Reklamı Kapat

İBB Seçimi Vesilesiyle; Başkanlara Açık Mektup-2

“Belediye Başkanlarına Açık Mektup” yazımıza kaldığımız yerden devam edelim.

3- Siz, seçilmiş belediye başkanı olarak mevcut düzene dokunmayacaksınız. Hiçbir görevliyi işten çıkarmayacaksınız. Onlara siz görev vermeyeceksiniz. Mevcut düzen devam edecektir. Yeni düzen kurulmadan eski düzeni düzeltemezsiniz. İşçilik döneminden gelen yapı eksiğiyle artısıyla devam etmelidir. Hilesiyle, yolsuzluklarıyla, adam kayırmasıyla devam edecektir; zira bunlar da düzenin devamı için bir yoldur. O kadar bozuk ve zalim düzen uygulaması vardır ki, görevliler onları tam uygulasalar devlet bir senede yıkılır. Devlet maalesef ancak o bu bozuk kuralların ihlali ile yaşıyor. Bir görevli bunları yaparken suç işliyor, rizikoya giriyor, devlet yaşıyor, belediye yaşıyor. Dolayısıyla mevcut düzene dokunmayacaksınız. Siz düzeni öğreninceye ve oradaki oyunları kavrayıncaya kadar ömrünüz biter. Siz başkan olarak aralarında bir ihtilaf olursa o zaman devreye girersiniz ve başkan yardımcıları arasında hakemlik yaparsınız. Asıl yapmanız gerekenler gelecek maddelerde.

4- Bir başkan yardımcısını uzun zamandan beri birlikte çalıştığınız arkadaşlardan yaparsınız yani asıl yapılması gereken göreve tayin edersiniz ve onunla yeni düzen üzerinde çalışmaya başlarsınız. Bu yeni düzen çalışmasındaki ilk çalışmanız da “Semt Kooperatifleri” olur. Halkı kooperatifler olarak organize edersiniz. Önce Ar-Ge çalışmasını yapan kooperatifi kurarsınız, orada bu yolsuzlukların ve rüşvetin olmayacağı bir düzeni geliştirirsiniz. Buna göre örnek bir veya birkaç işletmeyi kurmuş olursunuz. Sonra onu tüm beldenizde “Semt Kooperatifleri” şeklinde yayarsınız.

Bunun dışında herhangi bir iyiliği ve yenileşmeyi belediyede yapamazsınız. Yaptım zannedersiniz ama bir de bakarsınız ki sizin yaptıklarınızdan yine o mevcut bozuk ve zalim düzenin şampiyonları kazanmıştır.

5- Bu çalışma nasıl yapılacak? Bir işi yapabilmek için kaynağa ihtiyaç vardır. Kaynak sermaye ve emektir. Tekel Sermaye’nin ortaklığını kabul etmeyeceksiniz. Şirket değil kooperatif kurmalısınız, devletin kredi ve yardımını da kabul etmeyeceksiniz. Belediyeniz Semt Kooperatiflerine yardım etmeyecek, ortak olacak. Kârlı olduğu için katılacaktır; arsa koyabilir, altyapı yapabilir, kredileşmede müşteri olur. Halka güvence sağlar. Semt Kooperatifi belde halkının ortaklığı ile kurulacak ve kendi kendine yeterli olacaktır.

6- Önce ‘Dayanışma Ortaklıkları’ kurulacak. Birisine bir musibet isabet ettiğinde hep birden karşılayacaklardır. Aidatlı sigorta yerine paylaşımcı sigorta. Yani olay olmadan kimse bir şey ödemiyor, olay olduktan sonra ortaklar zararı birlikte bölüşerek ödüyorlar. Semt Kooperatifleri kendi aralarında bunu sağlayacaklar, sonra merkez kooperatiflerde tüm halk birbirinin dayanışması içine girer. Belediyeler birliğini kurarak bunu genişleyebildiği kadar genişletebilirsiniz. Bu ortaklığı kurmak için sadece sözleşme gerekir, başka bir şey gerekmez.

7- ‘Semt Bonosu’ çıkaracaksınız. Semt ortakları semt içindeki tüm işlemleri bu bono ile yapacaklardır. Semt içine nakit girmeyecek. Böylece semt halkı bir taraftan faizden kurtulacak, diğer taraftan sermaye sıkıntısı olmayacak. Semt sakinleri ürettikleri malları tüccarlara ‘Semt Senedi’ ile satacaklar, buraya getirdikleri malları da Semt Senedi ile semt sakinlerine satacaklardır. Tüccarların da sermayeye ihtiyacı kalmayacak ve onlar da faizden kurtulacaklardır. Semt Bonosu ile tüm Ar-Ge sorunlarını ve yeniden yapılaşma sorunlarını çözersiniz. Semt bonolarından sonra ‘Belde Bonosu’ çıkaracaksınız. Mevzuata tamamen uygun olan bu bono beldenize bağımsızlığı da sağlayacaktır. Artık merkezden yardım istemeyeceksiniz, İller Bankası’ndan para çekmeyeceksiniz; İller Bankası’na kredileşme ilkesi içinde siz nakit yatıracaksınız.

8- Çözeceğiniz bir sorun daha vardır, bu sorun da hakemlik sorunudur. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı içinde yer alan ve bugün tüm dünyaca benimsenen ‘Hakemlik Sistemi’ ile belde halkını yıllar yılı süren yargılanma sisteminden kurtarmış olacaksınız.

Bunları yapan başkanlar sadece Türkiye’yi değil dünyayı değiştirebilirler.

Meraklısına NOT: Diğer detaylar yarım yüzyıllık diğer çalışma ve uygulamalarımızda.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Yıldırım - Yani davul başkanın boynunda tokmak başkasının elinde .düzen böyle işliyor menfaat şebekeleri malesef izin vermiyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 18:32

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?