Necmettin Erbakan’ın İlim ve İçtihat Anlayışı-1

“MİLLÎ GÖRÜŞ VE ADİL DÜZEN” konusundaki seminer notları ile kaldığımız yerden devam ediyor, -bize göre- ele aldığımız çok önemli olan bu konudan daha fazla istifade etmek isteyenlere bu yazımızı önceki yazılarla birlikte okumalarını tavsiye ediyoruz...

Önceki yazıda kaldığımız yerden devam…

“Temel unsurlar:

 Savaş değil, barış,

 Çatışma değil, diyalog,

 Çifte standart değil, adalet,

 Üstünlük değil, eşitlik,

 Sömürü değil, âdil düzen,

 Baskı ve tahakküm değil, insan hakları ve hürriyet.

Adil Yeni Dünya’nın yani Adil Dünya Düzeni’nin tesisi için Erbakan tedrici olarak üç aşama planlamıştır: Yeniden Büyük Türkiye, İslam Birliği ve Adil Yeni Bir Dünya.

İlim ve İçtihat Anlayışı

“İslam’ın dışında hiçbir hak ve hakikat kaynağı yoktur. Fen ve hikmet, sanat ve sanayi dahi İslam’ın içindedir ve onun bir şubesidir. İlhamını Kur’an’dan almayan hiçbir ilim ve teknik asla hayra vesile olamaz, şerden ve zarardan da arınmış olamaz. (Erbakan, 2013: 39)

Temel kaynağı ve referansı Kur’an ve sünnet olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, meseleleri bunların temelinde ele almıştır. İmanının bir sonucu olarak siyasi görüşlerini ve ideallerini formüle etmiştir.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, nakil ile akıl arasında bir denge kurmuştur. Ona göre akıl; bir mukayese ve muhakeme aracı, yani bir karşılaştırma ve karar verme kabiliyetidir. Ona göre İslamsız akıl, tek başına ilk ve mutlak doğruları bilemez, hayrı ve şerri tayin edemez. Verdiği bir örnekte; bir âlimin de, bir sarhoşun da aklının olduğunu ancak âlimin aklının “Şu insanları nasıl ikaz ve irşat etsem de iki cihan saadetine nail olsunlar” diye çalışırken; sarhoşun aklının ise “Ne yapsam da şu mahalle bakkalını kandırıp bir şişe daha içki alabilsem” diye çalıştığını belirtir. Erbakan, bu örnekte de görüleceği üzere önemli olan hususun aklın temelindeki zihniyetin ne olduğunu belirtmekte ve bunun da İslam olması gerektiğini vurgulamaktadır. (Erbakan, 2013: 39)

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, “Davam” adlı eserinde aklın nakil karşısındaki durumunu bu şekilde ifade ederken, naklin doğru anlaşılmasında aklın merkezi konumunu da “dinde (düzende/sistemde) akla ve mantığa uymayan şeylere inanılmaz” (Erbakan, 2013: 46) diyerek ortaya koymaktadır. Hz. İbrahim’in putları kırdıktan sonra puthanede sorguya çekilirken “Küçük putları şu büyük put kırdı” dediğinde, aslında onlara “bir put gidip de başka putları kıramaz” demektedir. Erbakan’a göre bu olay, bir cihetten dinde aklın ve mantığın önemini ortaya koyarken, diğer cihetten insanlık tarihinde büyük bir dönüm noktasını teşkil etmiş ve ilim çığırının açılmasını sağlamıştır. Prof. Dr. Necmettin Erbakan, eserinin devam eden sayfalarında bu çığırdan yürüyerek bugünkü matematik ve bilimin temellerini atan Müslüman âlimlerden bahsetmektedir. Erbakan, kitapta, mefhum ve kavram çıkmazına giren bugünkü bilimin önünü Kur’an’dan yeniden içtihat edecek olan âlimlerin açacaklarını anlatmaktadır. (Erbakan, 2013: 55-71)

“Bugün, sizin için dininizi (düzeninizi) ikmal ettim (bütünledim) ve size olan nimetimi tamamladım. Din olarak sizin için İslam’a razı oldum.” Bu Maide (5/3) ayetini birçok toplantısında dile getiren Erbakan, bu ayetin yorumunu yaparken Adil Düzen’e vurgu yaparak devletlerin düzeni tanzim edilmeden insanların saadet bulması mümkün değildir demiştir. Devamında cihad hakkın ve adaletin hâkim kılınması için Adil Devlet Düzeni’nin İslam’ın temel esaslarına göre tanzim edilmesi için gayret göstermektir, ifadesini kullanmıştır. Arkasından içtihat çalışmalarının önemine vurgu yapmak, Adil Düzen adına yapılan ilmi çalışmaları desteklediğini vurgulamak için şu sözleri söylemiştir:” (Devamı var…)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler