakınmak gerekir. Günde en az on bardak temiz kaynak suyu içiniz. Vücudun en önemli organları sırası ile böbrekler, karaciğer, bağırsaklar, akciğer, kalp ve damarlardır. Sindirim sistemi çok önemlidir; yemekleri yavaş yemeli, çok iyi çiğnemeli. Acıkmadan yememek, doymadan kalkmak temel prensip olmalı. Günde en az iki kez büyük abdeste çıkmak sindirim için önemlidir ve kalın bağırsağı tam boşaltmak çok faydalıdır. Yılda en az iki kez hacamat (kupa terapisi) yaptırmak kan dolaşımını ve hücrelerimizin yeterli besinleri almasına, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Hücrelerimiz besinleri kan ile alır, kanın akışkan ve temiz olması sağlık için çok önemlidir.

Vücudumuz bir bütündür: Tüm organlar bir bütünün parçalarıdır. Her organın bu bütünlük içerisinde bir fonksiyonu vardır. Gerçek tedavi, organlarımızın kendi işlevlerini yerine getirecek şekilde hiçbir kimyasal ilaca bağımlı olmadan beslenme ve toksinlerden arındırma ile sağlanan tedavidir. Hücrelerimiz sağlıklıysa en basit soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara bile yakalanmaz, çünkü virüsler vücuda girdiklerinde direnç ile karşılaşıp tekrar çıkarlar. Ateş düşürücü ve antibiyotik kullanımı ise vücudun gösterdiği direnci kırar, bakteriler ve virüsler bakterilere karşı direnç kazanır. Cerrahi müdahaleler vücudun bütünselliğini ve yaşam kalitesini bozar. Hiçbir organ boşuna değildir. Allah insan için ne kadar ömür takdir etmişse (ortalama 120 yıldır) insan bu ömrün sonuna kadar hastalanmadan kaliteli olarak ruhunu teslim edebilir. Tek koşul fıtrata uygun ekolojik çevre ile uyumlu doğal yasalara göre bir yaşamdır.

SONUÇ olarak sağlık bir tercihtir; tercihlerimiz sağlığımızı ve yaşam kalitemizi belirleyecektir. “Gıdalarınız ilaçlarınız olsun, ilaçlarınız gıdalarınız olsun” (Hipokrat). Teşekkür: “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözü ile başlayıp sürdürdüğümüz bu altı yazının yazılmasına vesile olan Sağlık Çalışanı ve Kimyager Sabri Kaya’ya teşekkürler...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?