Reklamı Kapat

Gençler direniniz

 1. Cahilliğe ve kültürsüzlüğe direniniz, bilgili, geniş kültürlü Müslümanlar olunuz. Şu iki konudaki kültürünüz yüksek olmalı: İslam kültürü, genel dünya kültürü.
 2. Ahlaksızlığa karşı direniniz. Bugün dünyada Müslüman olmayan nice ülke var ki, İslam ve Kur’an ahlakına bizden daha fazla yakınlar ve uyuyorlar. Mesela Yeni Zelanda, Japonya… Siz ahlak ve fazilet bakımından onlardan yüksek olmalısınız.
 3. Sizi lisan ve edebiyat bakımından cahilliğe, geriliğe mahkûm ediyorlar direniniz, çok yüksek seviyede edebiyat kültürüne sahip olunuz. Sakın ben inşaat mühendisi, tarımcı, maliyeci olacağım bana edebiyat gerekmez gibi aptalca laflar etmeyiniz. Sadece edebiyat yetmez ama ne kadar edebiyat kültürün varsa o kadar düşünebilirsin.
 4. İslam’ın yüzeyinde kalmayınız. Derinliğine nüfuz ediniz. Yüzeysel Müslüman da elbette Müslüman’dır lakin onun İslam’dan nasibi azdır.
 5. Beş vakit namaz konusunda çok hassas, çok dikkatli, çok disiplinli olunuz. Sahih bir inançtan sonra en önem vereceğiniz şey namazı dosdoğru kılmak olsun. Namazı yitiren bireylerin ve toplumların çökeceğini, helak olacağını ayne’l-yakin biliniz.
 6. Sizi paraya bağımlı, tüketim toplumu bireyleri olarak yetiştirmek istiyorlar. Sakın paracı, paragöz Müslüman olmayınız. Peygamber, İslam büyükleri para konusunda ne yapmışlarsa o yolda bulununuz. Para iyi bir hizmetkâr, çok kötü bir efendidir. Elinize para geçerse onun yeterli kısmıyla malî ibadet, Allah ile ticaret yapınız.
 7. İslam’ın güzellik, estetik, sanat boyutuna sahip olunuz. Çirkin Müslüman değil, güzel Müslüman olunuz. Evlerinizde pahalı olmasa bile kaliteli İslamî objeler olsun.
 8. Yeme içmenize dikkat ediniz. Japonlar, Müslüman olmadıkları halde yeme içme konusunda İslam’a bizden daha yakınlar. Yemek için yaşamayınız, yaşamak için yiyiniz.
 9. Kaleme, deftere, faydalı kitaplara çok önem veriniz. Cep telefonu üç bin lira, (o da varsa) kalemi üç lira… Böyle bir rezaletin aktörü olmayınız.
 10. Hayatın amacı para kazanmak, maddiyat, helal-haram ayırt etmeden keyif sürmek, hayvan gibi yaşamak değildir. İnsan ne için yaratılmış bunu öğreniniz ve yaratılış gayenize göre hayat sürünüz.
 11. Görgüsüzlüğe karşı direniniz. Görgülü, ahlaklı, edepli, nazik, kibar, mürüvvetli, medenî Müslüman olunuz. Şuanda dünyanın en görgülü, nazik insanları Japonlarmış. Siz onları geçmezseniz yazıklar olsun.
 12. Geri zekâlılık çukurlarına ve tuzaklarına düşmeyiniz. Holiganlık, militanlık yapmayınız. Akıllı, mantıklı, dengeli insanlar olunuz.
 13. Başıboş olmayınız, zamanın imamına biatli ve itaatli olunuz.
 14. Kendini beğenmek öldürücü bir kusurdur. Kendinizi beğenmeyiniz, nefsinizi aklamayınız. Bunu yapmazsanız olgunlaşamazsınız.
 15. Siz fazilet=erdem satıcılığı yapmayınız, düşmanlarınız ve karşıtlarınız bile sizin erdemlerinizi kabul etsinler. Asıl erdem budur.
 16. Bencil, hodkâm, egoist olmayınız. Bunlara sahip olanlar hiçbir zaman iyi Müslüman olamaz. Faydalı, cömert, kerim, sahih Müslümanlar olunuz.

**

İslamî ve Kur’anî kriterlere (ölçütlere) uyma konusunda Yeni Zelanda dünya birincisi. Listenin ilk kırk ülkesi içinde bir tek İslam ülkesi yok. Türkiye 95’inci sırada… Biz Müslümanların bu durumdan çok üzülmemiz, çok hüzünlenmemiz gerekmez mi? Bu konuda dünya birincisi olmak için canımızı dişimize takarak ceht ve gayret etmemiz gerekir. Bu gayret var mı? Müslümanlık edebiyatı yapıyoruz ama İslam başka vadide biz başka bir vadideyiz.

**

İslam’ı tebliğ eden, imanî ve Kur’anî hizmetler yapan muhterem bir hoca, bir Afrika ülkesine gitmiş orada beş sene çalışıp çabalamış. Giderken orta boy bir çantası varmış. Çamaşırları, birkaç havlu, yedek gömlek ve pantolon, çorap, diş fırçası. Beş sene sonra dönerken yine o çanta, tek fark içindeki eşyaların eskimiş olması. Bravo o hocaya. Barekallah.

**

Yazılarımı kaç genç okuyorsa onlara hassaten selam ediyorum. Kendilerini yetiştirsinler ve ileride imana, İslam’a, Kur’an’a, ümmete, şeriata, rızaenlillah, hasbetenlillah, muhlisenlillah hayırlı hizmetler etsinler. Onları yönlendirmek konusunda bir hizmetim olmuşsa bendeniz mükâfatsız kalmam. Uyarıyorum: Sakın! Sakın! Sakın! Küp için kavurma, Allah için kurban zihniyetiyle çalışmasınlar, bu zihniyet ihlâsa aykırıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmed Şevket EygiŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?