Reklamı Kapat

Tablo bu!

Çocuklarımızı internet oyunları, gençliğimizi madde bağımlılıkları, anne ve babaları geçim sıkıntısı, esnafı ise iflaslar sarsıyor.

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri

Yapılan araştırmalara göre, son 18 yılda Türkiye’de 52 bin kişi çeşitli nedenlerle hayatına son verdi. Türkiye’deki intihar vakalarına yönelik yapılan araştırmalarda başta ekonomik ve sosyal sebepler öne çıkıyor. Manşetlere de çıkmaya başlayan intihar vakaları toplumun maddi kaygıya sürüklendiğini manevi kalkınmaya da ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor.

Milyonlarca çocuğun kullandığı ve her evde neredeyse birkaç tane bulunan cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar da oynanan oyunlar, genç beyinleri abluka altına alıyor. Diğer yandan milli ve manevi değerlerden her geçen gün uzaklaşan gençlik, çareyi intihar etmekte buluyor. Türkiye’de yapılan araştırmalarına göre, son 18 yılda 52 bin kişi çeşitli nedenlerle intihar etti. Araştırmalara göre intihar vakalarının sadece ekonomik değil, sosyolojik boyutu da var.

“ÜLKEMİZDE SOSYAL ADALET KAVRAMI YOK”

Konuyla alakalı gazetemize konuşan psikolog Gülten Demirdöven, “Ne yazık ki ülkemizde sosyal adalet kavramı yok. Eskiden insanımızın arasında bir dayanışma vardı, toplumda bireyler birbirini destekliyordu. Şimdi metropollerde yaşayan insanlar kendi geçim derdine düşmüş, başkasını gözü görmüyor.  Öte yandan psikolojik sıkıntı içinde olan, ruh sağlığı bozuk bir birey tedavi olacak hastane bulamıyor. Parası olmayan bir vatandaş eğer depresyona girmiş, psikolojik bir rahatsızlık yaşıyorsa devlet hastanesinde 3 ay sıra bekliyor. Günümüz Türkiye’si, geçim sıkıntısı ve diğer sebeplerden dolayı psikolojik sorunların ortaya çıkması için çok müsait” dedi.

MAVİ BALİNA TEHLİKESİ BÜYÜYOR

İntihar vakalarını gündeme taşıyan bir diğer vaka ise Mavi Balina oyunu… Küçük çocukları hedef alan, her ne kadar sıradan bir oyun gibi gözükse de aslında hiç de masum olmayan, kullanıcılara tehdit yoluyla sadist görevler veren Mavi Balina’ya karşı bir türlü önlem alınamıyor.  Şimdiye kadar ülkemizde birçok intihara yol açan Mavi Balina, özellikle 10-16 yaş grubu çocukları hedef alıyor. Rusya’da ortaya çıkan ve yüzlerce çocuk ve gencin intihar etmesine sebep olan Mavi Balina, sanılanın aksine bir oyun değil. İnternet korsanları tarafından yönetilen sanal tuzak, kullanıcılarının dijital ortamdaki özel bilgilerini toplayarak tehdit yoluyla sadist görevleri yapması için zorluyor. Kullanıcılarının ve çevresindekilerin zarar görmesi için toplam 50 görev veren Mavi Balina, en sonunda intihara sürüklüyor. Her geçen gün daha büyük bir tehdit haline gelen ve önüne geçilemeyen Mavi Balina’nın ortadan kaldırılabilmesi ise şu an mümkün gözükmüyor.

“ÇOK BÜYÜK BİR MADDİ KAYGI VAR”

İSAF Genel Başkanı Meltem Ünal Bulut ise, “Bir işçi veya bir birey ortalama 4 kişinin hayatına etki ediyor. İşçinin sadece çalışma ortamı güvence altına alınmamalı. İşçinin işten sonraki ve işine son verildikten sonrası da güvence altına alınmalı. Türkiye’de çok büyük bir maddi kaygı var ve işçinin bir kaza geçirmesinden sonra tutunabileceği hiçbir şey yok”  ifadelerini kullandı.

Uzman Psikolog Prof. Dr. Ekrem Çulfa da, intiharın sebeplerine dikkat çekerek, “Ekonomideki anlık değişimler, günlük hayattaki tehlikeler, sosyal ilişkilerin giderek yıpranması ve daha birçok sebep vatandaşımız üstünde ciddi bir tedirginliğe yol açıyor. ‘Dertler paylaştıkça azalır’ diyoruz ama insanların giderek bencilleştiği bir dönemdeyiz. Saygının, sevginin ve iletişimin giderek azaldığı toplumumuzda birey bazen intiharı tek çıkış yolu olarak görebiliyor” ifadelerini kullandı.

“SEBEBİ EKONOMİK VE SOSYOLOJİK”

Uzman Pedagog İnci Aydın ise "Türkiye’de intihar vakalarının ekonomik ve sosyal sebepleri kadar psikolojik sebepleri de var. Burada önemli olan kişinin yaş gurubu ve ruh sağlığıdır. Örneğin ergen yaş grubundaki bireyler hormon değişimlerinden dolayı intihara meyilli oluyorlar. Gençlerin sosyal medyada maruz kaldıkları siber zorbalıklar da intihara sebep olabiliyor. Bu yüzden  ailelerin çocuklarına eğitim vermesi önemli." dedi.

13 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?