Reklamı Kapat

Ramazan, Kur’an Nizamı, Kur’an Mucizeleri-13

Kur’an Ayı Ramazan’da “Kur’an Nizamı ve Mucizeleri” yazılarımıza devam…
Kur’an Nizamı uygulama olarak Sünnet ile örneklendirildi. Nasıl? Kur’an gerek okunması, gerek yazılması, gerek tüm tarihiyle ortaya konmuş bir kitaptır. Kur’an elbette Hazreti Muhammed aleyhisselamın yaşadıklarıdır, uyguladıklarıdır, yaptıklarıdır; ancak sadece bundan ibaret değildir. Hazreti Peygamber’in zamanında Kur’an’dan başka sözler yazdırılmadı. Ancak Kur’an kitap hâline gelip artık onun değişmesinin söz konusu olmadığı zamanlarda, Raşit Halifeler de Kur’an’ı istişare ile uyguladılar. Böylece Kur’an’ın son ayeti nazil olduktan sonra otuz sene Hazreti Peygamber hayatta olmaksızın uygulandı. Bundan sora Hazreti Peygamber aleyhisselamın bilhassa Medine’de yaptıkları teker teker Sünnet olarak tespit edildi. Böylece Kur’an’ın yaşanan bir modeli ortaya çıktı.

Kur’an örnekleme sistemini getirmiş, hükümleri birer misalle izah etmiştir. Mesela, Kur’an’a ilk baktığınızda işçilik sistemi yoktur, Hazreti Musa’nın isticaresi dışında icareden bahsetmemektedir, ama “ücret” kelimesi çok çok geçmektedir. Faiz yasaklandığı için kazanç sağlayan ekonomik işletmelerde sabit işçilik haram edilmiş, onun yerine ortaklık sistemi getirilmiştir. Ancak diğer taraftan hizmet işleri vardır. Mesela bir berber tıraş ederken elbette ücret alacaktır yahut sokağı süpüren kimse elbette ücreti istihkak edecektir. Peki, bunlara ait hukuk nasıl düzenlenecektir? Bunun çözümü nikâh ve talak hükümleri, mihir hükümleri ile konmuştur. Mihir bir kıdem tazminatıdır yahut işten çıkarma cezasıdır ama o zaman bu kavramlar mevcut değildi. Kur’an ne yapıyor? Kur’an bunu nikâh ve talakta anlatmaktadır. Biz o anlaşmayı esas alarak işveren ile işçi arasındaki hukuku öğrenmiş oluyoruz.

Bununla beraber, Kur’an’ın getirdiği müesseseleri kavramak kolay iş değildir. Çünkü o zamana kadar bilinmeyen bir nizam/düzen söz konusudur. Kur’an’ın insanlar tarafından anlaşılması için Cebrail Hazreti Peygamber’e gelmiş ve O’na uygulatmıştır. Hazreti Peygamber, on senelik öğretmenliğinde Kur’an’ın canlı bir modelini Sünnet olarak ortaya koymuş, böylece Kur’an’ın anlaşılması sağlanmıştır.
Kur’an nazil olurken henüz dil ilimleri yoktur, insanlar ayetlerin ancak ibari manalarını anlıyorlardı. İşari delil ve iktizai manalarını anlamak için ne vakitleri ne de bilgileri vardı. Cebrail Hazreti, Muhammed’e, Hazreti Muhammed de arkadaşlarına uygulatıyordu. Gerek kendisi gerekse Raşit Halifeler zamanında Kur’an’ın bir hayat modeli ortaya çıktı. Yasaların nasıl yapılmakta olduğunu düşünün. Önce yasalar çıkmakta, sonra uygulanmakta, bu da uygulamada zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Kur’an Nizamı ise böyle oluşmamıştır.

Kur’an insanları önce eğitiyor, onlara emretmeden ve yasalaştırmadan öğretiyor. Mekke’de on üç sene böyle yapmıştır. Sonra uygulama yaptırıyor. Böylece zihnen yetiştirdiği kimselere uygulama yaptırmaktadır.

Bir şeyin topluluk tarafından uygulanır hâle gelmesi için çeşitli safhaları vardır.
Önce öyle bir projenin yapılması gerektiğine halkı inandırmanız gerekir.
Farz edelim ki Türkiye’ye Kur’an Nizamı getirmek istiyoruz. Getirebilmek için öncelikle halkımızı buna inandırmamız gerekir. Hazreti Muhammed aleyhisselam önce 13 senelik Mekke döneminde halkı buna inandırdı, sonra Medine’de uygulama dönemi başladı.

Sonra proje yapılmalıdır. Yani Kur’an Nizamı projesi yapılacak ve ona inanan topluluk bulunacak. Kur’an Nizamı olamadan sorunların çözüme kavuşturulamayacağını kavrayan topluluk olacak Hazreti Muhammed Cebrail’in öğretileri ile bunu başardı.

İnandırma aşiret yani ocak seviyesinde olmalı ve plan bu aşiret/ocak tarafından hazırlanmalıdır. Bundan sonra uygulama durumu ortaya çıkacaktır. Madde madde peyderpey uygulanacak ve yeni düzen yani o çağın ihtiyacı olan Kur’an Nizamı ortaya çıkacaktır.

Uygulandıktan sonra da semereleri yani sonuçları ortaya çıkmalıdır.
Kur’an’ın bir mucizesi de birinci Kur’an uygarlığının oluşmasıdır.
Hülasa; Sünnet olarak Hazreti Peygamber aleyhisselamın Kur’an’ı doğru anladığını ve doğru uyguladığını sonraki gramer ve fen ilimleri de gayet açık bir şekilde göstermiştir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?