Hediye edilebilecek en güzel kız oyuncakları

Bir kız çocuğuna hediye almak oldukça keyiflidir. Süslü kıyafetler, aksesuarlar ve ayakkabılar arasında kaybolup gideriz. Hediye edilebilecek en güzel kız oyuncakları için en doğru adrestesiniz.

Haber albümü için resme tıklayın

Bir kız çocuğuna hediye almak oldukça keyiflidir. Süslü kıyafetler, aksesuarlar ve ayakkabılar arasında kaybolup gideriz. Ancak bu gibi eşyalar, gelişim yönünden çocuklara herhangi bir fayda sağlamazlar. Aldığınız hediyeyi giyerken anılmak ve hediyenin beğenilmesi bizi oldukça mutlu etse de çocuklara duyusal, zekâ ve fiziksel gelişim gibi önemli konuları etkileyen bir hediye almak  hem daha etkileyici hem de manevi değeri daha yüksek bir hediye olur, değil mi?  Siz de aynı fikirdeyseniz, 2021 yılına veda edip 2022 yılına merhaba derken doğum günü, yılbaşı ya da herhangi bir neden ile hediye edilebilecek en güzel kız oyuncakları için en doğru adrestesiniz.

Kız çocuklarına hediye edilebilecek en güzel oyuncakları sizler için başlıklar hâlinde sıraladık. En popüler ve gelişimlerine en büyük katkıları sağlayacak olan kız oyuncakları için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Oyuncak bebek

Oyuncak bebek dünyanın en güzel oyuncakları arasında ilk sıralarda yer alır. Diğeri de bizim için arabadır. Çünkü arabası ya da oyuncak bebeği olmayan bir çocuğun var olduğunu düşünemiyoruz. Bu nedenle oyuncak bebek firmaları da asla durmuyor ve değişik tasarımlarla yeni ürünleri piyasaya sürüyorlar.  Ancak burada önemli olan hediyenin beğenilmesi ve çocuğun gelişimine uygun olmasıdır. Bu nedenle yaşa uygun olarak oyuncak bebek seçmeniz gerekir.

Oyuncak bebek çeşitlerinin oldukça zengin olduğundan bahsetmiştik. İşte en popüler olan oyuncak bebek çeşitleri;

Sürpriz toplar içerisinde yer alan minik bebekler

Top içerisinde yer alan sürpriz bebekler, her kız çocuğu tarafından sevilen bir oyuncaktır. İçerisinden çıkacak olan bebek figürü ve özelliklerinin bilinmemesi gibi sürprizlere sahip olduğu için adını bu şekilde vermiş olmalılar.

Uzun yıllardır hayatımızda var olan Barbie bebekler

Barbie bebek 62 yıldır hayatımızda ve yenilikleri nedeniyle her geçen gün daha fazla etkileyici olmayı başarıyor. Frida Kahlo olarak bile ortaya çıkına yaşadığı değişimden etkilenmemek mümkün değil. Bu farklılıkları nedeni gelen eleştirilere bağlansa da sonucun muhteşemliği elbette üreticilerin başarısından kaynaklanıyor.

Kız oyuncakları arasında elbette bir Barbie bebek yer almalıdır. Üstelik son moda olan kariyer bebekleri setinden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Çok geniş bir özgeçmiş sahibi olan Barbie bebek dişçi, veteriner, doktor ve öğretmen olarak özel setler içerisinde piyasada satışta. Yanına eklenmiş olan aksesuarları, kıyafeti ve güzelliği ile mükemmel bir hediyelik oyuncak çeşididir.

Et bebek

Gerçekliği yansıtmak amacıyla gerçek ten rengine ve yumuşaklığına bakılarak üretilmiş olan et bebekler kız oyuncakları arasında oldukça popüler. Çünkü kız çocukları büyük boyda olan et bebekleri çok seviyor. Onlarla çay partisi ve evcilik oyunu oynuyor ve onlarla uyuyorlar. Bu nedenle hediye oyuncak arayışında olanlar için mükemmel bir tercih olabilir.

Gerçekçi bebek

Bu oyuncak bebek çeşidi bazılarını korkutabiliyor! Çünkü gerçekçi oyuncak bebekleri öyle güzel tasarlıyor ve üretiyorlar ki paket içerisine gerçek bir bebek konulduğunu zannedebilirsiniz. (buna eminiz.)

Çocukların bu oyuncağı sevme nedenleri de elbette çok gerçekçi olmalarıdır. Kardeş sahibi olan kız çocukları, kardeşlerini eline almak ya da ona bakım yapmak isteyebiliyor. Bu da anneleri tedirgin edebiliyor. Bir yandan da büyük kızlarının üzülmesini istemiyorlar. Eğer siz de böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, gerçekçi bir oyuncak bebek ile yakınınıza mükemmel bir hediye verebilirsiniz. Üstelik onunla oynayarak ebeveynlerini birçok konuda rahatlatmış olacaklar.

Özelliklere sahip oyuncak bebek ( altını ıslatan, ağlayan, konuşan…)

Işıklı, sesli ve bunun gibi özelliklere sahip olan oyuncaklar, çocuklar tarafından çok seviliyor. Bu nedenle hediye edilebilecek kız oyuncakları için oyuncak bebek listemizde özellikli olanları da eklemek istedik. Ancak belirtmek isteriz ki, uzmanlar çocuklara oyuncak alırken daha basit olanların seçilmesinin daha büyük katkılar sağladığını belirtiyor. Elbette arada birkaç tane ağlayan ya da konuşan bir oyuncağa sahip olmaları da kötü fikir değil.

Konuşan bebek alacaksanız, İngilizce konuşan, rakam sayan ve bunun gibi kız çocuğuna faydalı olabilecek tercihler yapabilirsiniz. Böyle bir hediye ile yakınınızın gelişimine büyük faydalar sağlayacak olan bir eşya vermiş, olacaksınız. Oyuncak bebeklerin bu kadar faydalı olduğunu duymak, sizleri şaşırtmış olmalı. Aşağıda belirttiğimiz listeye göz atarak bu faydaların neler olduğuna göz atabilirsiniz.

Oyuncak bebek faydaları

1. Empati kurmaya yardımcı olur. Çocukların bebekleri eline alıp sallayarak uyutmaya çalışır, eline bir kaşık alır ve bebeklerin karnını doyurmaya çalışır derken kendilerini annelik rolüne kaptırırlar. Bu da annelerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

2. Motor becerilerine olumlu yönde katkı sağlar. Oyuncak bebeklerin, giysilerini çıkarmak ve giymek, çocukların ince motor becerilerini geliştirmelerini ve geliştirmelerini sağlar. Çocuğunuzun her zaman kıyafetlerini çıkarmakla başladığını fark edebilirsiniz. Çünkü bu hareket, kendi kıyafetlerini bağımsız şekilde giyip çıkartabilmeleri için yaptıkları bir şeydir. Uzmanlaşana kadar bu işleme devam ederler.

3. Dil becerilerini geliştirir. Çocuklar oyuncak bebekleri ile konuşmayı severler. Bunun yanı sıra bir oyuncak bebekle evcilik oynamak çok keyiflidir. Bu nedenle arkadaşları ile oyun oynarken iletişim kurar ve yeni kelimeler öğrenirler. Konuşan oyuncak bebekler de bu beceriye katkı sağlar.

4. Sosyalleşmelerine destek olur. Oyuncaklar çocukların bir araya gelmesini ve aralarında bir bağ oluşmasını sağlar. Böylece çocuklar zamanla sosyalleşirler. Bir kişinin yanına gidip ne yapmaları ve nasıl konuşmaları gerektiğini öğrenirler.

5. Çevrelerini keşfetmelerine destek olur. Bebekler bir yaşından itibaren birçok şey keşif ederler. Bu da oyuncaklar sayesinde daha kolaylaşır. Bebeğe bakarak insan anatomisini çözmekte zorluk çekmezler. Böylece benlik duygusu kazanır ve dünyayı fark etmeye başlarlar.

6. Eğlendirir. Bir oyuncakla oynamanın süresi, eğlenme ile doğrudan bağlantılıdır. Bunun yanı sıra çocuklar ne kadar uzun süre oyun oynarsa, bir o kadar fazla kazanım sağlarlar. Odaklanır, sosyalleşir, motor becerilerini geliştirir, enerjilerini atar ve sonuç olarak eğlenirler.

7. Duygusal gelişimlerini büyük ölçüde destekler. Çocukların psikolojik açıdan gelişimleri de çok önemlidir. Duygularını kontrol etmeyi öğrenmeleri için onlara bir oyuncak bebek hediye edebilirsiniz.

Kız oyuncakları olarak hediye edilebilecek ilk ürün olarak bizler oyuncak bebeği seçtik. Çeşitlerini ve faydalarını da ele aldık. Dilediğiniz çeşidi seçip bütçe ve alacağınız kişinin tarzına uydurmak konusunda zorluk çekeceğinizi düşünmüyoruz. Çünkü her biri birçok faydaya sahip değerli oyuncaklardır.

Oyuncak denizkızı

Oyuncak denizkızı 5 yaşındaki kız çocukların hayallerini süsleyen bir oyuncak çeşididir. Bu nedenle doğum günü pastalarını ve sahip olduğu eşyaları bu karakter ile süslemeyi çok sever ve isterler. Eğer sizin de hediye alacağınız yakınınız denizkızı hayranıysa, ona bir oyuncak denizkızı hediye edebilirsiniz.

Makyaj setleri

Kız denilince kaç yaşında olursa olsun, akıllara makyaj gelir. Ancak yaşları küçük olduğu için annelerinin makyaj malzemelerine hayranlıkla bakan miniklere oyuncak setleri alabilirsiniz. Üstelik öyle gerçekçi yapılıyor ki, bu oyuncaklara yetişkinler bile hevesleniyorlar.

Lego setleri

Oyuncak bebek, bebek arabası ya da makyaj seti gibi birçok şeye sahip olan kız çocuklarına hediye almak, zor olabilir. Ancak lego setleri ile bu zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Çünkü lego setleri aynı oyuncak bebek gibi zengin çeşitliliğe sahip olan bir oyuncak türüdür. Bu nedenle lego çeşitleri arasından ev, araba, tren, robot ve daha birçok tasarım inşa etmek mümkün.

Set içerisinde yer alan parçalar sayesinde yalnızca sete bağımlı kalarak bir şeyler üretmek zorunda değilsiniz. Çocuklar hayal güçlerini kullanarak birçok şey üretebilirler.

Kız çocuklarına oyuncak denilince akla sadece oyuncak bebek gelmemeli, uzay bilimlerine merakı olan, hayalinde daima bir araba olan minikleri de unutmamak gerek. Üstelik oyuncak bebek ile oynamaları ile ortaya çıkan faydalar gibi lego ile oynayarak da birçok avantaja sahip olurlar.

Lego ile oynamanın faydaları

1. Lego ile oynamanın faydaları arasında problem çözme yetenekleri geliştirme, eleştirel düşünme ve hem ince hem de kaba motor becerileri geliştirme yer alır. Yapı taşları sadece çocuklarınızın gelişimi için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel, fiziksel ve sosyal büyümeye de yardımcı olur.

2. Lego gibi parçalı blok oyuncaklarla oynayan çocuklar çevreyi keşfetmeye başlarlar. Bu keşif, küçük çocukların diğer nesneleri nasıl çalıştığını anlamadan önce geliştirilmesi gereken temel bir beceridir.

3. Şekilleri öğrenirler. Kız çocukları için Legolar ile inşa etmenin en belirgin faydalarından biri şekillerini öğrenmektir.

4. Küçük yaştaki çocukların harika ve üretici fikirlere sahip olabileceği bazı insanlar için imkânsız gibi görünebiliyor. Oysaki bu bir gerçek ve Legolar ile oynamak bu gerçekliğe yakınlaşmalarını sağlayacaktır.

5. Konsantrasyon çocukların gelişimlerini büyük ölçüde etkiler. Okul ve iş hayatlarındaki başarıya ulaşmanın yolu konsantre olmaları ile doğrudan alakalıdır.

6. Hayal dünyaları genişler.

Peluş oyuncaklar

Kız çocuk oyuncakları arasında peluş oyuncaklar ilk sıralarda yer alır. Eskiden büyük ayılar çok popüler idi. Şimdi ise peluş oyuncak reyonlarında yüzlerce farklı ürün bulmak mümkün. Üstelik özellikli olanların sayısı da bir hayli fazla.

Hediye edilebilecek bir peluş oyuncak almak için hediye edeceğiniz kişinin sevdiği bir karakter ya da kahramanının var olup olmadığını öğrenmeni büyük bir avantaja sahip olmanız anlamına gelir. Peluş oyuncak çeşitleri arasında;

 • Meyve figürleri

Küçük yaştaki kız çocuklarına meyveleri öğretmek için ona bir meyve şekilli peluş oyuncak alabilirsiniz. Bunun yanı sıra en sevdiği meyveleri biliyorsanız, çocuğun yaşı önemli olmaz. Hangi yaşta olursa olsun oyuncağı sevecektir.

 • Hayvan figürleri

Oyuncak çeşitleri gibi hayvan türleri de çok fazladır. Bu nedenle hayvan figürlü olan peluş çeşidi de zengindir. Üstelik çocuklar hayvanları çok severler. Kedi, köpek, ayı ve tavşan gibi birçok şekilde üretilmiş olan peluş oyuncak bulunmaktadır. Hangisini seçerseniz seçin hediye edeceğiniz kişinin mutlu olacaktır.

 • Çizgi film karakterleri

Peluş oyuncaklar da en sevilen çeşitler çizgi film karakterleridir. Çocuklar çizgi film izlemeye bayılırlar. Ayrıca her birinin hayranı olduğu bir karakter vardır. Kimi Kral Şakir sever kimi Pepe’yi. Bu nedenle çizgi filmler çok sevilince üzerinde karakterlerin yer aldığı birçok lisanslı ürün ortaya çıkar. Elbette bu ürünlerin en çoğu oyuncaklardan oluşur. Hediye etmek için bir peluş oyuncak almayı düşünüyorsanız, sevilen çizgi film karakterlerine göz atıp seçimlerinizi daraltabilirsiniz.

 • Süper Kahramanlar

Çizgi film karakterleri gibi film kahramanları ve efsanelerde duyduğumuz kahramanlar için de peluş oyuncaklar üretiliyor. Üstelik bire bir aynı diyeceğimiz şekilde tasarlanıp üretiliyorlar. Her karakterin ve kahramanın yüzlerce farklı çeşidini de bulabiliyoruz.

 • Uyku arkadaşı

Uyku arkadaşı sahibi olan çocuklar uyumakta zorluk çekmiyorlar. Seyahat ederken yastık aramak zorunda kalmıyorlar. Ebeveynlerinin yardımı olmadan ve onların yanında yatmadan kolayca uyuyabiliyorlar. Bu nedenle uyku düzeni için plânlama yapan yakınlarınızın çocuklarına bir uyku arkadaşı peluş oyuncak hediye edebilirsiniz.

 • Özellikli peluş oyuncaklar yer alır.

Peluş oyuncaklar da diğer oyuncak bebekler gibi dans edebiliyor, şarkı söyleyebiliyor ve daha birçok özelliğe sahip olabiliyorlar. Bu yüzden ilgi çekici özelliğe sahip bir kız oyuncağı almak istiyorsanız, neyi seçeceğiniz konusunda fikir edinmiş olduğunuzdan eminiz.

Peluş oyuncak ile oynamanın faydaları

 • Çocukların sanatsal becerilerini ortaya çıkarır ve geliştirmelerine destek olur.
 • Hayal dünyalarını genişletir.
 • Sosyalleşmelerine destek olur.
 • İletişim becerilerine destek olur.
 • Motor becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

Kutu oyunları

Kutu oyunları ile bir aktivite yapmak çok kolay. Kutuyu açıp oyunu kuralları ile oynamak yeterli. Üstelik 4 yaş itibari ile herkes için onlarca çeşit kutu oyunu bulunuyor. Evin en küçük bireyinin yaşını göz önünde bulundurarak bir aile aktivitesi yapmak için hediye edilebilecek kız oyuncakları arasına kutu oyunlarını da ekledik.

Eğlenceli, heyecanlı, gizemli, eğitici ve gelişime büyük katkı sağlayan kutu oyunları fiyat olarak oldukça değişken. Oyuncağın markası, içindeki ürünün özellikleri ve daha birçok özellik fiyat etkiliyor.

Takı ve güzellik setleri

Yedi yaşından büyük kız çocukları için en güzel oyuncaklar arasında takı ve güzellik setleri yer alır. Çocuklar el becerilerini geliştirirken kendilerine el yapımı aksesuarlar tasarlarlar. Böylece tasarım konusunda kendi yeteneklerini ortaya çıkarırlar.

Bileklik, kolye ve küpe gibi birçok takıyı kendi yapabilen kızlar üretim konusunda heveslenir. Hayal dünyalarını genişletir ve özgüvenleri artar. Kendine güvenen kız çocuklarının hayalarındaki başarı oranı da artar.

*Tanıtım yazısıdır.

21 Ara 2021 - 13:18 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.