İslam Anlayışı, Hak-Batıl Anlayışı ve Sebepler

“MİLLÎ GÖRÜŞ VE ADİL DÜZEN” konusundaki seminer notları ile kaldığımız yerden devam ediyor, önceki yazılarla birlikte okunmasını tavsiye ediyoruz...

İSLAM ANLAYIŞI

“Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a göre İslam:

‘İslam bir hayat nizamıdır. Allah yapısı olduğu için mükemmeldir ve tamdır. Zerre kadar noksanı, fazlası ve hatası bulunmamaktadır. İslam dini/düzeni, bir bütündür. O yüzden Müslümanların İslam’a uyma eylemi sadece inanç, ibadet ve ahlâk hususunda değil, aynı zamanda siyaset, ekonomi, sanat, eğitim, hukuk gibi hayatın bütün unsurlarında kendisini göstermelidir. Nitekim İslam zekât, faiz gibi iktisadi alana; şura, liyakat, devlet başkanının adaletli olması gibi idari ve siyasi alana; haklar ve sorumluluklar gibi hukuk alanına dair ilkeler koyan bütüncül bir sistemdir.’

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Millî Görüş ile İslam dininin/düzeninin bütün bu unsurlarını bir arada hayata uygulama hususunda bir nizamı yani Adil Düzen’i siyaset arenasında hayata geçirmeye çalışmıştır. Dolayısıyla Erbakan İslam’ı salt sosyolojik bir olgu olmaktan çıkararak göz ardı edilemeyecek derecede siyasi bir olguya dönüştürmüştür.

HAK-BATIL ANLAYIŞI

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a göre hak, şarta bağlı olmaksızın, mutlak olarak her şart altında doğru olan şeydir. Batıl ise her şart altında yanlış olan şeydir. Bütün Müslümanların ilk ve temel vazifesi hak-batıl mücadelesinde cihat etmektir. Erbakan, günümüzde batılın merkezini mevcut zulüm düzenini devam ettirerek Büyük İsrail hayalini gerçekleştirmek isteyen Siyonistlerin oluşturduğunu söylerken, hakkın ise İslam’ın barış ve adalet nizamını yerleştirmek isteyen ve bunun için gerekli olan kavram, kurum ve programlara sahip Milli Görüşçüler tarafından temsil edildiğini belirtmektedir. Dolayısıyla Erbakan’a göre hak ile batıl mücadelesi Siyonizm ile Milli Görüş arasında cereyan etmektedir (Erbakan, 2013: 174-180). Dolayısı ile Erbakan’a göre Müslümanlar, batıl olan mevcut Siyonist düzenin zail olması için hak olarak gelen İslam’a sarılmalı ve Milli Görüş davasına destek olmalıdırlar.

Batıl anlayışa göre şu 4 şey hak sebebidir:

1-Kuvvet: Batıl anlayışa göre ekonomik ve askeri yönden güçlü olan; zayıf ve korumasız olanı ezebilir, sömürebilir.

2-Çoğunluk: Bir ülkede çoğunluğu ele geçirenlerin, azınlıkta kalanlara üstünlük kurmaları.

3-İmtiyaz: Zalim ve batıl kafalılara göre Yahudi olmak, Avrupalı veya Amerikalı olmak, beyaz ırka mensup olmak, maddi servet veya dini bir etiket sahibi olmak... Başkalarını aşağılamak ve temel haklarına tecavüze kalkışmak için bir hak sebebidir.

4-Çıkar: Bir yerde ekonomik veya stratejik menfaatleri söz konusu olursa, oraya zorla müdahale etmeyi ve sadece çıkarlarını düşünmeyi, Batılılar maalesef şeytani bir prensip edinmiştir.

Doğru hak anlayışına göre ise hak şu 4 sebepten doğar.

1-Doğuştan bütün insanlara eşit olarak verilen haklar.

A-Yaşama hakkı (can emniyeti),

B-Nesil garantisi (namus emniyeti),

C-Akıl emniyeti (düşünce serbestîsi),

D-İnanç ve vicdan hürriyeti,

E-Mülkiyet hakkı ve meşru yollarla çalışıp kazanma güvencesi.

2-Emek ve hizmet karşılığı elde edilen haklar.

3-Karşılıklı ticari, siyasi veya sosyal anlaşmalar sonucu doğan haklar.

4-Adalet gereği doğan haklardır.”

(DEVAMI VAR. “Cihat Anlayışı” ve “İslam Birliği Anlayışı” konuları ile devam edeceğiz; istifade edilmesi dua ve dileklerimizle…)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler