Reklamı Kapat

İslam Birliği Yolunda Bir Temel Taşı: Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi -1

Milli Görüş Hareketi 1969 yılında yola çıkıldığı günden bugüne temel esas ve söylemleri bakımından en küçük bir sapma dahi göstermeden, aynı istikamet ve ideallerle yoluna devam etmektedir. Milli görüş Hareketi’nin ilk günden beri savunduğu en önemli tezlerden birisi “İslam Birliği” idealidir. Merhum Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız her fırsatta Milli Görüş’ün hedefinin hakkın ve adaletin hâkim olduğu “Yeni Bir Dünya” kurmak olduğunu ifade ederken bunun ancak Müslümanların bir araya gelerek İslam Birliği’ni tesis etmesi ile mümkün olacağını da belirtmiştir.
Ancak gerek Erbakan Hoca gerekse Milli Görüş Hareketi; İslam Birliği ideali konusunda başta realist bir tavır takınan İslami çevreler olmak üzere birçok kesimden eleştiriler almıştır. Eleştirilerin odak noktasında İslam Birliği’nin kurulmasının gerçekçi bir hedef olmadığı, mevcut Müslüman ülkelerin bir araya gelerek ortak hedeflere yürümesinin mümkün olmadığı yaklaşımı yer almaktadır. Fakat bu eleştirilerin şuurlu bir Müslüman tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Çünkü yeryüzündeki bütün Müslümanların “Müminler ancak kardeştir. ” ve “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, ayrılıp tefrikaya düşmeyin. ” buyruğu temelinde bir araya gelerek ekonomik, kültürel, siyasi, askeri sorunlarına birlikte çözüm bulmaları ve insanlık için bir kurtuluş yolu aramalarından daha gerçekçi ideal yoktur.
Merhum Aliya İzzetbegoviç, “İslam Deklarasyonu” isimli kitabında İslam Birliği idealini gerçekçi bulmayanların aslında kendi zayıflık ve acziyetlerini ortaya koyduklarını ifade ederek, “Gerçekçi olmayan bir şey varsa Müslümanların birlik olmaları değil, ancak bugün olduğu gibi parça parça ve çatışma içerisinde olmalarıdır.” ifadelerini kullanmaktadır.
İslam coğrafyasının her bir köşesinin gerek dış etkenler gerekse iç ihanetler sonucunda savaş, iç çatışma, sömürü, fakirlik ve geri kalmışlığın pençesine düştüğü bir dönemi yaşıyoruz. Böylesine bir dönemde Müslümanların hem kendi problemlerini çözmeleri hem de derin bir buhran yaşayan insanlığa kurtuluş yolu çizmeleri için bir araya gelerek İslam Birliği’ni tesis etmelerinden başka çıkar yol görünmemektedir. Dolayısıyla şuurlu bir Müslüman’ın hayatına değer katacak en önemli ve gerçek ideal İslam Birliği’nin gerçekleştirilmesi idealidir.
Bu idealin dil, ırk, renk ve mezhep farkı gözetmeksizin yeryüzündeki bütün Müslümanların düşünce ve mücadele sisteminin merkezine oturması gerekir. Zira bir hedef uğruna mücadele eden inanmış fert sayısı ne kadar fazla ise o idealin gerçekleşmesi o kadar kolay ve kısa vadeli olacaktır. Bundan dolayıdır ki Milli Görüş Hareketi her yıl İslam Birliği idealinin yeryüzündeki bütün Müslüman toplulukların temel hedefi olmasına katkı sağlamak, bu hedefe ulaşmak amacıyla yapılan faaliyetleri değerlendirmek amacıyla Müslüman Topluluklar Birliği (MTB) kongresini toplamaktadır
MTB’nin temel hedeflerinden birisi de yeryüzündeki Müslüman toplulukların yılda bir kez bir araya gelerek halleşmesi, birbirilerinin derdi ile dertlenmesi yoluyla ümmet şuurunun diri tutulmasıdır. İlki 1992 yılında gerçekleştirilen MTB toplantılarının 28.si bu yıl 14-15 Aralık 2019 tarihlerinde Ankara’da icra edilecektir. ESAM Genel Merkezi tarafından organize edilen MTB Kongresi’ne dünyanın dört bir yanından geniş bir katılım beklenmektedir.
İlk toplantıdan bugüne kesintisiz olarak her yıl gerçekleştirilen MTB toplantılarına İhvan-ı Müslimin, Cemaat-i İslami gibi büyük İslami hareketlerin liderleri ve temsilcileri, ülkelerin devlet başkanları, başbakanları, bakanları, Müslüman toplulukların liderleri veya temsilcilerinden oluşan geniş ve seçkin bir katılımcı topluluğu katılım sağlamaktadır. Endonezya’dan sadece 300 Müslüman’ın hayat sürdüğü Barbados Adası’na kadar geniş bir coğrafyadan, adını bile duymadığımız ülkelerde yaşayan Müslümanların temsilcileri MTB toplantılarına katılarak aynı ideal uğruna paylaşılan heyecana ortak olmaktadır.
MTB toplantılarının her yıl böylesine geniş bir katılımla gerçekleştirilebiliyor olması İslam Birliği’nin içi boş bir slogan, gerçekçi olmayan bir hedef olmadığını gösteren canlı bir kanıttır. Her yıl bir çağrı ile dünyanın dört bir yanından bir araya gelerek aynı ideali paylaşan, birbirlerinin dertleri ile hemhal olan ve ortak projeler ortaya koyan Müslümanların İslam Birliği çerçevesinde bir araya gelmesi ve insanlığın saadeti yolunda ortak hedeflere yürümesi zor bir iş değildir. Bu nedenle MTB kongreleri hem bize hem ümmetin temsilcilerine hem de İslam Birliği hedefini gerçekçi bulmayanlara, yürünen yolun ve kuşanılan idealin büyüklüğünü, ulaşılabilirliğini ve hatta zorunluluğunu ortaya koyan müşahhas bir gösterge niteliğindedir.
MTB kongreleri bu boyutuyla sadece İslam Birliği’nin ulaşılabilir bir hedef olduğunu göstermekle kalmamakta, aynı zamanda İslam Birliği’nin gerçekleştirileceğine dair inancımızı da her yıl tazelemektedir. MTB kongrelerine katılan Müslüman devlet ve toplulukların lider ve temsilcileri ile görüşünce İslam Birliği’nin mutlaka kurulacağı, bunun için sadece ümmete önderlik edebilecek ve birleştirici rol üstlenecek bir iradeye ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Bu durum ise İslam Birliği’nin tesis edileceğine dair inancımızı diri tutmaktadır.
MTB kongrelerinde alınan kararların gereği olarak İslam ülkelerindeki partner kuruluşlarla yerel dillerde ortak yayınlar yapılmakta, ortak programlar icra edilmekte ve İslam Birliği fikrinin ümmet nazarında daha yaygın bir ideale dönüşmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmaların neticesi olarak gerek Türkiye’de gerekse diğer İslam coğrafyalarında dünyanın mevcut sıkıntılarının ancak İslam Birliği ve yeni bir dünyanın kurulması ile mümkün olacağına inanan insan sayısı giderek artmaktadır. Bu manada değerlendirildiğinde İslam Birliği’nin tesis edilmesi bugün düne göre daha yakın hedeftir.
MTB Kongresi, Türkiye ve Milli Görüş Hareketi’nin İslam ümmeti açısından ifade ettiği anlamın anlaşılması bakımından da önem ifade etmektedir. Türkiye 1000 yıl İslam’a sancaktarlık etmiş bir milletin vârisi olarak İslam ümmetinin gönlünde farklı bir yere sahiptir. Türkiye’de ortaya çıkmış olan ve bütün insanlığın saadeti hedefiyle faaliyet gösteren Milli Görüş Hareketi, taşıdığı tarihi miras, ortaya koyduğu küresel ufuk ve ırk, mezhep, renk ayrımı gözetmeksizin bütün Müslümanların birliğini savunması nedeniyle İslam dünyasının her köşesinde karşılık bulmuştur. Her yıl İslam ümmetinin temsilcilerinin Milli Görüş öncülüğünde bir araya gelmesi bu karşılığın en açık göstergesidir.
Gerek MTB toplantılarında gerekse başka vesilelerle bir araya gelindiğinde birçok Müslüman ülke temsilcisi İslam Birliği’nin tesisi için Türkiye’nin öncülüğü ve birleştiriciliğine ihtiyaç olduğunu ifade etmekte ve Milli Görüş’ün bu öncülüğü sağlama sorumluluğuna işaret etmektedir. Bu durum Milli Görüş’ün Türkiye ve İslam âlemi açısından öneminin yanı sıra siyasi gücünü ve özgül ağırlığını göstermektedir.
Merhum Erbakan Hocamız konferanslarında insanlık tarihinin seyrini anlatır ve bugün insanlığın tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisinden geçtiğini ifade ederlerdi. Bu konuyu anlatırken “Bugün insanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından birinden geçiyoruz. Ya bizler çok çalışarak yeni bir saadet medeniyetini tesis edeceğiz ya da Allah muhafaza Siyonizm amacına ulaşacak, bütün insanlığı kendisine köle yapacak.” ifadelerini kullanırlardı. İnsanlığın Merhum Hocamızın ifade ettiği dönüm noktalarından birinden geçmesi hakka ve adalete dayalı “Yeni Bir Dünya” kurulması amacıyla yürütülen tüm çalışmaların önemini artırmaktadır. MTB kongreleri bu çalışmaların en önemlilerinden biridir. Bütün İslam coğrafyasından temsilcilerin yılda bir araya geldiği bir platform olarak MTB kongrelerinin Müslümanların sorunlarının çözümünde ve hakkın hâkimiyeti konusunda yapılacak çalışmalar, atılacak adımların belirlenmesi konusunda etkin bir şekilde faaliyet yürütme potansiyeli vardır. MTB kongrelerinde yapılan ve yapılacak olan çalışmalar İslam Birliği’nin tesis edilmesi ve insanlığın saadet medeniyetine ulaşması konusunda temel taşı niteliği görecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Muhammed Maruf - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?