‘Kooperatif (ortaklık)’ diyenleri anlıyor musunuz? - 2

“Biraz daha büyüdükten sonra sorduğum soru da, bu insanların neden DÇ hesabı yaptığıydı. Zaten kullanımda olan bir para birimi var, bu insanlar neden DÇ hesabındalar? Üniversite yıllarımda karşıma çıkan bir tefsirci merakımı daha da artırdı, Analitik Tefsir yapan, rahmetli Doç. Dr. Ali Sayı. (Ali Sayı ‘Adil Dini Düzen’ ile çalışmalarımıza katılmıştır./RNE).

Merakım arttıkça anlamaya çalışıyordum.

‘Ya bu insanların derdi ne?’

İslamcı deseniz, değiller.

Dinci deseniz, değiller.

Namaz kılıyorlar, Müslüman insanlar, ama her birey kafasına göre de takılabiliyor.

En karmaşık sorulardan en basitine kadar ne sorsanız cevabını alabiliyorsunuz ama buna rağmen ‘insanlar anlayamıyorlar’. Bu durum bana çok garip gelmişti.

İlahiyat Fakültelerindeki hocalar da anlamak istemiyorlardı işin garip tarafı. Sanki bu insanlar uzaydan gelmişlerdi ve sanki 50 yıl sonrasının düşüncelerini anlatıyorlardı.

Bugünkü yazısında Hayrettin Karaman’ın da dediği gibi, ‘ortada bir fikir ve hizmet anlayışı ihtilâfı vardı, ama bu ihtilâf hiçbir zaman birbirimizi İslâm’dan, Ehl-i Sünnet’ten ve bütünlükten dışlama noktasına varmadı’.

Ortada bir ihtilaf vardı ve bu da İslam anlayışıydı. İslam’ın Modern Hayat’ta nasıl anlaşılması gerektiği ve bu anlayışın ortaya çıkardığı ‘yaşam sistemi’nin tam manasıyla anlaşılamamasıydı.

Evet, anlaşılmadı. Bu insanların söyledikleri kimi zaman dışlandı, kimi zaman küçümsendi, ama hiçbir zaman tam anlamıyla ‘ANLAŞILMAYA’ çalışılmadı.

Bunun nedeni de açıkça şu:

İnsanlarımızın ve ülkenin doygunluk seviyesi buna yeterli değil. İnsanlarımızın ve ülkenin genel kültürü, seviyesi ve hayata bakışları daha o noktaya gelmedi.

Kooperatif (Ortaklık) sistemi, daha yeni yeni Avrupa’da araştırılıyor ve hayata geçirilmeye çalışılıyor.

İnsanların komünler halinde yaşamaları daha yeni yeni yaygınlaşıyor. Bunların örneklerini sizlere daha önce vermiştim (ABD, Newyork Itaca, Fransa, İngiltere vb.).

Sürekli düşmanlaştırılan, ‘kâfir’ damgası vurulan, ahlakının çöktüğü suçlaması yapılan, insanca yaşamın aslında İslam’da olduğu söylenerek gayri insani yaşadıkları ima edilen Batı dünyası, ülkemizdeki Müslümanlardan ve İslam dünyasındaki Müslümanlardan onlarca yıl ileride yaşamaktadır. Bundan dolayı da daha insani, daha kolektif yaşam şekilleri araştırılmakta ve hayata geçirilmektedir. Bunların başında da Kooperatifler, Ortaklıklar ve Komün olarak birlikte yaşama gelmektedir. Bu çalışmalarda da temel düşünce: ‘İnsanca yaşama, kapitalizmin ezici çarklarından kurtulma ve alternatif yaşam stillerinin olmasıdır’.

Çocukluğumda tanışmaya başladığım bu düşünce tarzını ülkemizde yaşadığım dönemde ‘hayata uygulanamaz’ olarak düşünerek, ‘ayakları yere basar hale getirmek lazım’ derdim.

Avrupa’daki örneklerini görünce şunu daha iyi anladım ki; evet, bu düşüncedeki insanlar gerçekten 50 yıl sonrasını düşünüp, o zamana hitap edecek fikirler ortaya koyuyorlar. İşte bu yüzden ne ilahiyatçılar anlıyorlar ve ne de siyasetçiler…

Daha çok zaman var.

Ama bir gün gelecek ve insanlar ‘burnumuzun dibindeki çözümleri neden göremedik’ diyecekler… Sevgi ve Bilgiyle kalın.” (Sinan Eskicioğlu)

Not, Hatırlatma, davet: Bu vesileyle, “Erbakan’ı Adil Düzen’den vazgeçirme raporu” başlıklı yazılarımda ismi zikredilen akademisyen ve siyasileri tevbe etmeye ve kalan ömürlerinde “Adil Düzen, Adil Ekonomik Düzen” için bizimle veya kendi başlarına çalışmaya davet ediyorum… Reşad / Reşat Nuri EROL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?