Reklamı Kapat

Erdoğan; geçmiş-gelecek ve ADİL DÜZEN-2

Ne diyorduk? Bu yazı birkaç vesileyle yazıldı ve bu konuda yazılacak o kadar çok şey var ki… ADİL DÜZEN çalışmaları resmen 1967 yılında başladı ve bugünlere gelindi… Erbakan Hoca ile yoğun çalışmalar 1980’li yıllarda başladı ve devam etti… Erdoğan’ın menfi çalışmaları 1990’lı yıllarda başladı ve halen devam…

Gelecek Partisi’nin kurulması vesilesiyle bugün iki yazarın yazdıkları ve buna istinaden yapılan haber/değerlendirme dikkat çekiciydi. Haberin başlığı şöyle: “Ağır abiler devreye girdi! Davutoğlu ve Babacan için son hamle”. Kaldığımız yerden devam…

Okuyalım: “14 AK PARTİLİ, ZİYARETLERİ VE ÖNERİLERİ / Bir süredir, özellikle sosyal medyada haklarında çok şey yazılıyor. Yedi kişi oldukları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan izin alarak AK Parti’den ayrılanlarla ‘ikna görüşmeleri’ yaptıkları... İşin doğrusunu merak ettim, kulisleri dolandım. Öğrendiklerimi sizlerle paylaşayım.

-7 değil, 14 kişiler: Ekrem Erdem, Ahmet Albayrak, Feyzullah Kıyıklık, Harun Karaca, Hasan Basri Yıldız, İdris Güllüce, İsmail Erdem, İsrafil Kışla, Kemal Çiftçioğlu, Mehmet Müezzinoğlu, Nuri Albayrak, Osman Develioğlu, Osman Kaan, Ünal Kacır.

-İlk tur görüşmelerini tamamladılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan ile ayrı ayrı görüşmeler yaptılar.

-Kendi aralarında bir değerlendirme yapacaklar, o değerlendirmeye göre yeni bir görüşme yapıp yapmayacaklarına karar verecekler.

Bu 14 isim neden bir araya geldi? Neden bu ziyaretleri gerçekleştirdiler? Bazı isimlerle yaptığım görüşmelere göre aktarayım: -AK Parti iktidarının önemli, güzel hizmetleri oldu. Bu hizmetlerde herkesin emeği var. Ancak hataları konuşup düzeltmeye ihtiyaç var. Neticede ‘yol arkadaşlığı’ ve ortak bir geçmiş var. ‘Parçalanmanın önüne geçmek için ne yapılabilir?’ sorusuna yanıt arandı. -Tarafların görüşleri dinlendi.

ERDOĞAN’A SUNULAN ÖNERİLER / Tüm görüşmeler uzun sürdü. İlk görüşme, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapıldı. 14 AK Partili isim o görüşmeye ‘önerilerini’ sıraladıkları bir raporla gittiler. Görüşmede metni içlerinden bir isim okudu. Giriş bölümünde seçim sonuçlarının doğru analiz edilip parti tüzüğündeki ilkelere sadık kalınması istenen raporda; teşkilatlar, belediyeler, hükümet ve bürokrasi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, seçmenin genel eleştirileri ve talepleri, FETÖ ile mücadele, ittifaklar, ekonomi, değişen seçmen profili başlıklarında eleştiriler ve öneriler yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaptıkları sunumda, ‘yeni oluşumların Millet İttifakı’nı güçlendireceği’ tespitlerini paylaştılar. ‘Bunun için özel bir çalışma yapılmalı’ dediler. Konu raporun İttifaklar başlığında yer aldı. 14 ismin bu konuda tespiti özetle şöyle: -MHP’den beklenen oy alınamadı. Aksine, AK Parti’den oylar MHP’ye kaydı. Saadet Partisi başta olmak üzere muhafazakâr seçmene hitap eden partilerle ilişkiler geliştirilmelidir.”

11 Temmuz 2014 tarihinde, bu köşede, başlıktaki konuyu açıklayan “Erbakan’ı Adil Düzen’den vazgeçirme raporları” başlıklı yazıyı yazdığımı hatırlatmış, alıntı aktarmıştım.

Yazının kalan kısmını okuyalım: “Ve son bir bilgi daha… Allah söyletmiş, Allah yazdırmış… Tam da o yıllarda yayına hazırlamakta olduğum iki ciltlik, büyük boy, 1200 sayfalık İSLÂM DEVLET VE DÜNYA DÜZENİ kitabımızın birinci cildinin hemen birinci sayfasına, ‘Besmele’den sonra şu notu koymuştum: DAHA İYİSİ ORTAYA KONMADIKÇA, ELEŞTİRİLERİN BİR DEĞERİ YOKTUR. Nitekim sonuç da öyle oldu… Erbakan Hocamız ile son nefesine kadar ADİL DÜZEN, ADİL EKONOMİK DÜZEN üzerinde çalışmaya devam ettik… Bunun en önemli delili ve belgeleri de yaptığı konuşmalar, verdiği konferanslar, 54. T.C. Hükümeti Başbakanı olarak, ‘Bunlar Adil Düzen’in kokusudur’ dediği uygulamalar, en sonunda ESAM tarafından derlenip istifadeye sunulan ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın âdeta VASİYETİ mesabesinde olan YENİ BİR DÜNYA VE ADİL DÜZEN kitabıdır… Ve’s-selâm…” https://www.milligazete.com.tr/makale/856538/resat-nuri-erol/erbakani-adil-duzenden-vazgecirme-raporlari (Devamı var.)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?