“Faiz (riba) Haram da Enflasyon Haram Değil Mi?”

“terör, Taksim’de terör ve çözüm önerilerimiz” başlıklı yedi yazı yazdık…

Birinci yazımızın en başında yazdıklarımızı hatırlayarak başlayalım: “Haftalık “ADİL DÜZEN” seminerlerimizden derlediğimiz notlardan yararlanarak “Sosyal Tufan” seviyesindeki sorunlarımıza çare ve çözümler yazmaya başlamıştık ki; Taksim’de terör oldu! Bundan dolayı birincisi yayımlanan “Millî Görüş, Adil Düzen ve Hz. Peygamber Sünneti-1” başlıklı konumuzu erteliyor, terörle ilgili teşhis ve tedavi yazılarımıza yöneliyoruz.”

Yedinci yazımızın ortasından itibaren “EKONOMİK TEDBİRLER” başlığı altında kısaca yazılması gerekenleri yazdık; bu bölümün en sonunda yazdığımız çok ama ÇOK ÖNEMLİ ÖNERİMİZİ tekrar hatırlayarak ve hatırlatarak devam edelim…

“Öngördüğümüz teklifler uygulanmaya başlandığı andan itibaren bir yıl içinde Türk Lirası’nın kıymeti doların, avronun ve yenin üstüne çıkar. Dış borçlar kısa zamanda ödenir, böylesine önemli olan ekonomik problemimiz kalmaz, ihracat ithalatın üstüne çıkar, gerçek ihracat patlaması olur ve enflasyon ortadan kalkar.”

“EKONOMİ ve ENFLASYON” demişken, Dr. Mete Firidin arkadaşımızın www.akevler.org yayın sitemizde geçen hafta yayımlanan “Faiz (riba) haram da enflasyon haram değil mi?” başlıklı yazısı ile devam edelim, ilgili ve yetkililerin dikkatine sunalım…

“Hepimiz biliriz faiz, yani riba haramdır. Peki, enflasyon oluşturmak haram mıdır?

Enflasyon, kısaca paranın değer kaybetmesidir. Haliyle ücretle çalışan insanların alım gücünün azalması demektir. Bu insanların elde edebildikleri para zaten az ve yetersizdir. Böylece ihtiyaçlarını karşılamada da yetersiz kalmaktadırlar. Bu duruma bir de enflasyon eklendiğinde yani ihtiyaçlarını karşılamada daha da yetersiz duruma düşmektelerdir. Bilinçli oluşturulan enflasyon, insanların ceplerinden para çalmaktan farksızdır. Oysa günümüzde birçok ülke bilinçli enflasyonla büyüme yoluna gitmektedir. Enflasyon halktan, halka fark ettirmeden vergi alma yoludur. Oysa Kur’an’da üç ayette “o insanlara eşyalarını eksiltmeyin” denmektedir ki, bu cümle ne anlam içermektedir? Bu ayetlerde “O insanlara mallarını eksiltmeyin” denmemektedir. Mallar ile ilgili bahis bu ayetlerden farklı yirmi dokuz ayette söz konusu edilmektedir. Bu durumda “eşyalarını eksiltmeyin” cümlesi neyi ifade etmektedir? “Eşya” kelimesinin kökü “şey”dir. Şeyler anlamına gelir ki “insanların gerekli gördüğü, ihtiyaç duyduğu hizmet ve maddeler”dir. Aşağıdaki ayetlerde mealen “o insanların ihtiyaç duyduğu hizmetleri ve maddeleri eksiltmeyin” denmektedir. Enflasyon ise insanların ihtiyaç duyduğu hizmetleri ve maddeleri azaltmaktır. Stokçuluk, karaborsacılık… gibi eylemler de insanlara ihtiyaçlarını azaltmaktır.

Araf Sûresi 85. ayet: “Ve Medyen’e doğru kardeşleri Şuayb’ı. Dedi ki: ‘Ey toplumum! Allah’a kulluk edin. Sizin için O’ndan başkası tanrıdan değildir. Rabbinizden size açıklayıcı bir belge gelmiştir. O ölçüyü ve o ağırlık birimini yerine getirin ve o insanlara eşyalarını eksiltmeyin ve onu ıslahı sonrasında o yeryüzünde bozgunculuk etmeyin ve mümin oldunuz ise işte o sizin için daha iyidir.’”

Hud Sûresi 85. ayet: “Ve ‘Ey toplumum! O ölçüyü ve o ağırlık birimini standartla tam yerine getirin. Ve o insanlara eşyalarını eksiltmeyin ve o yeryüzünde bozguncular olarak karışıklık çıkarmayın.’”

Şuara Sûresi 183. ayet: “Ve o insanlara eşyalarını azaltmayın. Ve o yeryüzünde bozguncular olarak adaletsizlik yapmayın.”

Tarihte Roma İmparatorluğu’nda, Antik Çin’de enflasyonun var olduğu bilinmektedir. Roma’da enflasyon metal paraların içeriğindeki değerli metallerin azaltılmasıyla olmuştur. Çin’de ise fazla kâğıt para basımıyla gerçekleşmiştir. Yukarıdaki ayetlerden ise Medyen’deki Eyke halkının hileli ölçme ve tartma ve enflasyonist, stokçuluk, karaborsacılık… gibi davranışlar sergilediği ve bu nedenle helak edildikleri anlaşılmaktadır. Enflasyonist davranışı nasıl uyguladıklarını düşündüğümüzde geçerli değer olarak kullandıkları metal çubukların ya miktarını veya içeriğini değiştirdiklerini tahmin edebiliriz. Doğrusunu Allah bilir.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder

# var , Çin

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler