Evren Devrim Zelyut, müdahaleye dikkat çekti! Dolar kuru sert gelir

Türkiye'deki piyasaları yakından ilgilendiren dolar için yeni kritik veriler geldi. Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolardan pis kokular geldiğini söyleyip dolar kuru için kritik açıklamalarda bulundu.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, kendisine ait Youtube kanalında dolar kurunu doğrudan etkileyecek ABD'deki kritik rakamların açıklanmasını değerlendirip Türkiye’ye etkisini ele aldı. Türkiye’ye kaynağı belirsiz dolar girişi olduğunu belirten Zelyut, dolarda yaz havasının ne zaman biteceğini yorumladı. Ekonomist Zelyut, Türkiye’de cari açığın azaldığını söyleyerek Türk Lirası’nın geleceğini yorumladı. Piyasalarda şirketler ve hane halkları doların ilerleyen süreçte hangi pozisyona geçeceğini merak ediyor… Peki, dolar için beklentiler ne? Dolar kuru ne olacak? FED dolara müdahale ederse dolar kuru ne olur? İşte analiz...

FED MÜDAHALESİYLE DOLAR KURU KARŞIMIZA SERT GELİR

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, teknik verilere dayanarak yaptığı dolar kuru analizde dolardan kötü kokular geldiğinin altını çizerek, Amerika'daki üretici fiyatlarının yukarıya gittiğini söyledi. Zelyut, “Amerikan Merkez Bankası'nın dolar miktarına bir müdahalesini kaçınılmaz kılıyor. Üretici fiyatları endeksinin bu açıklanan son verinin yarattığı kötü koku da bu FED'in bir şekilde er ya da geç müdahalesi olacak. Müdahale şimdi olmayabilir ama bekledikçe sıkıntı oluşacak. Her geciken müdahalede enflasyonu yukarıya taşıyor. Müdahale edildiği zaman daha sert, daha büyük önlemler alınacak ve burada daha sert önlemler alındığı zaman bastığı parayı daha büyük bir hızla geri çektiğinde Almanya’sı, Fransa’sı bundan etkilenmeye bilir. Bir gün iki gün etkilenir ama Türkiye, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan sallanır. Dolayısıyla burada böyle bir tehlike var. Amerikalılar o varlıkları çektiği ya da faizi artırdığı anda Türkiye'de de sert kur hareketleri karşımıza gelir.” dedi.

ATLANTİK ÖTESİNDE DOLAR KONUSUNDA PİS KOKULAR GELİYOR

Evren Devrim Zelyut, ABD’den gelen kritik veriler sonrası dolar kuru hakkında şunları söyledi:

“Doların kaynağına gideceğiz. Yani Amerika'ya gideceğiz. Çok önemli gelişmeler oluyor. Bu gelişmeleri hane halklarının, firma sahiplerinin ve ekonomi politikasını yönetenlerin çok yakından takip etmesi lazım. Çünkü orta ve uzun vadede fiyatlamayı gerçekten çok etkileyecek veriler var ve bunları Amerikan Merkez Bankası'ndan göstereceğim. Öbür taraftan Atlantik ötesinden gerçekten dolar konusunda pis kokular geliyor. Lakin buna geçmeden önce kısa vadeli hareketine baktığımızda Dolar/TL’'nin iki gün önce 8,60’ın üzerinden bir alım kesinlikle tavsiye etmiyoruz dedik. Burada tabii ki teknik yorumumuz aynı. 8,50 önemli bir seviye 8,50’nin üstünde kaldığınız her gün 8,75’e bir kapının açık olduğunu söyleyebiliriz ama tabi yazın getirdiği rekabetle bir takım pansuman sıcak para girişleri oluyor. Bir 8,50’nin altını deneme gündeme gelebilir. Burada daha öncede 8,50 nin altında denemişti ve demiştik ki, 8,50’nin altında insanlar bir şekilde dolar alacaklar. Önemli seviyeler 8,35 8,20 gibi noktaları gördükleri anda affetmezler demiştik. Öngörümüzün çıktığını doğrulayan bir takım rakamlar geldi. Nerden geldim? Merkez Bankası açıkladı. Stok veri olarak dolara baktığımız zaman yabancı para mevduatın da ağustosun ilk haftasında 588 milyon dolarlık bir artışla o toplam stok hepimizin, firmaların gerçek kişilerin elinde tuttuğu dolar miktarı 232 milyar 234 milyon dolara ulaştı. Bakın gerçekten 232 milyarlık büyük bir devasa para kitlesi orada duruyor ama ekonomi kötü yönetildiği için insanlar güvenip o parayı reel sektörün içine, hisse piyasalarına ya da başka alanlara aktaramıyorlar, park etmiş durumdalar. Dolardan dışarıya lira ürünlerine kesinlikle giremiyorlar. İşte bu rakamın gösterdiği şu ki bu 588 milyon  dolarlık artış 8,50 aşağı geçilmesi halinde özellikle tüzel kişilerin, yani firmaların alım yaptığını gösteriyor. Yani gerileyen doları her zaman diyoruz Türkiye'de firmalar ve hane halkları bir  alım fırsatı olarak görüyor.

DÖVİZ VARLIKLARIYLA BORÇ ARASINDAKİ FARK 165 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankası'nın açıkladığı bu yabancı para mevduatındaki artışla bu görüşümüzün ispatı oluyor ama burada ben son tabloya baktığımda özellikle firmaların düştükçe alım yaptığını gördüm. Yani gerçek kişilerdense tüzel kişilerin alım yaptığını gördüm. Bunun sebebi de nedir dediğimizde reel kesimin döviz yükümlülüklerinde yani döviz borçlarında ne yazık ki artış sürüyor. Neden bir artış var? Çünkü hep söylüyorum, üretim sistemimiz dışa bağlı. Çarkı çalıştırdıkça  dışarıdan mal alıyoruz. Bakın Merkez Bankası mayıs verilerini açıkladı ve mayısta bu net döviz açığı yani bu kişilerin döviz varlıklarıyla borçları arasındaki fark mayısta 165 milyar 520 milyon dolara çıktı. 165 milyar dolar dile kolay. Burada mayısta önceki aya kıyasla finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları 1 milyar 944 milyon dolar azalırken, yükümlülükler 3 milyar 679 milyon dolar arttı. Böylece net pozisyon açığı 5 milyar 623 milyon dolar artarak 165 milyar 520 milyon dolara çıktı deniliyor. Tabi Ki bunun sebebi de bu yanlış ekonomi politikaları.

CARİ AÇIĞIN AZALMASI DOLAR/TL ÜZERİNDE GEÇİCİ BİR ETKİ

Dolar/TL’yi etkileyecek bir önemli rakam açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ödemeler dengesi gelişmelerini açıkladı. Haziran 2021’de ödemeler dengesi dediğimiz hadise yani sattıklarını aldıklarımız arasındaki fark, eğer bu fark büyürse rezervler zaten eksi daha kötü bir noktaya gideriz. Eğer bu fark geçen yıla göre azalırsa Dolar/TL için olumlu bir gelişme olarak görüyoruz ki haziran ayına göre bir önceki yılın haziran ayına göre bu cari açık 1,9 milyar dolar azalarak 1.1 milyar dolar oldu ve 12 aylık cari işlemler açığı da baktığımızda da açık 29.6 milyar dolar büyük ihtimalle yıl sonuna doğru 25-26 milyar dolara doğru düşecek. Bu dolar/TL üzerinde baskı yapan bir unsurdu. Bunun azalması iyi ama burada şöyle bir sıkıntı var, ne yazık ki bu da geçici bir etki keşke yani Türkiye bu cari açığı Almanya, Japonya, Fransa gibi yüksek teknolojiye dayalı malları üretip satsaydı rezervlerin dolsaydı eyvallah buna bir şey demeyecektik. Ama ne yazık ki buradaki azalmanın sebeplerine baktığımız zaman birincisi liranın aşırı derecede değersizleşmesi 8,50 nin üstüne çıkması haliyle bu ihracatta bir kolaylık sağlıyor ama burada ihracatçılarımıza bir kolaylık sağlarken, neyi feda ediyoruz, iç piyasayı feda ediyoruz.

KAYNAĞI BELİRSİZ PARA GİRİŞİ BÜYÜK SIKINTI

Korkunç bir enflasyon yüküyle iç piyasada karşılaşıyoruz. Dolayısıyla bir hayır varken öbür tarafta çok daha büyük şer oluşuyor ve bu nedenle bu cari açık rakamlarını açıkçası Dolar/TL için olumlu olarak göremiyoruz. Bir diğer nokta da bu açığın azalmasında rol oynayan bir kalem daha var. Biz buna net hata noksan diyoruz. Yani Türkiye'ye kaynağı belirsiz para girişlerinin arttığını görüyoruz. Bazı arkadaşlar pudra şekeri geliri olarak bunu veriyorlar. Mizah duyguları gerçekten gelişmiş ve bu girişlere baktığında haziranda 2,9 milyar dolar var. Ocak, Haziran’da ise 8.7 milyar dolarlık bir giriş karşımızda. Keşke biz yüksek teknolojiye dayalı malları satsak bununla düşürsek. Böyle kaynağı belirsiz para girişleri bugün vardır, yarın yoktur. O yüzden bu çok büyük bir sıkıntı.

ABD’DE ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ ARTTI

Şimdi şu Amerika'dan gelen kötü kokuya ki bu piyasaları çok fena sallayacak. ABD’ye ait üretici fiyat endeksi 1982 100 değeri verip  hesaplıyoruz. Bu 100 değerinden ne kadar yukarıya doğru gittiyse üretici fiyatlarının o kadar arttığı anlaşılıyor. En büyük çıkışın 2008 yılında yaşandığını görüyoruz ki 2008’in Temmuz ayında endeks 205.5 değerini almış ve ondan sonra da bir gerilemeye girmiş. Şimdi bunu 5 yılda aldığım zaman burada gördüğünüz gibi 200’lerde gezmeye devam ediyor ve ondan sonra geliyor. Üretici fiyatları 2020 Nisan'ında 185 değerine kadar düşüyor ancak hatırlıyorsunuz, o tarihte salgının başlamasıyla beraber Birleşik Devletler'de üretici fiyatlarının artışına şahit oluyoruz ki gerçekten çok dik, çok sert, agresif bir çıkış. Şubat 2021’e geldiğimizde 2008’deki tarihi zirveyi de açtığını görüyoruz ve nihai olarak rakama baktığımda şuan temmuzda 231.2 endeks değerine gelmiş. Şimdi dün çok önemli bir gelişme oldu. Buna ilişkin üretici fiyat endeksi açıklandı ve yıllık bazda yüzde 7.8 arttığını gördük ve 2009’dan sonraki en büyük artış olarak karşımıza çıktı. Bu artış neden arttı dediğimizde çok güçlü bir talep var, birikmiş bir talep vardı. Aynı zamanda açılmasıyla beraber bu devreye girdi ve en önemlisi bu tedarik zinciri kısıtlamaları, hammadde kıtlığı. Bütün bunlar bir araya geldiğinde girdi maliyetlerindeki artışa sebebiyet veriyorlar ve işin ilginç tarafı bu girdi maliyetindeki artışın artan Birleşik Devletler'deki ücretlerle birleşmesi de tüketici fiyatlarını da yukarıya doğru çıkaracak bir gelişme olacak.

Grafiğin bize verdiği sonuçlar, kötü kokular diyorum. ABD’de bu ÜFE'nin agresif artışı enflasyonun geçici değil bir şekilde kalıcı olacağını ya da en azından hemen düşmeyeceğini gösteriyor. Elbette ki yani Avrupa'dan, Amerika'dan merkez bankaları açıklıyor ya bu enflasyon kalıcı değil tabi kardeşim biliyoruz kalıcı değil. Yani siz Türkiye değilsiniz, sizler birer üretim ekonomilerisiniz. Yani işiniz gücünüz, yüksek teknolojinin mal üretmek, tabiki fiyatı düşüreceksiniz ama bu bir süre hayatınızda kalacak. Dolayısıyla onların hayatında kaldığında da bu bizi de etkileyecek. İkinci nokta üretici fiyat endeksinde rol oynayan tedarik sıkıntılarının hali hazırda devam etmesini bekliyoruz ve bununla ilgilide çok kuvvetli işaretler geliyor.

FED ER YA DA GEÇ DOLARA MÜDAHALE EDECEK

Geçtiğimiz gün dünyanın üçüncü büyük limanı Çin’de bir koronavirüs vakası çıktı ve kapandı. Bütün liman kapanmadı. Terminale yanaşacak gemiler denizlerde bekliyor. Peki bu denizde beklediği zaman bu gemiler ne olacak? Haliyle teslim süreleri gecikecek üretim süreçleri gecikecek, tedarik sıkıntıları oluşacak, işte bütün bunlar Çin’de ve Amerika'daki bu üretici fiyatlarının yukarıya gidişini bize çok net gösteriyor ve Amerika'da özellikle üretici fiyatlarının bir şekilde tüfeği de yukarıya doğru çekecek olması haliyle Amerikan Merkez Bankası'nın burada dolar miktarının bir müdahalesini kaçınılmaz kılıyor işte üretici fiyatları endeksinin bu açıklanan son verinin yarattığı kötü koku da bu FED'in bir şekilde er ya da geç müdahalesi olacak. Burada delta nedeniyle vaka sayıları arttı, hastanelere yatanlar artı. Müdahale şimdi olmayabilir ama bekledikçe sıkıntı oluşacak.

TÜRKİYE’DE SERT DOLAR KURU HAREKETLERİ GÖRÜRÜZ

Geçtiğimiz gün bu adamlar birde altyapı programı geçirdiler. Oradan da çok sağlam para çıkacak. Piyasaya bu para miktarı arttıkça ve bu delta varyantı uzadıkça ve müdahale geciktikçe her geciken müdahalede enflasyonu yukarıya taşıyor. Müdahale edildiği zaman daha sert, daha büyük önlemler alınacak ve burada daha sert önlemler alındığı zaman bastığı parayı adam daha büyük bir hızla geri çektiğinde ya da faizi parayı geri çekebilmek için daha yüksek baremlerde artırdığında Almanya’sı, Fransa’sı bundan etkilenmeye bilir. Bir gün iki gün etkilenir ama Türkiye, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan sallanır. Dolayısıyla burada böyle bir tehlike var. Amerikalılar o varlıkları parayı çektiği ya da faizi artırdığı anda Türkiye'de de sert kur hareketleri karşımıza gelir. Dolayısıyla bu ÜFE beni çok korkutuyor. Amerika’da bu işin uzayacağını ve Amerika’da enflasyonun öyle hemen geçmeyeceğini gösteriyor. Geçmediği zamanda hem mal ithalatıyla bize yansıyacak hem de ileriki dönemlerde FED politikalarıyla bizim dolar/TL’mizi yukarıya doğru götürecek. Orta vade ve uzun vade olarak bakıyoruz. Kısa vadede dediğimiz gibi yazın rehavetini yaşıyoruz. Şuan tatlı tatlı giren paralar var ama acısı çok kötü çıkacak. Dolar/TL ile ilgili olarak 6,85’ten Berat Bey döneminde 8:50’den geriye gelir dedik, 7’ye düşmez dedik, tekrar 8,50 olur. Mesela 8,60’ın üstünde aman almayın. Geri çekiliyor falan filan bütün bunlar bizi çekemeyen keza Bitcoin'de yaptığımız teknik ve temel analize 65 binde düşer dedik. 30 bine geldi, tekrar bir 40 bine gitti falan filan. Bütün bunlar bizi çekemeyen o trollere bir kapak ama bu kapakları nasıl yapıyoruz teknik analiz ve temel analiz bilgisiyle. Dolar/TL’desiniz anlıyorum ama dolar/TL aslında parayı bir park etme aracı yani buradan çok büyük beklentiler içinde olmayın derim. Elbette orta ve uzun vadede yukarıya gidecek  lira da duracağımızı mecbur burada duruyoruz diyorsunuz onu anlıyorum ama çok büyük getiriler beklemeyin. Burada teknik analizi öğrenerek temel analiz öğrenerek kimseye muhtaç kalmadan kendi analizinizi kendinizin yapması lazım.”

Son dakika dolar kuru haberleri

Editörün Notu: Haberde yer alan ifadeler yorumcunun kendi görüşlerini yansıtır. Haber, yatırım tavsiyesi veya yönlendirme amacı taşımaz.

# DOLAR KURU İLE İLİŞKİLİ:

14 Ağu 2021 - 09:21 - Ekonomi

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?