Reklamı Kapat

Kadir Mısıroğlu

Tarihçi yazar, fikir adamı, düşünür Kadir Mısıroğlu geçtiğimiz hafta başında ramazanın birinci günü (6 Mayıs 2019 Pazartesi) dâr-ı bekaya irtihal etti. Cumhuriyet dönemi tarihçileri içinde gerçek tarihi yazan ender usta yazarlardan biri olan Mısıroğlu, 86 yaşında bu dünyadan göçtü. Onca zulüm, hapis, işkence ve baskı görmesine rağmen gerçek tarihi yazmaktan korkmayan Kadir Mısıroğlu, alanında tek isim.

Kadir Mısıroğlu ismini ilk defa lisede tarih dersi hocamızdan duymuştum. Tarih hocamız ilk önce ders kitabındaki resmi tarihi anlatır sonra da bu resmi olandır, yazılıda (sınavda) bunlar çıkar der şimdi gerçek tarihi anlatıyorum asıl öğrenmeniz gereken budur diyerek gerçek tarihi anlatırdı. Gerçek tarihi anlatırken tarihçi isimleri de verirdi; Kadir Mısıroğlu ismini ilk defa tarih hocamızdan öğrenmiştim. Daha sonra şahsen tanıma fırsatım oldu…

Sanırım 2003 yılı olmalı. Ben o zamanlar Cağaloğlu’nda bir dergide çalışıyordum. Kadir Mısıroğlu’na bir dergi götürülmesi gerekiyordu; bunu kimin götürebileceği sorulduğunda ben götürebileceğimi söylemiştim. Vapurla Üsküdar’a geçmiş Doğancılar’daki vakıf veya yayınevinin -hatırımda vakıf diye yer alıyor- kapı zilini çalmıştım. Dış kapıdan girince Kadir Mısıroğlu ile görüşecektim dedim. Buyur edildim. Kadir Mısıroğlu yemek yiyordu. Beni ısrarla sofraya davet etti. İsmimi, nereli ve kim olduğumu sordu. Ben Cafer Keklikçi, şair, yirmibeş yaşındayım dedim. Edebiyat dergilerinde şiirlerimin yayımlandığını söyledim. Cesur tarihçi ve fikir adamı olarak kendisini şahsen tanımak istediğim için geldiğimi, dergi getirmemin de iyi bir bahane olduğunu ifade ettim. Yemeğe oturmamıştım ısrarla sofraya davet etti. Birlikte yemek yedik. Yemekten sonra çay geldi. Çay eşliğinde neredeyse akşama kadar sohbet etmiştik.

O gün Necip Fazıl Kısakürek’in Son Devrin Din Mazlumları isimli eserinden yola çıkarak Cumhuriyet devri zulümlerini sormuştum, konuyu açmak için. Necip Fazıl’ın neredeyse bütün eserlerini okuduğumu anlayınca bir müddet Necip Fazıl’la olan hatıralarından bahsetti. Cumhuriyet döneminde Müslümanlara yapılan zulümleri anlatırken her ikimizin de gözleri dolmuştu. Sohbetin bir yerinde ara vermiş birlikte abdest alıp namaza durmuştuk. Namazdan sonra İslam’ın bu topraklardan nasıl sökülüp atılmak istendiğini tarihi olaylarla anlatmıştı. Cumhuriyet tarihinin ‘gerçek tarih’ini anlatıyordu. Resmi tarihin nasıl da sahtekâr bir şekilde yazıldığını örneklerle kanıtlamıştı. Ki kanıtlamasına bile gerek yoktu kendi yaşadıkları yeterliydi anlamamız için.

Sohbetimiz bittiğinde artık akşam olmuştu. Şahsen tanımak istediğim bir tarihçiyi tanımış olmanın sevinç ve heyecanıyla Üsküdar’dan son vapura zor yetişmiştim…

Mısıroğlu gerçek bir tarihçidir. Özellikle Cumhuriyet tarihinin gerçeklerini korkmadan, yılmadan yazması ve söylemesiyle ender tarihçiler arasına girmiştir. Resmi ideolojinin adamı değil gerçeğin yılmaz savunucusu. Bir gün Türkiye’nin gerçek tarihi yazılmak istendiğinde onun eserleri başköşede yer alacaktır.

Kadir Mısıroğlu Lozan Zafer mi, Hezimet mi? (3 cilt), Osmanlı Tarihi (3 cilt), Muhtasar İslam Tarihi (3 cilt), Tarihten Günümüze Tahrif Hareketleri (3 cilt), Bir Mazlum Padişah, Moskof Mezalimi, Musul Meselesi ve Irak Türkleri, Ermeni Mezalimi gibi daha birçok değerli eseriyle tarih alanında kalıcı bir isim olmuştur. Kadir Mısıroğlu’na Allah’tan rahmet, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Ts-61 - Amiin. Allahü teala rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun inşaAllah.!

Yanıtla . 4Beğen 12 Mayıs 00:08
02

Talipli - Tarih millete geleceği şekillendirmek için öğretilir. Gerçek tarihe girerseniz çok hayal kırıklığına uğrarsınız.

Yanıtla . 0Beğen 11 Mayıs 20:03
01

Emre - Son osmanli ve Cumhuriyet döneminin gerçek ,değerli tarihçisi Halil inalcıktır...gerisi popüler tarihçiler

Yanıtla . 1Beğen 11 Mayıs 11:23

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?