Reklamı Kapat

Terör, Taksim’de Terör ve Çözüm Önerilerimiz- 7

Önceki yazılarla birlikte okunmasını tavsiye ederek kaldığımız yerden devam edelim…
Soru: İl veya bucak isyan ederse il parçalanmaz mı, devlet dağılmaz mı?

(Bu sorunun cevabı ve çözümü üzerinde kaldığımız yerden durmaya devam ediyoruz.)
Bölgelerdeki ve ilçelerdeki hizmetler merkezi yönetimle yapılmalıdır. Buralarda askeri birlikler yerleştirilmeli ve buradaki askeri birlikler veya hizmet görevlileri o ilçeden veya o bölgeden olmamalıdır. Hizmetleri kendilerinden olmayan merkezi yönetim yapmalıdır. Buna mukabil il ve bucak yönetimleri kendilerinden yani yerel olmalı ve seçimle gelmelidir. Bu yönetimler tamamen bağımsız olmalıdır. İl sayısı yüz, bucak sayısı da ilde yüz kadar olacağından, bunlara verilen tam bağımsızlık genel birlik için bir tehlike oluşturmaz.

Gerekli durumlarda hakemler kararı ile illere veya bucaklara verilen ve yapılan hizmet kesilebilmeli; meselâ elektrik verilmemelidir. Çıkış serbest olup giriş yasaklanabilmelidir. Böylece uygulanan ekonomik baskı o il ve bucakları itaate zorlar. Eğer bir ilde nüfus 300 binden aşağı düşerse o zaman askeri birlik oraya girip orasını dağıtabilmeli ve o ili yok etmelidir. Bu hususta kararı hakemler vermelidir. Yeterli sayılarını koruyan topluluklar asla dağıtılmamalıdır. Kolektif ceza söz konusu olmamalıdır. Mesela, bir bucak başkanının karşı çıkmasını bucağın karşı çıkması şeklinde anlayıp bütün halka karşı tavır alınmamalıdır. Bucak başkanı cezalandırılabilir ama topyekûn bütün halk suçlanamaz.
Parti yöneticileri suç işlediğinde de parti kapatılamaz.

Öngördüğümüz bu tedbirlerin uygulanması sayesinde bir ülkede var olan parçalanma ve dağılma tehlikesi tamamen ortadan kaldırılır.

Bu konular arkadaşlarımızın yaptıkları akademik veya özel çalışmalarda daha geniş boyutları ile açıklanmıştır; ilgililer ve ilgilenenler o çalışmalarımızdan yararlanabilirler.

EKONOMİK TEDBİRLER

Soru: Biraz da ekonomik tedbirlerden bahseder misiniz?

Cevap: Bu konu hem ayrı hem de çok önemli bir konudur. Geniş olarak ele almak gerekir. Ama sadece başlıklarını verip kısaca açıklayalım.

Devlet mal senetleri çıkarıp halkın elinde bulunan malları bu senetlerle satın almalıdır. Sonra senetleri de isteyenlerden para karşılığında satın almalıdır. Böylece para arzı gerçekleştirilmiş olur. Yani mal senetleri alınıp satılmakla para emisyonu sağlanır. Bu uygulama piyasayı doyurur, işsizliği ortadan kaldırır ve piyasaya karşılıksız para çıkmadığı için enflasyona sebebiyet vermez.

Devlet halka ‘sipariş verme kredisi’ni vermeli (selem uygulaması); halk tüccara, tüccarlar da işyerlerine sipariş vermelidir. Böylece herkes kredilenmiş olur ve yılbaşında tüm tüketim malları planlanır. Fazla veya eksik üretim olmaz. Pazar arama derdi kalmaz.
Nakit kredi tüccara veya işyerine verilmemelidir.

İşçi bulabilen inşaatçılara, inşaat müteahhitlerine, resmi ücret üzerinden kredi verilmeli ve artık emeğe iş bulunmalı, hiç kimse işsiz bırakılmamalıdır.

Devlet işletmelere kamu hizmetleri götürmeli ve vergi olarak üretimden pay almalıdır. Örneğin, bu elektrik bedeline şarj edilebilir. Elde edilen payın yarısı oraya hizmet edenlere verilmeli, diğer yarısı ise halka hizmet edenlere maaş olarak verilmelidir. Halk hizmetlilerini -mesela doktorunu- kendisi seçmeli ama ücret devletçe ödenmelidir. Herkes sosyal güvenlik kapsamına alınmalı ve bunun için halktan herhangi bir prim alınmamalıdır.

Devlet yatırımları, sattığı arazi karşılığı elde ettiği meblağlarla yapmalıdır. Tüm kamu kuruluşları hisse senetlerini halka satmalı, özel sektöre değil halk sektörüne devretmelidir.
Bu önemli husus da ayrı ve daha geniş olarak ele alınabilir.

Öngördüğümüz teklifler uygulamaya başlandığı andan itibaren bir yıl içinde Türk Lirası’nın kıymeti doların, avronun ve yenin üstüne çıkar. Dış borçlar kısa zamanda ödenir, böylesine önemli olan ekonomik problemimiz kalmaz. İhracat, ithalatın üstüne çıkar, gerçek ihracat patlaması olur ve enflasyon ortadan kalkar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder

# var

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler