Necmettin Erbakan’ın İlim ve İçtihat Anlayışı-2

“MİLLÎ GÖRÜŞ VE ADİL DÜZEN” konusundaki seminer notları ile kaldığımız yerden devam ediyor, bize göre ele aldığımız çok önemli olan bu konudan daha fazla istifade etmek isteyenlere bu yazımızı önceki yazılarla birlikte okumalarını tavsiye ediyoruz...

Önceki yazıda kaldığımız yerden devam…

“Prof. Dr. Necmettin Erbakan. Adil Düzen adına yapılan ilmi çalışmaları desteklediğini vurgulamak için şu sözleri söylemiştir:

“İnsandaki meziyetler insanın bütün ihtiyaçlarını gidermek üzere yaratıldığı gibi, devlet yapısındaki kurumsallaşma da insanların maddi ve manevi bütün ihtiyaçlarını giderebilecek şekilde tanzim edilmelidir. Yani fıtri ve doğal olmalıdır. İslam üç ceza maddesinden ibaret değildir, bir bütündür. Cezalara, haksızlıklara sebep olan nedenleri ortadan kaldıran İslam, bütün bir adalet ve hak sistemidir, herhangi bir ülke İslam tatbik etmek isterse bunu bütünü ile tatbik etmesi lazımdır. Siz bir sömürü ve köle düzeni içinde birkaç İslâmî ceza maddesi tatbik etmeye kalkarsanız bu İslam olmaz. Bugün dünyanın hiçbir yerinde İslam’ın ulvi prensiplerini bir bütün halinde tatbikata koymuş bir ülke yoktur. Tarihte adımlar atıldı, devirler yaşandı, insanlar saadet buldu. Bizim milletimizin tarihinde de bu var. Ama şimdi siz aynı ulvi prensipleri o günkü kalıplar içerisinde donmuş olarak tatbik edemezsiniz. Bugünün şartlarına uygun olarak tatbik etmeniz lazım gelir. İçtihadı bugünün şartlarına uygun olarak yapmak lazımdır. İçtihadın temeli, prensipleri değişmez, ama yeni şartlara göre uygulama ilim ister, çok yüksek ihtisas ister. Müslümanlığın temel esasları Kur’an-ı Kerim’de bildirilmiş, sonra Peygamber Efendimiz’in sünneti ile Kur’an’daki esaslara açıklık getirilmiş, bunları nasıl anlamamız gerektiği gösterilmiştir. Bunlar yapılırken Kur’an-ı Kerim ve sünnetin getirdiği, hak ve adaleti temsil eden prensiplerde değişiklik yapılamaz. Bunlar temel kurallardır, zaman içinde değişiklik içtihatlarda olur. Temel prensipleri bugüne uygulamak ilim isteyen bir konudur. Aklımıza göre istediğimiz şeyi evirip çeviremeyiz. Kitap ve sünnet zamana göre değişmez. Ama tıpkı eski devirdeki büyük müçtehitler gibi o prensiplerin esasını kavrayıp yeni şartlara göre tatbiki mümkündür. Bu iş ilim ister.”

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, bütün bu faaliyetleri icra ederken Müslüman çabanın kişisellikten çıkarak örgütlü bir harekete dönüşmesi yani teşkilatlanmayı öncelemiştir. Hareketin, insanların yetişmesi ile devam edeceğini bildiği için kurumsal mekanizmaların işlevini, alanlarını ve niteliğini oldukça zenginleştirmiştir.

Erbakan, Millî Görüş bünyesinde hemen her alanda devlet kurumlarına yönelik alternatifler geliştirmeye önem vermiştir. Millî Görüş’ün hukukçular, teknik elemanlar, mahalli idareler, sağlık, İslâmî ilimler, öğretmenler, müteahhitler, iş adamları ve esnaf teşkilatları gibi Türkiye’de her alandaki teşkilatlanmaları göstermiştir ki, böylesi önemli yaygın ve etkin kurumlar üretmiş başka bir siyasi hareket yoktur.

Erbakan’a göre siyaset yapmak, esas olarak Kur’an’ın hemen hemen yarı emrini yerine getirmek yani cihat etmek, tali olarak ise Müslümanların düştüğü yerden Müslümanları tekrar hak ettikleri yüce konuma oturtmak demektir. (Erbakan, 2013; 26)

Varlıklı bir aileye mensup olan, Almanya’da eğitim gören, parlak bir akademik kariyere sahip olan ve Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden birinde motorlar kürsüsünde teknik bir profesör olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ne tamamen Doğu düşüncesinin ne de tamamen Batı anlayışının etkisinde kalmış olan bir kişidir.

Aksine…

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ister geçmişten gelsin, isterse modern döneme ait olsun, her problemi öncelikle nasslar zaviyesinden değerlendirmiştir. Siyaset sahnesine dini değerleri ve İslam’ın düzen/sistem yönünü de taşımıştır. Dolayısıyla Erbakan, İslâmî bir bilincin oluşması, İslâm’ın belirgin, aktif bir özne konumuna yükselebilmesinde oldukça ehemmiyetli ve işlevsel bir rol oynamıştır.” (Devamı var)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Nuri Erol - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler