Reklamı Kapat

Ezanın Türkçe Okunması ve Din / Dindarlığın Politize Edilmesi Konusundaki Analiz / Değerlendirme

Cumhuriyet dönemi itibariyle toplumda en çok tartışma yapılan konulardan bir tanesi din ve dindarlığın niteliğine yönelik olmuştur. Derin toplumsal kaosların yaşandığı bu bahisle ilgili toplumun oldukça hassas bir duyarlılık düzeyine sahip olduğu bilinmektedir. Dini hayatın yaşanmasına yönelik her türlü müdahale ve kısıtlamaya karşılık yoğun bir toplumsal itiraz oluşmuş bu itiraz ülkenin siyasi ve toplumsal fay hattı haline bile gelmiştir. Bir zamandır belli çevrelerin din, toplum ilişkileri temelinde bazı hassas tartışmaları açma girişimi dikkatle toplum tarafından takip edilmektedir. Kasım ayı içinde ezanın Türkçe okunması konusunda bir milletvekili tarafından ortaya atılan fikir bazı etki operatörleri tarafından tartışmaya açılmaya çalışılmış, ezanın Türkçe okunması konusu artan ulusalcılık rüzgârından da yararlanmak maksadıyla toplumun gündemine getirilmiştir. 15 Temmuz’da her türlü istismara gereken cevabı veren milletin dini alanının kolayca tartışılır kılınmasına karşı yaklaşımı üç soru ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Toplumun din ve dindarlık konusundaki tavrı ve çıkan sonuçlar dikkat çekici düzeydedir.

İlk olarak geçmişte Türkçe ezan konusundaki uygulamalar sorulmuş ve %90 düzeyinde bu uygulamanın kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir. Hemen ardından konunun bir milletvekili tarafından gündeme getirilmesi sorulmuş kararsızlarla birlikte değerlendirildiğinde %95’e yakın bir oranda konu kabul edilemez bulunmuştur. Dini konuların ve pratiklerin politik amaçlarla tartışmaya açılması konusunda ise %95’e yakın bir oranda kabul edilemez bulunmuştur.

Bu haliyle toplum dini konuların politik olarak örselenmesi, İslam dininin doku ve yapısında tahribat oluşturmaya yönelik tutumları şiddetle reddetmiştir. Bu haliyle dinin politik olarak örselenmesi ve ezanın Türkçeleştirilmesi konusu toplum tarafından şiddetle reddedilmiştir. Toplumun gündeminde olmayan ve şiddetle reddettiği konunun etki operasyonları marifetiyle topluma dayatılması toplumda örseleme ve gerginliğe sebep verebilecektir.

İlgili başlığın alt kırılımlarına bakıldığında cinsiyet temelinde; ezanın Türkçe okunması konusunda erkeklerin kadınlara göre daha belirgin bir şekilde desteklememe yönünde bir eğilim içinde oldukları, dinin politik amaçlarla tartışmaya açılması konusunda da kadınların daha yoğun şekilde desteklememe eğiliminde olduğu görülmektedir.

Dinin politik amaçlarla örselenmesi ve ezanın Türkçeleştirilmesi konusunda tüm eğitim gruplarında temel veri ile uyumlu nitelikte bir görünüm bulunmaktadır. Öztürk Yılmaz isminin gündeme gelmesi ile siyasi seçmen olduğu tahmin edilen bir küçük grubun ihtiyatlı bir kararsızlık pozisyonu içine girdiği görülmektedir.

Dinin politik amaçlarla örselenmesi ve ezanın Türkçeleştirilmesi konusunda yaş değişkenine bakıldığında genel veri ile uyumlu bir durumun olduğu, değerlendirmeye muhtaç küçük değişimlerin olduğu gözlenmiştir. Buna göre; 18- 25 yaş grubunun desteklememe eğiliminde bir parça eksildiği ve kararsızlaşmaya doğru kaydığı görülecektir. 46-50 yaş grubunda ezanın Türkçeleştirilmesi konusunda belirgin bir şekilde kararsızlara doğru %7 oranında kaydığı görülmektedir. Türkçe ezan konusunda 51-55 yaş grubunda desteklememe eğilimi agresif bir biçimde artarken, 55 yaş üstünde destekleme eğilimi %10 düzeyindedir. Öztürk Yılmaz’ın açıklamasına yönelik kısımda ise siyasi seçmen eğiliminin kararı etkilediği ve kararsızların arttığı görülmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mansur Özdemir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?