Reklamı Kapat

Dolar kuru için 23 Ağustos uyarısı! Evren Devrim Zelyut fiyat verdi

Dolar kuru kritik günlerinden birini daha yaşıyor. Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar kuru için yeni seviyeyi vererek, uyarıda bulundu. Dolar için 23 Ağustos'a dikkat çeken Zelyut, planı anlattı.

Büyütmek için resme tıklayın

Dolar kuru bugüne bir miktar düşüşle başlarken şu dakikalar itibariyle dolar kuru 8,57 TL seviyesinden işlem görüyor. TCMB faiz kararı bugün saat 14.00’da açıklanacak. Dolar kuru nasıl pozisyon alacak merak konusu… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Güney Kore Merkez Bankası arasında bu sabah 17,5 milyar liralık swap anlaşması imzalandı. Bu gelişmeyle beraber dolar kuru bir miktar düştü. Peki, dolar kuru ne olacak? IMF’den Türkiye 6.4 milyar dolar gelecek...

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Youtube kanalında “Dolarda 23 Ağustos’a dikkat!” başlıklı bir yayın yaptı. Zelyut, yayında IMF’den özel çekim hakkı ile Türkiye’ye girecek olan 6.4 milyar dolar için uyarılarda bulundu. Merkez Bankası’nın faiz indireceğini savunan Zelyut, dolar kurunu tutmak için paranın IMF’den geleceğini söyledi. Zelyut, AK Parti’nin faiz-dolar operasyonu başarılı olacak mı sorusuna yanıt verdi.

DOLAR HANGİ SEVİYEDEN ALINMALI?

Dolar kuru için tavsiyelerde bulunan Ekonomist Evren Devrim Zelyut, “8,60 üstünde Dolar/TL alınmasını tavsiye etmiyorum. Bu şu demek değil, dolar düşecek mi diyorsun? Elma ile armut karıştırmayın, vadeyi karıştırmayın, bir hissede bir dolarda, altında bir kısa vade vardır. Bir uzun vade vardır. Hiçbir zaman hiçbiri sonsuza kadar roket gibi yukarı gitmez. Piyasalar nefes alıp verir gibi yükselmeler ve alçalır, mallarla bir döngü olarak birbirini takip eder. Dolayısıyla kısa vadede ben 8,60 üstünde alım tavsiye etmiyorum ama bu şu demek değil işte Türkiye'de dolar düşecek.” dedi.

DOLAR KURU İÇİN 9,50 HEDEFİ VAR

Dolar kuru için hedef veren Zelyut, “9,50 hedefi var. Bunu bu kadar basit ama 8,60 üzeri kısa vade al demiyorum. Çünkü AB’den gelen parayla bir geri çekilme yapabilir diyoruz.” yorumunda bulundu.

DOLARDA 23 AĞUSTOS'A DİKKAT!

Evren Devrim Zelyut’un “Dolarda 23 Ağustos’a dikkat!” yayınındaki değerlendirmeleri şöyle:

“AKP’nin dolarda, ekonomide, faiz ve enflasyonda bir operasyonunu anlatmaya başlamıştık ve bu operasyonun işaret fişeği de TÜİK'in işsizlik verileriyle yaktığını söylemiştiK. Çünkü raporun içinde gerçekten tutarsızlıklar vardı. Bakın bu tespitimizin doğrulayan zaten yaşamın içinde, enflasyon verilerine baktığımızda TÜİK’le farkı elbette sizler de görüyorsunuz ama bunu birazcık daha böyle resmi belgelere dayandırarak ispatlayan bir yazı çıktı. Ahmet Takan Bey’in bir yazısı var. Çok ilginç. Ahmet Takan, “TÜİK’e yeni ayar verildi. Uçuşa hazır olun” diyor. Ben burada önemli bir noktayı anlatacağım. Merkez Bankası’nda Başkan Yardımcısı olan, bütün bölgeleri arayarak enflasyonda giyim grubunda olan artışları geriye almalarını talep etti. 2 Ağustos’ta birçok müdür buna karşı çıktı. Şöyle ki, alınan fiyatlar tabletlerle fotoğrafları çekilerek alınıyor. Bunları geçen dönem fiyatını geçmelerini istemiş. Buna karşı çıkanlar resmi yazı istiyorlar, resmi yazı yerine talimat maili gönderilmiş. Yaklaşık 84 maddenin fiyatı eski fiyat girilerek diğer artışları dengede tutarak enflasyon artışı en aza indirilmiş diyor ve yazıda daha fazla detay var. Biz AKP sıkıştı diyoruz. Bu sıkışmadan dolayı kendine bir alan açması lazım. Ekonomiyi canlandırması için ne yapacak? Kredi basacak piyasaya ve faizi düşürecek faiz düşecek kredi miktarı artsın, insanlar düşük faizli kredi kullansın ama bu faizi düşürmek için de bir enflasyonun düşmesi lazım diyoruz.

Enflasyon Berat Bey dönemine göre daha yüksek ama bunu TÜİK’in operasyonu başladı diyoruz ve bu iş dönecek. Merkez Bankası’na bir şekilde faizi indirmek için bir alan açacak dedik ama hemen aklınıza şu soru geldi. Berat Bey döneminde faiz indirdiğiniz 128 milyar dolar vardı. O 128 milyar dolarla bir şekilde kuru 6,85’te tutabildiniz şimdi neyle tutacaksınız. İşte onu bugün anlatacağım. Rezervler eksi iken AKP nasıl faizi indirerek kurdaki o baskıyı hafifletecek, bunun nasıl gerçekleşeceğini detaylı bir şekilde anlatacağım ve bu işin sonunda bu plan tutacak mı tutmayacak mı bunu da size söyleyeceğim çünkü tutmaması için önemli bir gerekçe var yine Berat Bey döneminde olmayan ama şu döneme mahsus bir gerekçe var.

MİLLET LİRADAN KAÇIP DOLARA GELECEK

Şimdi rezerv boş dediğimiz gibi eğer siz faizi indirirseniz ne olacak. Millet liradan kaçacak dolara gelecek ama doları basmanız lazım. Doları basmak için en önemli silahlardan birisi. Amerika Birleşik Devletleri, yani Amerika Birleşik devletlerinden dolar gelecek diyorum. Peki bu para Türkiye'ye nasıl gelecek. Amerika'dan para gelecek diyoruz ama uçağa koyup mu gönderecek, nasıl gelecek? Bu sistem şöyle işleyecek. Uluslararası Para Fonu’na tam 189 tane ülke üye ve burada bir numara ABD. Bir kurul vardır ve o kurulda oylar vardır o oyların içinde o yüzde olarak kabul edecek olursak yüzde 16.52’si Amerikalılar’a aittir. Yani Amerika'nın onay vermediği hiçbir karar geçmez. Bakın geçtiğimiz Nisan ayında alin salgın dolayısıyla İran ve Çin'e yapması düşündüğü yapılması düşünülen yardımları Amerika veto etti. Neden veto etti? Çünkü hem İran'la hem içinde birtakım siyasi mevzuları var. Amerika'nın bu yüzden istemedi. Dolayısıyla IMF eşittir Amerika. Amerika'nın ve batının onaylamadığı hiçbir karara yemekten çıkartamazsın.

DOLARI BASKILAMAK İÇİN IMF'DEN PARA GELECEK

Peki, Amerika ve Türkiye arasında size şöyle bir anlaşmalar oldu desem ve bu anlaşmaların yüzü suyu hürmetine de 23 Ağustos’ta IMF’den Türkiye'ye 6.4 milyar dolarlık özel çekim hakkı geliyor desem. Geçtiğimiz günlerde işte söylediler IMF, Türkiye'ye yardım yapacakmış. Bakın altını çizelim IMF kafasına göre hareket edemez. IMF’de oy hakkının yüzde 16.52’si Amerika'da. Dolayısıyla Amerika'nın onayıyla bu iş oldu. Peki Amerika Türkiye'ye nasıl onay verdi? Amerika s-400’den dolayı Türkiye ile kavgalı değil miydi? Amerika ihtilafta değil miydi? Bu hani bir örgütün orada olmasından dolayı. Ne oldu? Bir Amerika Afganistan'dan çekiliyor. Afganistan'dan çekilirken orada Amerikalılarla işbirliği yapmış olan binlerce 10 binlerce kişi var. Hatta 100 binlerce kişi var. Bunların bir kısmı güvenlik soruşturmasından geçerek Amerika'ya götürülecek. Ama bunların bir üçüncü ülkede beklemesi için burada Türkiye ile tabiki kamuoyunu anlatılan bir şey yok. Konuşulan bir şey yok ama Türkiye ile bu iş yapılmış, anlaşılmış. Nereden anlıyoruz? Sultanbeyli'de, Kartal'da, Bahçelievler'de, Güngören'de bir anda bir kamyonet duruyor. İçinden 30 tane, 40 tane sanki çıkarma gemisinden çıkar gibi Afgan genç atlıyor dışarıya. Yani şimdi sizin aklınız alıyor mu? Koskoca Türkiye cumhuriyetinin sınırları kevgire dönüyor. Bunlar tırlarla, kamyonlarla, Türkiye'ye giriyor ve bizim güvenlik kuvvetlerimiz bunları göremiyor, bilemiyor. Var mı böyle bir şey? Buna hangi saf inanır yani o tırların içinde kaç tane stepne var onu bile gören bir gümrük durumu var. Bir emniyet teşkilatı var ve bunları göremeyecek. Dolayısıyla burada Amerika’yla Türkiye bir güzel oturdular ve burada afganların türkiye'ye girmesi açık kapı politikası izlenmesine dair bir anlaşma yapıldı. İkinci anlaşma şu, Suriye’ye bütün operasyonlar arkadaşlar Kuzey Irak’ta. Suriye'de açın basına bakın terör örgütüne karşı yapılan bir operasyon var mı? Yok. Zaten Amerika oradaki Suriye'nin güneyindeki ordu haline gelen ve ileride bizim başımıza çok büyük sorun açacak. Yani orta vadeli ve uzun vadeli Allah rızası için vicdanlı birinin baktığında gördüğü bir olay var. Oradaki orası o örgüt bir şekilde büyük bir ordu haline getiriliyor ve bu bizim başımıza dert açacak ve yapılıyor. Şimdi Suriye'de operasyon sayısı sıfır, kime karşı? Ama o proxy orduya karşı o taşeron orduya karşı sıfır operasyon var. Dolayısıyla bak Amerika neyi kazandı? Bir işbirliği yaptığı afganları ve hatta daha fazlasını Amerika neyi sever? Çok dirayetli, güçlü devletlerin Ortadoğu’da çıkmasını istemez. Ne kadar kendi içimizde kavga ederseniz ne kadar istikrar olur, istikrarsızlık olursa. O kadar lehlerine olur.

VERİLEN TAVİZLERLE IMF'DEN 6.4 MİLYAR DOLAR GELECEK

Kamuoyu çok yakından televizyonlarda tartışıyor ben iktisat bağlantısına gelip IMF eşittir, Amerika’dır. Amerika IMF eliyle Türkiye'ye 6.4 milyar doları göndermesi için Afganı dikte etmiştir. İki Suriye işini dikte etmiştir. Üç Doğu Akdeniz'de enerji gemisi yok. Oruç reis nerde biri bana söylesin ya Allah rızası için. Verilen bu tavizlerle oradan bir 6.4 milyar dolar gelecek artık. Artı ne gelecek? Amerika, Çin, Rusya arasındaki bu uyuşmazlıklardan çok güzel yararlanıyor.

AKP, çin ve rusya'yla ilişkilerini götürüyor ama şu olay vardır, sonsuza kadar bu çelişkilerden yararlanamazsınız. Geçen yüzyılda Rusya ingiliz bir masaya oturdu, Osmanlı'nın işini bitirdi, bugün de Çinli, Amerikalı, Rus Türkiye konusunda anlaşırsa işte bu zayıf ekonominin üstündeki ülkemiz gerçekten çok büyük sıkıntı yaşar. Belki biraz stratejiye girdim. Belki biraz tarihe girdim ama şuan Dolar/TL anlatırken ekonomi, faiz, enflasyon anlatırken burada bakın hesap çok gerilere gidiyor. Hesabın siyasi boyutları da var. Bunları da görmemiz gerekiyor. Bu yüzden anlatıyorum. Dolayısıyla verilen bu tavizlerle IMF’den Amerika'dan bir para geliyor. Bu çelişkileri kullanan AKP hükümeti Çin’den SWAP yapıyor. Çin SWAP’ı gelebilir yani faiz düştüğünde kura basılması için kullanılacak gerekçeleri ya da rezervleri söylüyorum size ve en önemlisi de tabi dikkat edin. Mesela Halkbank konusu konuşulmuyor değil mi? Niye konuşulmuyor sizce? Halkbank konusu sıfır Amerika'da dava açılmış durumda. Sıfır mal varlığı konusu değil. Amerikalı senatörler hatırlayın ne dedi? Bizim moralimizi bozma açıklarız, mal varlığını dedi. Ne oldu o iş Amerika'da hiç dillendiriliyor. Dolayısıyla bakın Amerikan yönetiminden şu an AKP yönetimini en küçük kötü bir laf yok. Dolayısıyla burada karşılıklı bir takas yapıldı. Orta vadede uzun vadede yapılan bu anlaşma bence türk çıkarları için olumsuz olmuştur. Kısa vadede AKP'nin seçim stratejisi açısından dolara basılması için kendileri için iyi olmuştur ama bizim için kötü olmuştur. Bunu söyleyebilirim.

8,60 TL ÜSTÜNDE DOLAR ALINMASINI TAVSİYE ETMİYORUM

Ben zaten 8,60 üstünde Dolar/TL alınmasını tavsiye etmiyorum. Bu şu demek değil, dolar düşecek mi diyorsun? Elma ile armut karıştırmayın, vadeyi karıştırmayın, bir hissede bir dolarda, altında bir kısa vade vardır. Bir uzun vade vardır. Hiçbir zaman hiçbiri sonsuza kadar roket gibi yukarı gitmez. Piyasalar nefes alıp verir gibi yükselmeler ve alçalır, mallarla bir döngü olarak birbirini takip eder. Dolayısıyla kısa vadede ben 8,60 üstünde alım tavsiye etmiyorum ama bu şu demek değil işte Türkiye'de dolar düşecek. Türkiye'de dolar çıkacak ama anlatıyorsun, AKP rezerv bulmuş parayı basacak, evet buldu ama şimdi Berat Bey döneminden bu döneme fark olan noktaya geleyim. Esas bu planı ne yatıracak ona geleyim. Bu planı yine Amerikalılar yatıracak. Neden sen istediğin kadar ayetten paralaya fed atıp tutuyorlardı? Hatırlayın dimi ama yemekten para almayız, o almayız bu almayız alma. O zaman bu 6.4 milyar doları da alma bir görelim yok ama alsın arif daima daha düşük faizli verir ama işte emek verirken der ki ben o parayı denetleyeceğiz yandaşı mı veriyorsun yanda şirketlerine mi veriyorsun göreceğim gözümle eder. O yüzden düşük faizle verir. O yüzden de dışarıdan alırlar. Parayı yüksek faizle netice itibariyle bu planı ne yatıracak ona gelelim. AKP seçimi kazanmak için faiz indirecek, faiz indirdiğinde dolar çıkacak, dolara da dışarıdaki siyasi anlaşmalarla basacak diyoruz. Ne yatıracak Amerikalılar yatıracak, nasıl yatıracak. Amerikan Merkez Bankası yatıracak. 11 ağustos'ta Amerikan enflasyonu açıklanmamıştı. O enflasyon rakamı açıklanınca sayın Remzi Özdemir’le Amerikan enflasyonu özel yayını yapacağız. Çünkü çok önemli doları direk etkileyecek. Neden? Eğer Amerika'da 5 olan enflasyon daha da yukarıya doğru gitmeye devam ederse Amerikalılar salgında bastıkları parayı geri çekecekler, işte o parayı geri çekmeye başladıkları anda ki er ya da geç bu olacak. Bundan kurtuluş yok. He bunun zamanı belli değil. Zamanı da enflasyon verileri ortaya koyacak bu arada. Deltanın yayılma durumu er ya da geç mi olacak? Bu olacağı için AKP’nin planı yatacak diyorum. Zaten bu olacağı için belki 23 ağustos’ta 24 Ağustos'ta parası gelince bir kurda geri görürsünüz. Geri çekilebilir ama orta ve uzun vadede yine yukarı arkadaşlar 9,50 hedefi var. Bunu bu kadar basit ama 8,60 üzeri kısa vade al demiyorum. Çünkü AB’den gelen parayla bir geri çekilme yapabilir diyoruz ve Amerikalılar işte. Enflasyona sebebiyet vermemesi için salgında bastıkları parayı er ya da geç geri çektiğinde bu kur yukarı gidecek. Bu plan o yüzden yatacak diyoruz. Mutlaka Amerikan enflasyon verisi yayınında da takip edin. Çünkü o veri çok önemli. Dolar/TL yatırımcısının yakından izlemesi bilmesi gereken bir durum FED nasıl davranacak, parayı ne zaman geri çekecek? Buna ilişkin sayın Remzi Özdemir ile konuşacağız.”

Editörün Notu: Haberde yer alan ifadelerin yorumcusunun kendi görüşlerin bağlar. Haber, yönlendirme veya yatırım tavsiyesi amacı gütmez.

12 Ağu 2021 - 12:04 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Erhan Kk - Haberi yapan gazeteci bazı şeyleri güzel açıklamış ama sonlara doğru biraz farazi üfürmüş gibi .

Yok öyle yok böyle kahve ağzı sokak dedikodusu ile gazetecilik yapılmaz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 19:15
01

Vahid Döşemeci - Hani biz IMF e borç verecek durumda idik sarayın harcamalarımı bizi bu hale getirdi 2 maaş alanlardan dolayımı yada lüzumsuz insanların makam araba sevdasını gidin artık ülke nefes alsın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ağustos 15:00