Reklamı Kapat

Sudan pastası paylaşılıyor: Başkan ordudan, başbakan muhalefetten!

Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet arasında saatler süren görüşmeler sonrasında bir açıklama yapıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet arasında saatler süren görüşmeler sonrasında bir açıklama yapıldı. Açıklamada devlet başkanının ordu kademesinden, başbakanın muhalefet içerisinden seçileceği belirtildi. Darbeci Konsey Başkanı Burhan, “anlaşma” öncesinde ABD, İngiltere, Norveç ve Avrupa Birliği ile Hartum’daki Başkanlık Sarayı’nda heyetler arası görüşme yapmıştı.

Sudan’da yönetimi devralan Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet partileri arasında saatler süren görüşmelerde karşılıklı tavizlerle ortak bir noktaya varıldı. Konsey üyesi Korgeneral Yaser El Ata görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada, başbakanın muhalefet partileri arasından, ülkenin devlet başkanının ise ordu kademesinden seçileceğini açıkladı. El Ata “Özgürlük, adalet ve demokrasi temelinde sivil bir devlet kurmak istiyoruz” dedi. Ancak konseyin daha önce aldığı iktidarın iki yıl içinde sivil bir hükümete devredilmesi kararında bir değişiklik olmadı.

Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Şemseddin Kebbaşi toplantı sonrası yaptığı açıklamada ulusal istihbarat ve güvenlik servislerinin yeniden yapılandırılacağı sözünü de verdi. Kebbaşi, El Beşir’in partisi Ulusal Kongre Partisi’nin ise geçiş süreci müzakerelerine katılmayacağını açıkladı.

Askeri Geçiş Konseyi’nin verdiği sözler, Sudan’da tüm kesimler tarafından yeterli görülmüyor. Ülkede haftalardır süren protestoların arkasında olan Sudan Profesyoneller Birliği iktidarın derhal sivil yönetime geçmesini talep ediyor.

“HAK SAHİBİNE VERİLİNCEYE KADAR MEYDANLARDAYIZ”

Bu arada muhalif gruplar, taleplerini yerine getirmesi için Askeri Geçiş Konseyi’ne baskı amacıyla Genelkurmay Karargâhı önündeki gösterilerini 9. gününde de sürdürdü. Askeri Geçiş Konseyi’nin taleplerini yerine getirmesi amacıyla Genelkurmay Karargahı önündeki gösterilerine devam eden ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’a seslenen eylemciler, “Burhan, Burhan, Ey Burhan, sen de onlar gibi düşme aman” şeklinde sloganlar attı. Göstericiler, sivil, demokratik bir hükümet istediklerini, askeri yönetime asla rıza göstermeyeceklerini belirterek, talepleri tam olarak karşılanana dek geri adım atmayacaklarını dile getirdi.

ABD’DEN TALİMATLAR GELİYOR

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, ABD’nin Hartum’dakiMaslahatgüzârı Steven Koutsis’leHartum’da görüştü. Askeri Geçici Konsey Sözcüsü Korgeneral Şemseddin Kebbaşi, Konsey Başkanı Burhan’ın ABD, İngiltere, Norveç ve Avrupa Birliği ile Hartum’daki Başkanlık Sarayı’nda heyetler arası görüşme yaptığını duyurdu. Burhan’ın ABD’nin Hartum’dakiMaslahatgüzârı Steven Koutsis’le de bir araya geldiğini belirten Kebbaşi, görüşmenin içeriğine dair ayrıntılı bilgi vermedi. ABD yönetimi, Sudan’daki darbeyi desteklediğini belirterek, geçiş otoritesine yönetimde sivil katılıma izin verme çağrısında bulunmuştu.

ARAP BİRLİĞİ DE DARBECİLERİ DESTEKLEDİĞİNİ AÇIKLADI

Sudan Askeri Geçiş Konseyi’ni desteklediğini açıklayan Arap Birliği, uluslararası topluma ülkedeki istikrar ve uzlaşıyı desteklemeleri çağrısında bulundu. Merkezi Mısır’ın başkenti Kahire’deki Arap Birliği tarafından yapılan açıklamada, Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’ın attığı adımlardan duyulan memnuniyet (!) vurgulandı.

16 Nisan 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Erhan - Böyle siyonizmin tuzağına balıklama dalında görün sonra halinizi Rabbim şu ümmete feraset nasip etsin

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 11:34
01

Kalbikirık - vay Müslüman ların haline vay , kimi beyaz saraya selam götürür. kimi beyaz saraydan emir alır, kimi beyaz saraya para bağışlar ,,,

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 10:09

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?