Reklamı Kapat

23 Haziran seçimi vesilesiyle zaruretten dolayı-2

Bu yazımız bundan önceki yazımızın devamı mahiyetindedir…

Meramımızın tam olarak anlaşılması için önceki yazımızla birlikte okunmalı…

Meraklısına veya asıl ilgilenmesi ve bilgilenmesi gerekenlere ek bir notumuz daha olacak; şu başlıktaki yazılarımız tekrar tekrar okunmalı: “Seçim sistemi sorunlu! Belediyeler ne yapmalı? / Seçim sorunlu! İstanbul Belediyesi ne yapmalı? / İst. BB ana binasında 2 gün “yaşadıklarım” ve… / İBB seçimi vesilesiyle; başkanlara açık mektup-1/ İBB seçimi vesilesiyle; başkanlara açık mektup-2 / İBB SEÇİMİ vesilesiyle neler oluyor NELER?!”

Peki…

Bütün bu yazılar neden yazıldı, bu hatırlatmalar neden yapıldı?

Daha doğrusu bu son iki yazı neden yazıldı, bu son hatırlatmalar neden yapıldı?

Şu cümlelerle başlayan bir yazı (Akif Beki’nin yazısı) dikkatimi çekti: “Bu da oldu. Yeni Şafak’ta son iki gün, dudak uçuklatacak seçim fetvaları kaleme aldı Prof. Hayrettin Karaman. İnanmayan, dünkü ‘Doğrucu Davut olmak’ ve önceki günkü ‘Kötüyü ayıklamak’ başlıklı yazılarına baksın.” Aslında o yazılara öylesine göz atmış ama son günlerdeki işlerimin yoğunluğu sebebiyle pek odaklanamamıştım. Akif Beki’nin KARAR gazetesindeki “Hayrettin Hoca’dan propaganda fetvası” (15 Haziran) başlıklı yazısı üzerine tekrar hatırlamış ve de ilgilenmiş oldum. Ahmet Taşgetiren de 16 Haziran günü yazdı.

Fehmi Koru da işte bu yazıya atıf yaparak “Seçimle gelen seçimle gider; aksini düşünen hata eder. Bu tartışmayı İstanbul seçiminin tekrarı başlattı…” başlıklı yazısını (15 Haziran) sona erdirmiş. Fehmi Koru’nun yazısında ‘Erbakan, Refah-Yol Hükümeti, 28 Şubat ve daha başka gelişmeler’ ile ilgili hatırlatmalar da var; ilgilenenler okumalı…

Akif Beki yazısına şöyle başlamış: “İktidara zarar verecekse doğruları söylemek neden yanlış, hadis yorumları ve menkıbelerle bir güzel gerekçelendiriyor. / Muhalefete yarayacaksa yönetenlerin yanlışlarını dile getirmek dinen ne gibi sakıncalar içeriyor, merak edenler göz atabilir. / Kısa özet geçiyorum; iktidarlar adalet, hakkaniyet, liyakat, dürüstlük konularında hataya düşebilir, çürüme ve bozulmalar yaşayabilir, doğruluktan sapabilir. Ama düşmana (siyasi muhalefet oluyor) koz verecekse bunlardan şikâyet etmek caiz değil, buna meşrudur diyemezmiş Hoca. / Hangi şartlar altında yalan söylemenin ve gerçeği saklamanın caiz olduğunu da ayrıntılı açıklıyor bize.”

Bundan önceki yazımda önemli uyarı ve hatırlatmalarım vardı…

Tekrar onlara atıfta bulunarak bazı hatırlatmalar yapsam mı diye düşünüyorum…

Ama diğer taraftan ‘olanlar, yaşananlar, başa gelenler, “akledenler” yani akıl sahipleri için yeterlidir’ diye düşünüyorum; ‘anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna bile az’… Bundan dolayı sadece şu hatırlatmayı yapmam yeterli olsun!

Prof. Sebahattin Zaim Başkanlığı’nda, Prof. Hayrettin Karaman sekreterliğinde, tam 14 akademisyen, bizzat Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın görevlendirmesiyle, 1990’lı yıllarda, ‘Erbakan’ı ADİL DÜZEN’DEN VAZGEÇİRME RAPORLARI’ hazırladılar! Bu konuyu defalarca değişik vesilelerle yazıp gerekli hatırlatmaları yaptım; detaylar oralarda…

İstanbul İBB Seçimi vesilesiyle bir kere daha hatırlatıyorum: “Peki, olaylar yani olumsuzluklar daha ne kadar devam edecek? / -Ülkemize ‘ADİL DÜZEN’ gelinceye kadar devam edecek… / -Ülkemize ‘ADİL EKONOMİK DÜZEN’ gelinceye kadar sürecek… / -Dünyada ‘ADİL/SİLM/BARIŞ DÜNYA DÜZENİ’ kuruluncaya kadar… / -Dünyada ‘ADİL DÜZEN İNSANLIK ANAYASASI’ benimseninceye kadar…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, günümüz dünyasında, düzenin değil düzensizliğin hâkim olduğunu belirtmiş. Soru-yorum: Sayın Erdoğan, ‘Adil Dünya Düzeni’ çözümünüz var mı?

23 Haziran İBB Seçimi vesilesiyle bunları yazdık ve seçime sayılı günler kaldı…

Ne dersiniz, seçimden sonra da benzer uyarı yazıları yazmak zorunda kalacak mıyız?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Nabi - Soru-yorum: Sayın Erdoğan, ‘Adil Dünya Düzeni’ çözümünüz var mı? yoksa cehapeye oy verecez ha mı demek istediniz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Haziran 11:46
03

Nabi - Ey iman sahipleri! Müminleri bırakıp da küfre sapanları (kafirleri) dostlar edinmeyin. Kendi aleyhinize Allah’a açık bir kanıt mı vermek istiyorsunuz?

(Nisa Suresi, 144.ayet)

Görüldüğü gibi, Allah açıkça iman edenlere, küfre sapanları (kafirleri) dost edinmeyi açık açık yasaklıyor. Üstelik, onları dost edinmemizin kendi aleyhimize bir kanıt olacağı bildiriliyor.

Müminler, müminleri bırakıp kafirleri dost edinmesin. Kendinizi korumak için bu yola başvurmanız hariç. Kim bunu yaparsa, Allah ile ilişiği kesilir. Allah sizi, kendisinden sakınmaya çağırır ve dönüş yalnızca Allah’adır.

(Ali İmran Suresi, 28.ayet)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Haziran 11:43
02

Nabi - İkiyüzlülere (münafıklara) kendileri için acıklı bir azap olduğunu müjdele.

Öyle kişiler ki onlar, müminleri bırakıp da küfre sapanları dostlar ediniyorlar. Onların yanında onur ve yücelik mi arıyorlar? Onur ve yüceliğin tümü Allah’ındır.

(Nisa Suresi 138 ve 139.ayetler)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Haziran 11:40
01

Nabi - “Ey iman edenler! Sakın ha müminleri bırakıp da, kafirleri (ve münafıkları) dost edinmeyin, onlarla iş birliği içinde olmayın. Yoksa siz Allah’a, Onun size azap etmesi için kendi aleyhinize, açık delil mi sunuyorsunuz?” Yüce Allah, bütün Müslümanları, özellikle büyük milletimizi, içimizde ve dışımızdaki kafir ve münafıkların şerrinden emin eylesin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Haziran 11:32

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?