Ekonomi; Adil Düzen Ekonomisi ve İNSAN…-2

Kaldığımız yerden devam ediyor, daha fazla istifade edilmesi için bu yazımızın önceki yazımızla birlikte okunmasını tavsiye ediyoruz…

İNSAN; Ruhun Görüntüsü

5-Ruh; nefis yoluyla hislerde zevk olarak, fikirde ben (ene) olarak, iradede zekâ olarak, ünsiyette ise diyalog olarak görünür. Eşyada ve bitkilerde bunlar yoktur. Hayvanlarda zekâ da yoktur. (Zekâ yeni bir şey üretme yeteneğidir.) İnsan bunları zamanı gelince kullanır. Oysa hayvan karşılıklı etkileşmede kullanır. İnsan beyninde işlenilenler yazılmış dosyalarda kaydedilip kapatılır ve arşive konur. Sonra insan onu istediği zaman açar. Hayvanlarda ise dosyalama yoktur; var olan tek dosyadır, daima açıktır. Hayvanlar dosyada yazılan bu programla hareket ederler yani programlayamazlar. İnsan ise program yazar.

İNSAN; Bedenin Görüntüsü

6-Beden sinirlerle duyu organlarına sinyaller gönderir. Işık, ses, sıvı parçacıklar (tad), gaz parçacıklar (koku), ısı, dokunma, konum, ağrı gibi olayları beyne bildirirler. Beyinde onlar dosyalanır, belleklerde saklanır, sonra gerektiğinde aktif hale getirilir. Bunlar beyin vasıtasıyla ruha ulaşırlar. Ruh yapılacaklara karar verir. Beyinde gerekli hazırlık yapılır. Zekâ onu iradeye bildirir. İrade de onu kaslara yönlendirerek bedeni harekete geçirir. Kâinata yön verir. Ruh yine beyin aracılığı ile isteklerini dile dönüştürür, cümleler olarak bildirir. Cümleler de karşı tarafa ulaşır.

İNSAN; İçtihat

7-İnsan, ruhu ile önce kararlar alır. Topladığı bilgileri değerlendirir. Ne yapacağını projelendirir. Kendi kendisi bir yönetici durumundadır. “Bedeni şunu yapmalıdır”, “ağzı şunu söylemelidir” der. Sonra projeyi uygulayandır. Kendi yaptığı projeyi bu sefer bedeniyle bir işçi imiş gibi uygular. İnsan bu yönü ile Allah’ın yeryüzündeki halifesi gibi davranır, uygulama ile de canlı gibi davranır. Canlılar gerek DNA’larında gerekse beyinlerindeki 01’lerde yazılı olanları uygularlar.

İnsan dışındaki canlılar kendileri kararlar alıp plan ve proje yapamazlar.

İNSAN; Ortak Ruh

8-Cisimler atomlardan veya moleküllerden oluşur. Her molekül ayrıdır. Birlikte olan moleküller ise birbirine etki ederek cisimleri oluştururlar. Katı, gaz ve sıvılarda basınç böyle oluşur. Birbirleri ile ilişki kuran ruhlar, birbirlerine etki ederek ortak ruh oluşturur. Ruhlardan oluşan bir cisim meydana gelir. Onlar arasında aidiyet duygusu doğar, “ben filanlara mensubum” der. Böylece ortak ruh ortak karar alır, ortak hareketi doğurur. Bu da “topluluk” olur. Kişi topluluğun ferdi olur. Aynı zamanda topluluk adına karar alma yetkisine sahip olur. Topluluğa karşı sorumlu olur.

İNSAN; Aile

9-İnsan topluluğun üyesidir, ortak ruhun içindedir, onun emrindedir ancak kendi özgürlüğünü de korumaktadır. Çalışırken diğer insanlarla beraberdir ama yaşarken evine dönmekte, evde biyolojik yakınları ile birlikte yaşamaktadır. Yaşamayı küçük birlik içinde sağlamaktadır. Eşler evlenmekte ve ortak aile oluşturulmaktadır. Kadın yalnız bir erkekle cinsel ilişki kurmakta, böylece bir erkekle çocuk yapmakta, buna mukabil çevreden ihtiyaçları erkek temin etmektedir. Aile içinde de insan kendi kişiliğini korumaktadır.

İNSAN; İnsanlık

10-Bir aileden binlerce yıldır üreyip çoğalan insanlar bugün on milyara yaklaşmakta, bunlar yeryüzünde birlikte yaşamaktadırlar. Bir tek canlı gibidirler. Bir defa doğdu ve bir defa ölecek. Yani yeryüzü tek bir canlı olarak insanlığı bir defa görmüş olacak. Yeryüzü bunlar için vardır ve bunların mülküdür. Aileler bu varlığın sürdürücüsüdürler. İnsanlar ailede doğar, ailede ölürler ve insanlığı yaşatırlar.

Mikroekonomi kişilerin doğup büyümeleri ve yaşamaları için gerekli olanları ele alır.

Makroekonomi ise insanlığın sorunlarını ele alır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder

# Allah

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Iktidar Iktigeniş - kaç yılıydı; 3316 milattan sonra mı, haa tamam..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 08:35


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 4.250 TL oldu! Yeni rakamı nasıl buldunuz?