10 soruda Venezuela’da neler oluyor?

Devlet başkanı Nicolas Maduro'ya karşı Ulusal Meclis Başkanı muhalif Juan Guaido'nun kendisini devlet başkanı ilan ettiği Venezuela’da neler oluyor?

Büyütmek için resme tıklayın

Venezuela’da devlet başkanı Nicolas Maduro'ya karşı Ulusal Meclis Başkanı muhalif Juan Guaido'nun kendisini devlet başkanı ilan etti.

ABD, Venezuela’da Maduro muhaliflerini desteklerken Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yaşananları ABD destekli bir darbe girişimi olarak nitelendirdi. Öte yandan Maduro, ABD ile ilişkileri kestiğini açıklayarak ABD’li diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre verdi.

Zengin petrol rezervlerine sahip olan Venezuela’da yaşananlar dünya gündeminin de üst sıralarında yer alıyor. Maduro'ya karşı Ulusal Meclis Başkanı muhalif Juan Guaido'nun kendisini devlet başkanı ilan ettiği Venezuela’da neler oluyor? Venezuela-ABD geriliminin arka planında ne var? Maduro iktidara nasıl geldi? Maduro döneminde olaylar nasıl başladı? Ekonomik krizin başlaması ve siyasi krize dönüşme süreci nasıl oldu? Trump’ın Venezuela’ya dair izlediği politikanın detayları neler oldu? Venezuela’da muhalefetin talepleri neler? Venezuela Devlet Başkanı Maduro taleplere nasıl yaklaşıyor? Venezuela’da yaşananlar karşısında Latin Amerika ülkelerinin tavrı ne? Venezuela’da yaşanan olaylara dair dünya ülkelerinin tepkisi ne oldu? Venezuela’daki olaylar karşısında uluslar arası medyanın yaklaşımı nasıl? Venezuela’da yaşanan olaylara ilişkin sorular ve cevapları şu şekilde…

VENEZUELA-ABD GERİLİMİNİN TARİHİ ARKA PLANI NE?

Venezuela ile ABD, Soğuk Savaş döneminde ve 1990’larda sıcak ilişkilere sahipti. Hugo Chavez’in Venezuela Devlet Başkanı olmasıyla birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerde gerilme yaşandı.
Dönemin Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Küba'ya petrol satılması, İran ile iyi ilişkiler kurması, Rusya'dan silah alınması, enerji ve telekomünikasyon şirketlerinin kamulaştırılması gibi politikalarıyla ABD yönetimlerinin tepkisini çekti.
Chavez, ölümünden önce kendisinin yerine Maduro’yu aday gösterirken seçimleri kazanarak Chavez’in yerine geçen Maduro'nun döneminde de ABD ile ilişkiler gergin bir seyir izledi.

MADURO’NUN İKTİDARA GELDİĞİ SÜREÇTE NELER OLDU?

2011’de kanser teşhisi konan Chavez’in sağlık durumu gittikçe kötüleşirken Chavez kendisinin yerine aday olarak Nicolas Maduro’yu gösterdi.
Chavez'in 2013'te hayatını kaybetmesinden sonra Nisan 2013'te yapılan seçimlerde, eski liderin kendine özgü sosyalist devrimini devam ettireceği sözünü veren Maduro, oyların yüzde 50,8'ini alarak yeni devlet başkanı oldu.
Maduro, Mayıs 2018'de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini de yüzde 68 oy alarak kazandı.

MADURO DÖNEMİNDE OLAYLAR NASIL BAŞLADI?

Nicolas Maduro'nun devlet başkanlığı koltuğuna oturmasından sonra 2014'te Venezuela’nın batısındaki Tachira ve Merida eyaletlerinde güvenlik sorunları gerekçesiyle protesto gösterileri başladı. Gösteriler kısa sürede başkent Caracas'a sıçradı.
Söz konusu gösterilere muhalefet partileri de destek verirken protestolar hükümet karşıtı gösterilere dönüştü.
Muhalefeti darbe teşebbüsüyle suçlayan hükümet güçleri ise göstericilere müdahale etti. Olaylarda 28 kişi öldü.
Ülkedeki ekonomik durumu gerekçe gösteren muhalefet Eylül 2016'da da gösteriler düzenledi. Maduro'yu ekonomik krizden sorumlu tutan göstericiler devlet başkanının görevi bırakmasını istedi.
Venezuela, 2017'nin nisan ve haziran aylarında da gösterilere sahne oldu. Erken seçim isteyen göstericilerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

EKONOMİK KRİZİN BAŞLAMASI VE SİYASİ KRİZE DÖNÜŞMESİ NASIL OLDU?

Venezuela ekonomisi, özellikle 2014'ten itibaren petrol fiyatlarının gerilemesiyle sıkıntıya girerken ihracat gelirinin yüzde 95'ini petrol satışlarından elde eden Venezuela, petrol gelirlerinin düşmesiyle ithalatta da sıkıntıya düştü.
Yaşanan süreçte mal kıtlığı nedeniyle fiyatlarda yükselmeler yaşandı. Yüksek enflasyonun yaşandığı Venezuela’da para birimi bolivar aşırı değer kaybına uğradı.

TRUMP’IN VENEZUELA POLİTİKASININ DETAYLARI NELER OLDU?

ABD yönetimleri, Obama döneminden beri Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu "diktatör" olarak görüp Venezuela'ya yaptırımlar uygularken Trump döneminde Venezuela’ya yönelik baskılar daha da arttı.
Maduro başta olmak üzere birçok Venezuelalı yetkiliyi hedef alan yaptırımlar Eylül 2018'de Maduro'nun eşi Cecilia Flores'e kadar uzandı.
Trump yönetimi yetkililerinin de 2017 sonbaharından itibaren birçok kez Venezuela muhalefetiyle gizlice görüştüğü, ordudaki bazı eski komutanlarla "darbe" konusunu ele aldıkları ortaya çıktı.

VENEZUELA’DA MUHALEFET NE İSTİYOR?

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyeti olmadığını savunan muhalefet Maduro’nun görevi bırakmasını istiyor.
Muhalefet, seçimlere hile karıştığını iddia ederken erken devlet başkanlığı seçimi yapılmasını talep ediyor.

MADURO, TEPKİLER KARŞISINDA NE DİYOR?

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yaşananların ABD destekli bir darbe teşebbüsü olduğunu ifade ediyor.
Muhalefete "ABD'ye güvenmeyin. Onların dostları yok, çıkarları var. Venezuela'nın petrolüne ve zenginliklerine karşı açılmış pençeleri var." diyen Maduro'ya Venezuela hükümetinin önde gelenleri de destek veriyor.
Venezuela Ulusal Güvenlik Bakanı Vladimir Padrino da silahlı kuvvetlerin muhalif Guaido'yu desteklemeyeceğini belirtiyor.

VENEZUELA’DAKİ OLAYLAR KARŞISINDA LATİN AMERİKA ÜLKELERİNİN TAVRI NE OLDU?

Venezuela’da yaşanan olaylar karşısında Amerika kıtasında yer alan ülkelerin hükümetlerinin birçoğu Venezuela muhalefetine destek verdiğini açıkladı.
Amerika kıtasındaki ülkelerden ABD, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala, Guaido'nun geçici başkanlığını açıkça destek verdi.
Bolivya ve Meksika ise Maduro hükümetine desteğini sürdürüyor.

VENEZUELA’DA YAŞANANLARA DÜNYA ÜLKELERİ NE DİYOR?

Venezuela’da yaşanan gelişmeler neticesinde Avrupa ülkelerinden Venezuela'da "siyasi geçiş" ve "yeniden seçim çağrıları" yapıldı.
Avrupa ülkeleri arasında şu ana dek İngiltere, Fransa, Almanya, Danimarka ve Kosova, Guaido'ya desteğini açıkladı.
Yaşanan gelişmeler karşısında Türkiye, Rusya ve Çin ise Maduro hükümetini desteklediklerini bildirdi.

OLAYLARA ULUSLARARASI MEDYANIN YAKLAŞIMI NASIL? 

Uluslararası medya, son yıllarda Venezuela'daki hükümet karşıtı gösterilere geniş yer verdi. Ülkedeki ekonomik sıkıntılara yoğunlaşan medya, boş market raflarını ve gıda kuyruklarını sık sık haberleştirdi.
Maduro'ya yönelik darbe girişimleri de uluslararası medyada gündem oldu. Son olaylarda Guaido'nun kendini devlet başkanı ilan etmesi de uluslararası medyada flaş haber olarak yer buldu.
Medya kuruluşları, Maduro döneminde Venezuela halkının ekonomik sıkıntı içinde olduğunu anlatan haberleri aktarırken, seçilmiş Devlet Başkanı Maduro'yu destekleyen ve ülkenin çeşitli yerlerinde gösteriler düzenleyen taraftarlarına yer vermedi.

 

24 Ocak 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?