Terör, Taksim’de Terör ve Çözüm Önerilerimiz- 3

Önceki yazılarla birlikte okunmasını tavsiye ederek kaldığımız yerden devam edelim…

Soru: Sizce hangi çözümlere öncelik verilmelidir? Ekonomik çözüm ve tedbirler mi öne alınmalı, yoksa sosyal tedbirler mi?

Cevap: Devletin varlığını sürdürebilmesi için önce sosyal tedbirler öne alınmalıdır. Yalnız, ister ekonomik tedbirler olsun, isterse sosyal tedbirler olsun, bu tedbirlerin gerçekten alınabilmesi için bu tedbirleri gerçekleştirebilecek bir güce ihtiyaç vardır. Hiç şüphesiz bunların başında bu tedbirler konusunda halkın desteğini almak gerekir. Halkın desteğini almadan yapılacak her operasyon, halkı o anarşi odaklarına doğru iter ve daha güçlü bir anarşi ve terör ortamı doğurur. Bu ortamın gerçekleşmesini önlemek için siyasi partiler birleşmelidir. Bu birleştirmenin inandırıcı olabilmesi için de sadece liderlerin beyanları yeterli değildir. Mutlaka ve geciktirilmeden “Millî Koalisyon Hükümeti” kurulmalıdır ve her parti aktif olarak bu hükümete girip ortak sorumluluk yüklenmelidir. Bundan sonraki gelişmeler ve yapılacak her türlü yenilikler aynı zamanda ordu ve askerler tarafından da değerlendirilmelidir. Bu yeni durum değerlendirmesi ve ordunun resmen destek sağlaması, terör ve anarşi meselesinin çözülmesi açısından son derece önemlidir.

Nihayet, yapılacak işler ilmî olmalı ve ilmin gerekleri yerine getirilmelidir.

Bu gereğin yerine getirilmesi için siyasi partilerin ve orduların temsilcileri tarafından oluşturulan ‘ilmî kuruluşlar’ harekete geçmelidir. Bunun için acilen şu genel müdürlükler kurulmalıdır: a) Soruşturma Genel Müdürlüğü, b) Hakemler Genel Müdürlüğü, c) Askeri İcra Genel Müdürlüğü, d) Mahalli Teşkilat Genel Müdürlüğü. Siyasi partiler her genel müdürlüğe aldıkları oy oranına göre yönetim kurulu üyesi vermeli, genel müdürleri de ilgili devlet bakanı atamalıdır.

Ekonomide ise şu tedbirler alınmalıdır: a) Devlet değerleri alıp satmalıdır. b) Devlet vergiyi genel hizmet payı olarak almalıdır. c) Devlet -faizin alternatifi olan- selem kredilerini vermelidir. d) Devlet işsizlere iş vermelidir. e) Halk sektörü oluşturulmalıdır.

GENEL MÜDÜRLÜKLER NE YAPACAKLARDIR?

Soru: Soruşturma Genel Müdürlüğü ne yapacaktır?

Cevap: Karakol soruşturması ve mahkeme soruşturması kalkmalıdır. Soruşturma, ABD’deki dedektif soruşturmasına benzer bir sistemle yapılmalıdır. Burada oradakinden tek fark şu olacaktır, soruşturmacının maaşını devlet vermelidir. Hem özel hukukta hem de kamu hukukunda olsun, soruşturma iki ayrı dedektif tarafından yapılmalıdır. Bu dedektiflere siyasi partiler teminat vermelidir. Bunların tanıklıklarını mahkeme karara bağlamalıdır. Mahkeme yine Amerika’daki jüriye benzer sistemle organize olmalı, fakat bunlar ‘hakem’ şeklinde olmalıdır. ‘Teminatlı Şahitler›in şehadetiyle karar verilince mahkûm infaz edilmelidir. Ancak şahitlerin şehadetine karşı dava açılabilmelidir. Aksi sabit olursa, o şahitlere teminat veren siyasi parti mağduriyeti tazmin etmelidir. Mahkeme ‘Yeminli Şahitler›in dosyalarını incelemeli, yeterli görürse kabul edip dinlemeli, yeterli görmezse reddetmelidir. Onların yerine başka şahitler istenmelidir.

Soru: Hakemler Genel Müdürlüğü ne yapacaktır?

Cevap: Mahkemeler bugün soruşturma yapmakta, sonra da karar vermektedirler. Hâkim sadece davayı yürütmelidir; ne soruşturmayı re’sen yapmalı ne de kararı re’sen vermelidir. Soruşturmayı ‘Teminatlı Şahitler›e yaptırmalı, kararları da ‘Teminatlı Hakemler’e verdirmelidir. Hakemlerden birini bir taraf, diğerini diğer taraf seçecektir. ‘Başhakem’i ise iki tarafın hakemi seçecektir. Hâkim bunların kararını onaylayacaktır veya reddedecektir. Reddederse, iki tarafa da yeni hakemler seçtirecektir. Kendisi karar vermeyecektir. Hakemlerin kararları kesin olacak ve infaz edilecektir. Hakemler aleyhine dava açılabilecek ve mağdur olan olursa bunu o hakemlere teminat veren siyasi partiler tazmin edecektir. İnfazlar kesinlikle sürüncemede kalmayacaktır. Şu önemli gerçeği unutmayalım; geciken adalet de en büyük adaletsizliklerdendir. (Devamı var.)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder

# var , ABD

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler