Reklamı Kapat

Dolar kuru için kritik gün! Geçer dolar fiyatı verdi, yakacaklar dedi

Erdoğan'ın söylemleriyle yükselen dolar kuru, Merkez Bankası'nın perşembe günkü faiz kararına kilitlendi. Peki, MB kararı sonrası dolar kuru ne olacak? Ekonomist Geçer, dolar kuru tahmini verdi.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Dolar kuru için kritik gün! Geçer dolar fiyatı verdi, yakacaklar dedi
Haber albümü için resme tıklayın

Dünkü kapanışını 8,63’ten yapan dolar kuru bugün Serbest piyasada 8,64’ten işlem görüyor. Dolar kuru dün öğlen sonrası 8,66 TL seviyelerini test etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları dolar kuru üzerinde de etkisi oldu. Yükseliş kaydeden dolarda gözler Merkez Bankası’nın 12 Ağustos Perşembe günü vereceği faiz kararına kilitlendi. Ekonomist Selçuk Geçer yatırım tavsiyesi olmadan dolar kuru hakkındaki tahmini paylaştı. Enflasyon düşecek iddialarına çıkışan Geçer, “İnanılır gibi değil. Bir kere mevsimsel avantajları kaybetmiş durumdayız.” dedi.

FAİZLER SABİT TUTULSA BİLE DOLAR KURU...

Ekonomist Selçuk Geçer, “Bu haftanın Türkiye ekonomisi açısından bakıldığı zaman en önemli gündem maddesi. Elbette Merkez Bankası'nın faiz kararı olacak. Perşembe günü Para Politikası Kurulu toplanacak ve faizle ilgili son kanaatini kamuoyuyla paylaşacak. Kimilerine göre faizleri indirme ihtimali bile var. Neye göre bunu söylüyorlar anlamış değilim. Genel kanaat ise faizlerin sabit tutulacağı yönünde. Benim de kanaatim o yönde. Ancak şunu söyleyeyim, faizlerin sabit tutulması bile doların 8.80’e doğru gitmesini beraberinde getirecektir.” diye konuştu.

MB'NİN KARARI SONRASI DOLAR KURU NE OLACAK?

Merkez Bankası’nın perşembe günü vereceği faiz kararı sonrası dolar kurunun ne olacağına ilişkin yorumunu paylaşan Geçer, “Merkez Bankası faizleri sabit tuttu an itibarıyla 8,80’e giden bir dolar kuru göreceğiz. Şunu söyleyebilirsiniz, faiz indirimi diyenler var, faiz indirimi olursa zaten 10 liranın üzerinde bir dolar kuru görebiliriz. Çok net söylüyorum size en ufak bir faiz indiriminde 50 baz puanlık 100 baz puanlık fark etmez. Hemen 10 liranın üzerinde bir dolar kurunu görürüz. Daha ötesini söyleyeyim. Faizleri sabit tutan bir Merkez Bankası açıklamaları esnasında önümüzdeki aylarda enflasyona bağlı olarak biz faizleri indirebiliriz sinyali verir ise parasal sıkılaşmadan vazgeçiyoruz sinyali verir ise o zaman da sabit tutmasına rağmen faizleri dolar kurunun 9 liranın üzerine kendisini attığını görürüz.” değerlendirmesinde bulundu.

SELÇUK GEÇER'DEN KORKUTAN DOLAR KURU TAHMİNİ

Selçuk Geçer’in olası Merkez Bankası kararı ve dolar kuru hakkında yorumları şöyle:

“Yaz aylarında Mayıs Haziran, Temmuz hatta Ağustos ayında enflasyon yükseliyor. Eylül ayında enflasyon düşecekmiş. Ağustos ayında enflasyon düşecekmiş. Biliyorsunuz elin üçünde Ağustos rakamları açıklanacak ve orada bir düşüş bekleniyor. Neye istinaden düşüş bekleniyor anlamak mümkün değil. Bir taraftan kamu zamları görüyoruz. Öbür taraftan çiftçiler kan ağlıyor, kuraklık var, üretim yapılmamış, yurt dışından ithalat patlamış, dünyada hammadde fiyatları hızla artmaya devam ediyor. Dünyada ekonomi ile ilgili tedirginlik var, korona var, kapanma endişesi var, enerji fiyatları tavan yapmış durumda. Bütün bunlara rağmen Türkiye'nin enflasyon düşecekmiş, inanılır gibi değil. Bir kere mevsimsel avantajları kaybetmiş durumdayız.

Üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında üreticiler hiçbir şekilde bu maliyetleri son fiyatlara yansıtmayacak öyle mi? Biz batalım da önemli olan Türkiye ayağa kalksın diyecekler mümkün değil. Zaten tüketicilere üretici fiyatlarının yansıtıldığı biliyoruz. Biz bu makasın da her geçen gün biraz daha dar alacağını, üretici fiyatlarına doğru tüketici fiyatlarının evrileceğini de ısrarlı bir şekilde söylüyorum.

MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTARSA DOLAR NE OLUR?

Perşembe günü faiz kararı verirken son enflasyona bakılması gerekiyor. 18.95’lik tüketici enflasyonuna bakılması gerekiyor. Türkiye'de politika faizini yüzde 19. Merkez Bankası’nın tavrı neydi? Biz enflasyonun üzerinde bir faiz vermeye ve el faiz vermeye devam edeceğiz. Peki yüzde 18, 95’lik 1 enflasyon varsa yüzde 19’luk bir faiz ortamı varsa artık makas kapanmışsa Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutma ihtimali var mıdır? Minimum 100 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirmezse acaba doları olduğu yerde tutmak mümkün olacak mıdır? Bugün gördüğümüz 8,63-8,64 seviyelerinde tutmak mümkün mü? Elbette değil. 8.80’lere giden bir dolar kuru göreceğiz. Merkez Bankası faizleri sabit tuttu an itibarıyla 8,80’e giden bir dolar kuru göreceğiz. Şunu söyleyebilirsiniz, faiz indirimi diyenler var, faiz indirimi olursa zaten 10 liranın üzerinde bir dolar kuru görebiliriz. Çok net söylüyorum size en ufak bir faiz indiriminde 50 baz puanlık 100 baz puanlık fark etmez. Hemen 10 liranın üzerinde bir dolar kurunu görürüz. Daha ötesini söyleyeyim. Faizleri sabit tutan bir Merkez Bankası açıklamaları esnasında önümüzdeki aylarda enflasyona bağlı olarak biz faizleri indirebiliriz sinyali verir ise parasal sıkılaşmadan vazgeçiyoruz sinyali verir ise o zaman da sabit tutmasına rağmen faizleri dolar kurunun 9 liranın üzerine kendisini attığını görürüz. Türkiye şu anda ne bir faiz indirimi kaldırabilecek pozisyonda ne de faizleri sabit tutabilecek pozisyonda tutarsa 8,80’de kalır para politikası söylemi ile birlikte.

Bir sonraki ay enflasyon suni bir şekilde aşağıya çekip birde bunun üstüne faiz indirimi yapar ise o zaman dolar kurunun bu seviyelerde kalması mümkün olmaz. Biraz öncede söylediğim gibi 10 liranın üzerine gider. Merkez Bankası tamamen kendisini köşeye sıkıştırmış durumda. Bu işin içinden nasıl çıkabileceğini hesaplarını yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanı da Merkez Bankası’nın işlerini daha da zorlaştırmak istercesine önümüzdeki aylarda faiz indirimi gelebilir diyor. Görüyorsunuz 8,40’larda 8,64’e geldi. Perşembe cuma günüde doların nereye gideceği apayrı bir tartışma konusu olacak.

ENFLASYON İNANDIRICILIĞI KAYBETMİŞ DURUMDA

Dolar 8,65 civarını zorluyor. Peki kırabilir mi? Çok muhtemel. Bir kere Merkez Bankası faizleri sabit tutacak, hatta önümüzdeki aylarda faiz indirimi bile olabilir. Söylem olduğu sürece sayın Cumhurbaşkanı'nın bu açıklamaları olduğu sürece 8,80 altında bir dolar kuru beklemeyin. Yani 8,80’e doğru gidiyoruz. Yanlışlıkla Merkez Bankası faizleri indirmeye kalkarsa bu ay ya da önümüzdeki ay fark etmez. Üstelik önümüzdeki ay enflasyon düşse bile yine de fark etmez. Çünkü enflasyon inandırıcılığını tamamen kaybetmiş durumda. Öyle bir noktada biz doların 10 liranın üzerine gittiğini görüveririz. Eğer ki Merkez Bankası bu ayda önümüzdeki ay da faizleri sabit tutarsa önce 8,80 görür. Sonrasında da 9,50’nin üzerine giden bir dolar kuru görürüz. Euro 16’dan sterlin de 11,98 den işlem görüyor. Sterlin, 12 liranın hemen kıyısında muhtemelen o da 12,50’lere doğru gidecek. Euro'da 11 liraları zorlamaya başlayacak.

ALTINDA KESKİN BİR DÜŞÜ VAR

Altında keskin bir düşüş var. Bunun temel nedeni nedir diye soranlar oluyor. Bence en önemli temel nedeni kripto paralar. Çünkü şöyle bir tabloya bakıyorum, bitcoin'de anlamsız bir yükseliş var. 45 bin 46 bin dolarlara doğru gidiyor. Altının onsunda da anlamsız bir düşüş var. 1740’lara kadar gelmiş durumda. Dünyadaki riskler bitmedi, hala riskler devam ediyor. Üstelik artarak devam ediyor. Tarım dışı istihdam verisi iyi geldi ama Amerika’da korona bakkal sayısı biraz öncede söylediğim gibi bir milyon kişiyi bir kez daha açtı işte Euro bölgesi'ne bakıyorsunuz rakamlar bozulmaya başladı. Merkez bankalarına bakıyorsunuz varlık alımlarını azaltmak gibi bir niyetleri yok. Dolayısıyla altın fiyatlarının düşmesi için şu anda bir neden yok. Hem bol para var, hem bol risk var. Güvenli liman olan altına gidilmesi gerekiyor. Altın bu seviyelerde duruyor. Şu anda 1740’larda duruyor. Bitcoin 46 bine geldi. Sizleri çok net bir şekilde uyarıyorum, önümüzdeki birkaç gün içerisinde kripto paralarda özellikle bitcoin çok sert bir satış, bir anda 37 bin hatta 35 bin seviyesine kadar gidebilir. Dikkatli olun! Altının ONS’u anda 1860 hatta 1900 seviyelerini zorlamaya başladığını görebiliriz. Orada enteresan bir tahteravalli hareketi var. Ne yazık ki filler tepişirken çimenler eziliyor. Yani küçük yatırımcılar eziliyor.”

Editörün Notu: Haberde yer alan ifadelerin yorumcusunun kendi görüşlerin bağlar. Haber, yönlendirme veya yatırım tavsiyesi amacı gütmez.

10 Ağu 2021 - 10:57 - Ekonomi

Muhabir  İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Marangoz - Bu adam geçen yıl doların 14 lirayaçıkacağını söylüyordu.. 1 yıl geçti halen bekliyoruz... Ekonomist diye ortada gezip su bulandırıyor..

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 11 Ağustos 12:51
02

Zekai Gul - Burdaki yorumculara bakıp paranıza yön vermeyin.selcuk geçere gore bugünlerde altinin onsu 3000 doları geçmiş olacaktı.bir senedir yerinde sayıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 11 Ağustos 02:41
01

Secmen Izleyici - EEYYY secmenler türkiyeyi dolar yakamaz türkiyeyi akp iktidari yakiyoooo köskler kime calisiyor bir düsünelim ona göre oy verelim düsünelim düsünelim oy verelim

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 13:44