Reklamı Kapat

Keşmir’in özgürlüğü Müslümanların birliğinde

72 yıldır süren Hindistan işgalinde büyük acılar çeken Müslüman yurdu Keşmir, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde gündeme taşındı.

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde “Dün, Bugün, Yarınıyla Keşmir Meselesi” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi. Keşmir üzerine çalışan uzman isimlerin konuştuğu konferansta Keşmir meselesine ilişkin önemli bilgiler paylaşıldı.

72 yıldır süren Hindistan işgalinde büyük acılar çeken Müslüman yurdu Keşmir, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde gündeme taşındı. Yeniler Kulübü’nün organize ettiği ‘Dün, Bugün, Yarınıyla Keşmir Meselesi’ konferansında, Güney Asya üzerine çalışan bölge uzmanları, akademisyenler ve gazeteciler sunum yaptı. Programın açılış konuşmasını Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Ersoy yaptı. Konuşmasında küresel zulüm düzenine değinen Ersoy, dünya Siyonizm’i ve ırkçı emperyalizmin mazlum halklar üzerindeki baskılarını Keşmir örneği üzerinden açıkladı.

KEŞMİR’İN ÖZGÜRLÜĞÜ MÜSLÜMANLARIN BİRLİĞİNDE...

Konferansın birinci oturumunda söz alan Güney Asya Stratejik Araştırma Merkezi (GASAM) Başkanı Cemal Demir, “Keşmir’i konuşunca aynı zamanda Arakan’ı, Filistin’i, Doğu Türkistan’ı da konuşmuş oluyoruz. Hindistan 200 milyonun üzerinde Müslüman nüfusa sahip olan dünyada Müslümanların yoğunlukta yaşadığı bir ülkedir. Yıllarca Hindular ve Müslümanlar Hint alt kıtasında barış içinde yaşamışlar. Keşmir sorununun çözümü için Hindistan ve Pakistan Müslümanları sivil direnişin öncüleri olarak Keşmir halkının özgürlüğü için eylem planı yapmalılar. Keşmir halkı, uluslararası sivil diplomasiyi sonuna kadar kullanmalılar. Keşmir’in özgürlüğü bölge Müslümanlarının dayanışmasındadır” diye konuştu.

KÜRESEL GÜÇLERİN PLANLARI KEŞMİR’İ BOĞUYOR

Bölgedeki küresel Siyonist işgal çabalarına da dikkat çeken Demir, “Bölgede son zamanlarda İsrail askerlerinin arttığı bilgilerini alıyoruz. Hindistan-İsrail ve ABD ittifakı her geçen gün ilişkilerini geliştiriyor. Çin’i dengeleme politikası güden ABD’de 2020’den itibaren bölgeye ciddi miktarda askeri yığınak olasılığı ifade edilmektedir. Keşmir halkı güç ve çıkar senaryoların arasında ezilmeye devam ediyor. Hindistan yönetimini suhulete ve Keşmir halkının özel statüsünü vermeye davet ediyoruz.” dedi.

KEŞMİRLİLERİN PAKİSTAN’A BÜYÜK BİR GÜVENİ VAR

Yakın zamanda Keşmir bölgesine gerçekleştirdikleri ziyaretten izlenimlerini aktaran gazeteci Merve Şebnem Oruç, “Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan 4 savaşın 3’ü Keşmir sorunu sebebiyle meydana geldi. Hindistan, Keşmir’i kendi toprağı ilan ederken, Pakistan ise Birleşmiş Milletler’in referandum kararını göstererek Keşmirlilerin kendi kendilerini yönetme hakkı olduğunu savunuyor. Keşmir’de Pakistan’a karşı büyük bir sevgi ve güven var. Şehitlerin cenazelerinin üzerine serilen Pakistan bayrakları da bunun en bariz göstergelerinden biri” şeklinde konuştu.

HİNDİSTAN, KEŞMİR’DE MÜZAKEREYE YANAŞMIYOR

Bölgesel Kalkınma Uzmanı Mehmet Emre Aktuna, “Keşmir’i okumak için önce tarihi iyi bilmek gerekiyor. Kıbrıs, Filistin ve Keşmir’e baktığımızda bu üç noktada birbirine benzer yönlerin fazla olması dikkat çekiyor. Türkiye, Keşmir meselesine sahip çıkmaya çalışıyor ve Hindistan ile Pakistan arasındaki ikili diyaloglarla sorunun çözülmesine yönelik politikalar yürütüyor. Hindistan ise ikili müzakereleri tamamen reddediyor, Keşmir’in Hindistan’ın iç meselesi olduğunu savunuyor” diye konuştu.

04 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ihsan - islam birliği bir çok şeyi düzeltir kurtuluş onda.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 10:31

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?