Adil Ekonomik Düzen, İslam Ekonomisi, Para Arzı-8

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

“Bir İslam Ekonomisi Disiplini: Adil Ekonomik Düzen”; Dr. Sema Yaşar.

 “Bugün geçerli olan kısmı rezerv sistemi ve buna bağlı olarak üretilen kaydi paranın ekonomiler üzerinde ne kadar olumsuz etkiler oluşturduğu göz önüne alınırsa Adil Ekonomik Düzen’in para tanımı ve para arzı konusunda ileri sürdüğü para=mal ilkesi bu anlamda son derece önemlidir. Adil Ekonomik Düzen’de para, bir kimseye yapmış olduğu herhangi bir üretim karşılığında ve üretimine eş değer olacak tüketme hakkı olduğunu belirtmek amacıyla sunulan özel senetler olarak tanımlanmaktadır (Erbakan, 2019, s.81). Buradan anlaşılacağı üzere, ekonomide yapılan üretimler karşılığında para arzının olması gerektiği, paranın muhakkak bir mal karşılığının bulunması gerektiği belirtilmektedir.

Adil Ekonomik Düzen ilkeleri incelendiğinde para arzının tamamen devlete ait olması gerektiği, basılan paranın da bir emtia karşılığının bulunması gerektiği görülmektedir. Bu anlamda Adil Ekonomik Düzen ve İslam ekonomisinin para arzı konusunda son derece hassas olup spekülatif kazançların etkin olduğu finans sektörünün hakim sektör olmasından ziyade reel sektörün hakimiyetini önemsediği ifade edilebilir. Adil Ekonomik Düzen’deki para anlayışı İslam ekonomisindeki anlayışla benzerlik göstermektedir. Parayı mal olarak görmeyen ve sadece mübadele amaçlı talep edildiği yönündeki fikri savunan İslam ekonomisi ilkelerinin Adil Ekonomik Düzen’de de geçerli olduğu görülmektedir.

Ayrıca İslam’da asla kabul edilmeyen faiz, Adil Ekonomik Düzen’de de kabul görmemekte, oluşturulan sistemde faize kesinlikle yer verilmemektedir.

Adil Ekonomik Düzen’in temel şartı, ne kadar tüketeceksen o kadar da kendin üretmelisin ve başkasının hakkını yememelisin ilkesidir.

Bu ilke ekonominin tamamı için geçerlidir. Bir kimsenin üretmiş olduğu bir mala ilişkin o malın değerince kendisine istediği maldan tüketebilmesi için bir özel senet verilmektedir. Bu senetler para olarak adlandırılmaktadır.

Bu durumda Adil Ekonomik Düzen’de para; herhangi bir üretim gerçekleştiren kişiye üretimine eşdeğer oranda tüketme hakkı olduğunu belirtmek üzere verilen özel senetler olarak tanımlanmaktadır (Erbakan, 1991, s. 25-26). Adil Ekonomik Düzen para ile ilgili bir takım temel şartlar ve aksiyomlar barındırmaktadır (Erbakan, 2019, s.81-83):

•Para=Mal İlkesi: Bu ilkeye göre bir toplum ne kadar üretim yapmış ise onun karşılığı kadar tüketim hakkına sahiptir. Dolayısıyla üretilen malların toplam değerine karşılık gelecek miktarda para arz edilmesi gerekmektedir.

•Faiz Yok İlkesi: Faiz, üretmeyenlerin üretenlerden belirlenen faiz oranı kadar malı zorla almaları anlamına geldiği için haksızlık ve zulüm olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple bu sistemde faiz yer almamaktadır.

•Karşılıksız Para Yok İlkesi: Para üretim yapmanın karşılığında arz edilmekte. Bu durumda bankalar tarafından üretilen ve gerçekte olamayan kaydi paranın bu sistemde yeri yoktur.

•Paranın Eşya ile Tanımlanması İlkesi: Piyasada bulunan paranın arsa, standart mal, tesis, altın-döviz karşılığı olmasını ifade etmektedir. Adil Ekonomik Düzen ‘Para=Mal’ ilkesi ile kısmi rezerv sistemine bağlı olarak bankaların gerçekleştirdiği ve anaparanın neredeyse on katına karşılık gelen, hayali para olarak da nitelendirilebilen kaydi para olgusunun tam aksi yönde bir para arzı kavramını benimsemektedir. Para arzının karşılıksız olarak değil üretime bağlı olarak gerçekleşmesi neticesinde fiyat artışlarının önüne geçerek haksız kazançların önleneceği ve adil bir ekonomik yapının zemininin hazırlanacağı anlaşılmaktadır. Para arzının üretime bağlı olarak gerçekleşmesi gerektiğinin belirtildiği bu sistemde kaydi paranın neden olduğu, ekonomide kronikleşen ve yapısal sorunlar olarak değerlendirilen pek çok sorundan kurtulmanın yanı sıra üretimin teşvik edilmesi sebebiyle ekonomik büyüme rakamları ve refah seviyesinin artması beklenmektedir.” (DEVAMI VAR.)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder

# Altın

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 4.250 TL oldu! Yeni rakamı nasıl buldunuz?