Reklamı Kapat

YPG/PKK ve DEAŞ ittifakı

PKK’nın arkasında yıllardan beri başta ABD olmak üzere bazı AB ülkelerinin bulunduğunu söylemeye bile gerek yok. YPG’nin de Suriye’de olayların patlak vermesi, çatışmaların şiddetlenmesi ile PKK’nın uzantısı olarak ortaya çıktığı/çıkartıldığı da bir gerçek. DEAŞ ise bölgemizdeki sömürgeci ülkelerin çıkarlarına hizmet adına sanki yeni bir örgüt imiş gibi meydana sürüldü. Kısacası, YPG, PKK ve DEAŞ benzer hedeflere yönelik faaliyet gösteren, hepsinin ortak noktasını ise Haçlı-Siyonist ittifakına maşalık oluşturduğu da düşünüldüğünde Suriye’de cezaevlerinde bulunan DEAŞ’lı teröristlerin YPG/PKK tarafından salınıyor olması da sürpriz bir gelişme değildir. Kaldı ki, dünkü gazetelerde, “YPG/PKK 400 DEAŞ’lıyı daha saldı” ve benzeri başlıklar altında verilen haberlerin kimseyi şaşırtmaması gerekiyor. Çünkü YPG/PKK militanlarının Suriye’de işgalleri altındaki bölgelerde cezaevlerinde bulunan DEAŞ’lıları salmaları daha önce de olmuştu.

Bu tür haberlerin, “YPG ve DEAŞ’tan kirli ittifak” ya da “PKK ile DEAŞ anlaştı” başlıkları ile veriliyor olması sanki bu güçlerin arkasında hiçbir terör devleti yokmuş da, tüm bu gelişmeleri kendi iradeleri ile gerçekleştiriyorlarmış görüntüsü veriyor. Hâlbuki PKK, YPGve DEAŞ ile daha başından beri bazı devletlerin ilan edilmemiş birliktelikleri söz konusu. Kaldı ki, ABD’nin YPG ile birlikteliğinin gizli bir yanı da yok. ABD bu terör örgütü ile birlikteliğini başından beri açıktan sürdürüyor. Söz gelimi Türkiye ile varılan mutabakat sonunda ABD güvenli bölge olarak belirlenen yerlerden bu teröristleri çıkartacağı sözünü vermiş olmasına rağmen, YPG ile birlikte hareketten vazgeçmeyeceklerini; çünkü DEAŞ terör örgütü ile mücadelede YPG’ye ihtiyaçları olduğunu resmi ağızlardan açıkladılar. Yani, devletlerin anlaştığı bir ortamda terör örgütlerinin birbirleri ile anlaşmalarının şaşılacak bir yanı yok. Bu bakımdan bu tür anlaşmaları dile dolayıp toplumları meşgul etmek sadece terör örgütleri ile birlikte hareket eden devletlerin işlerini kolaylaştırır. Haberin içeriğine kısaca göz attığımızda özet olarak şöyle deniyor:

 “Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde sağladığı huzura zarar vermek ve TSK unsurlarına saldırılarda bulunmak için terör örgütleri PKK/YPG ve DEAŞ’ın gizli anlaşma yaptıkları ortaya çıktı.”

Bu bilgilere bakıldığında aslında terör örgütlerini bir araya getirerek Türkiye’ye zarar vermenin peşinde olanların başta ABD olmak üzere bazı devletlerin olduğu düşünüldüğünde Haçlı-Siyonist ittifakının bölge ülkelerini sürekli yıpratmak için terör örgütleri arasında anlaşma sağladıklarını, bunları maşa olarak kullanmaya devam edeceklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Zaten bir süre önce başlatılmış olan cezaevlerindeki DEAŞ’lıların serbest bırakılması bugünün habercisi idi. Bu noktada Suriye’deki terör örgütleri ile işbirliği halinde olan ülkeler arasında Suriye rejimi ve Rusya’nın da bulunduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Bu bakımdan öncelikli olarak bölgeden ABD’nin elini çekmesi/çektirilmesi gerekiyor. Irak, Suriye ve diğer bölge ülkelerinde ABD üsleri varlığını koruduğu sürece ABD’nin terör örgütlerine desteği ve onları kullanması devam edecektir. Netice itibariyle diyebiliriz ki, öncelikli olarak terör örgütlerini bölgede meydana sürenleri görmek ve bunlara karşı gerekli tedbiri almak gerekiyor. Eğer terör örgütlerine destek kesilebilirse onlar zaten ortadan kalkacaklardır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?