Ekonomi-4; “25 Genel Hizmet” ve “İlimler” - 2

Kaldığımız yerden devam ediyor, önceki yazıyla birlikte okunmasını tavsiye ediyorum.

4- Matematik - Zimmet Muhasebesi

Borçlu ve alacaklı olan insandır. Elbise ortada olmadığı halde terzi ile anlaşma yapıyorsun, o sana elbise borçlu ve sen de ona bedelini borçlanıyorsun. Böylece insanlar arasında bir “borç-alacak ilişkisi” doğuyor. Eskiden bu ilişki insan hafızasının saklayabileceği bir miktarda iken, bugün o kadar çoğalmıştır ki artık insan hafızası ile onu saklamak mümkün değildir. Bu sebeple “muhasebe” dediğimiz bir mekanizma gelişmiştir ve bu bir hizmet durumundadır. Buna “zimmet muhasebesi” diyor, “matematik” işlemlerine dayandırıyoruz.

5- Usul - Envanter

Mantık kavramları, Matematik sayıları inceler. Usul ilmi; mantık ve matematiğin ortaya koyduğu sistemle, dışarıda mevcut olanlarla beynimizde oluşturduğumuz kavramlar arasındaki uyumu sağlama ilmidir. İlim bunlarla yapılır. Bunun dayandığı hizmet ise envanter muhasebesidir. Reel değerlerin muhasebesidir. Zimmet muhasebesi değerler muhasebesidir. Envanter ise miktarlar muhasebesidir. Doğayı olduğu gibi değil de bizim beynimizdeki algılara göre anlamaktır. Bunlara “demirbaş kayıtları” adını veriyoruz. Üretime miktarları ile değil de zamanlarıyla girenlerdir. Bunların girdilerdeki payı bedeldir. Birimi fiyattadır. Kaldığı zamanla orantılı olarak karşılığı kiradır. Hesabı vardır.

6- Gramer - Demirbaşlar

Bir olayı değişik dillerde değişik sözlerle ifade edersiniz. Fransızca sözlerle Türkçe sözler arasında bir benzerlik yoktur ama ifade ettiği mana aynıdır. Cümleler veya sözlerin ortak ifadeleri gerçek dünyayı insanların beynine yerleştirir. Gramer ilmi budur. Fail, fiil, meful dildeki kavramlar değil, gerçek hayattaki kavramlardır.

7- Atom - Öğrenim

İnsan evrimleşen bir varlıktır, her gün yeni şeyler bulur ve yeniliklerin içinde çalışır, yenilik içinde yaşar. Bu sebeple insanlar her an eğitim görmek durumundadırlar. Varlık atomlardan oluşur, elektron ve pozitron parçacıkları vardır. 1838’i hidrojen atomunu oluşturur. Daha sonra da bunların birleşmesi ile 118 değişik atom oluşabilmektedir. Bunlardan 100’ü bizim çevremizde vardır. İlim, bunların öğrenilmesi anlamına gelir. Öğrenim buraya dayandırılmıştır. Atom ve atomların birleştirilmesi ilmi oluşturur. Genel kurallar bulunur.

8- Nebatat - Araştırma

Cansız varlıklar emrimizdedir. Kanunlarını biliyoruz. Onlara o kanunlar içinde emrederiz, bize uyarlar. Onların birleşmesi ile hücreler oluşur. Bitkiler DNA’ların birleşip çoğalması ile oluşur. Biz maddeyi atomlardan alırız, enerjiyi ise bitkilerden alırız. Bunlar bizim varlığımızı öyle oluşturduğu gibi insanın bunları bilmesi araştırma ile olmaktadır. Araştırma hizmeti bitkiler ilmine dayanır. Bitkiler meleklerin araştırması ile oluşmuştur. Bugünkü sanayi mamulleri ise insanların araştırması ile oluşur.

9- Hayvan - Takip

Hayvanlar birer bitkidir. Ayrıca bilgisayarla donatılmış olup, statik hayattan dinamik hayata geçmişlerdir (dipnotla açıklanacak). Böylece hayvan beynindeki isteklerini bedenine ulaştırmakta ve bedendeki ek işleri de beyne götürmektedir. İnsan topluluklarında da takipçiler vardır. Bunlar işlere müdahale etmez, sadece planları takip edip bilgisayara yüklerler. İlgililer oradan aldıkları bilgilerle gereken işi yaparlar. Muhasebe ambarda neler olduğunu tesbit eder. Takip ise muhasebe ile stokların birbirine uygun olup olmadığını belirler.

10- Dalga - Eğitim

Kâinat, parçacıklardan oluşmaktadır. Parçacıklar, hızlarının karesiyle enerjilerini birbirine aktarmaktadırlar. Enerjiler de tane tabiatlıdır. Bunlar sayesinde etkileşim meydana gelmektedir. İnsanın eğitimi ile parçacıkların hızla değişmesi paralel anlam taşımaktadır. Atom statiktir. Hızlardan oluşan dalga ise hareketlidir. Öğrenim statiktir. Eğitim ise dinamiktir, insanın hareketini ifade eder. Dolayısıyla eğitim, dalga ilmine dayanmaktadır. (Devamı var.)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder

# var

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler