Gizle

Bilselerdi yapmazlardı

Yola kefenle çıkanlar, şehitlerin elbiseleriyle defnedildiğini bilselerdi çıkmazlardı. Onlara bir ilahiyatçı şehitlerin kefenlenmediğini öğretseydi, yapmazlardı! Eğitimin amacının insanın kendini keşfetmesi olduğunu bilselerdi, aldıkları eğitimle caka satmazlardı. Onlara bir eğitimci kılcal damarı öğrettiği kadar “ar” damarını öğretseydi, yapmazlardı. Helal 4’ün haram 5’ten büyük olduğunu anlasalardı, almazlardı. Onlara bir ekonomist güç birikimi ile huzur birikiminin farklı şeyler olduğunu öğretseydi, yapmazlardı.

Gençlere umut dolu bir yarın sunulsaydı, test ve tost arasına sıkışmazlardı. Onlara üniversite diplomalarını işsizlik sertifikasına çeviren sistem tanıtılsaydı, yapmazlardı. Aile bireylerine tahammül etmek ve fedakârlık öğretilseydi, boşanmaları katlayan bencilliği sergilemezlerdi. Onlara bir psikolog her derdin içinde bir derman olduğunu öğretseydi, yapmazlardı. Gerçek huzurun para değil, dost biriktirmeye bağlı olduğu hissedilseydi, hayat ucuz harcanmazdı. Bir bilge adaletsiz, onur kırıcı bir hayata itiraz etmeyi öğretseydi yapmazlardı.

İnsanlara hakkın tesir gücü anlatılsaydı hayal kırıklığı yaşamazlardı. Onlara bir hukukçu “aman oyunbozan olma” yerine eleştirel bakmasını öğretseydi yapmazlardı. Duruma dayalı bir toplum değil, kurala dayalı bir toplumun önemi vurgulansaydı insanlar makine gibi davranmazdı. Bir sosyal bilimci insanları kendi olmayı öğretseydi yapmazlardı. Başarının bir ekip işi olduğu bilinseydi, kimse başarıyı kendine mal etmezdi. Bir yönetici başkalarının zayıflığıyla değil, akıl ve vicdanla yol alınmasını öğretseydi yapmazlardı.

Bir kişinin arkasına sığınarak girilen yanlış yoldan, aynı kişinin arkasına sığınarak çıkılamayacağı anlaşılsaydı, gözü kapalı hareket edilmezdi. Bir siyasetçi kravatların saltanatıyla çürütülmeye hayır demeyi öğretseydi yapmazlardı. Kavgadan beslenen, umutsuzluktan dem vuran, yarını düşünmekten uzak yaşamanın çözüm üretmediği bilinseydi kimse konforizme esir olmazdı. Bir filozof zulme başkaldırarak insanlığa girildiğini, öğretseydi yapmazlardı. Karşılıklı suçlamaların ötesine geçmeyi basarmış söylem ve üslubu kazanmanın ne büyük bir nimet olduğu görülseydi, kimse tek başına kalsa da yapılan günahlara ortak olmazdı. Bir din adamı bu dünyadan onurumuzla geçmenin değerini öğretseydi yapmazlardı. Yeni bir başlangıç mı yapmak istiyorsunuz, öğrenin ve fark edin!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?