Türkşeker Tarım’daki usulsüzlükler bitmiyor.... Nohut peşkeşi!

Arpa ve buğdaydaki şaibeli satışın ardından şimdi de nohuttaki vurgun gündeme geldi…

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri
Nohut peşkeşi!
Haber albümü için resme tıklayın

Kamuoyunun dikkatinin tamamen orman yangınlarına çevrildiği bir günde, yangından mal kaçırırcasına çiftçi şirketi olan Türkşeker Tarım’ın deposunda bulunan yaklaşık 900 ton birinci sınıf nohut, yandaş bir firmaya 7,5-8 liralık piyasa fiyatının çok altında bir fiyata, 4,93 liraya satılarak kurum yaklaşık 5 milyon lira zarara uğratıldı. Söz konusu satışın, Millî Gazete’nin “Arpa ve buğdayda şaibeli satış” manşet haberinin yayınlandığı gün yapılması dikkat çekerken, bu durum kamuda kurum zararına şaibeli işlerin artık çok rahat yapılır hale geldiğini gösteriyor.

MİLLÎ GAZETE, TARIMA SAHİP ÇIKMAYI SÜRDÜRÜYOR

Türkşeker Tarım’da sular durulmuyor. Gıda enflasyonunu düşürmek ve piyasayı regüle etmek için çiftçiden alınan hububat ürünlerinin uygun fiyatlarla piyasaya satılması öngörülürken, bu satışların amacına uygun yapılmadığı ortaya çıkmıştı. Deposundaki ürünleri ilan ve duyuruya çıkarak piyasadaki firmalara taleplerine göre dağıtarak satması gereken Türkşeker Tarım’ın, deposundaki yaklaşık 100 bin ton ekmeklik buğdayın yarıya yakınını hiçbir duyuru ve ilana çıkmadan Gaziantep’teki bir firmaya tek kalemde sattığı ortaya çıkmıştı. Millî Gazete’nin “Arpa ve buğdayda şaibeli satış” manşet haberi, sektörde büyük yankı bulurken, Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan ise, büyük bir sessizliğe büründü ve kamuoyuna hiçbir açıklama yapamadı.

MANŞET HABERİN YAYINLANDIĞI GÜN 5 MİLYON LİRALIK PEŞKEŞ!

Şaibeli satışla ilgili hiçbir açıklama yapılmazken, Millî Gazete’nin manşetinin yayınlandığı gün bu sefer yeni bir şaibeli satışa imza atıldı.

Türkşeker Tarım’ın geçen yıl çiftçiden alınan ve deposunda bulunan yaklaşık 900 tona yakın nohut, yandaş bir firmaya piyasanın altında bir fiyata satılarak, kurum kaynakları birilerine peşkeş çekildi. Piyasa fiyatı 7,5 lira ile 8 lira arasında değişen birinci sınıf nohut, Ankara merkezli bakliyat firmasına 4,93 TL’den satıldı. Söz konusu satış nedeniyle alıcı firmanın büyük menfaat elde ettiği ve Türkşeker Tarım’ın da 5 milyon lira zarar ettiği kaydediliyor.

Kurulduğu ilk yılda çiftçi lehine önemli alımlar yaparak, çiftçinin gönlünde taht kuran Türkşeker Tarım’da sular durulmuyor. Gıda enflasyonunu düşürmek ve piyasayı regüle etmek için çiftçiden alınan hububat ürünlerinin, uygun fiyatlarla piyasaya satılması öngörülürken, bu satışların amacına uygun yapılmadığı ortaya çıkmıştı. Normal şartlarda deposunda bulunan buğday, arpa, mısır gibi ürünleri ilan ve duyuruya çıkarak piyasadaki firmalara taleplerine göre dağıtarak satması gerekirken, Türkşeker Tarım’ın, deposundaki yaklaşık 100 bin ton ekmeklik buğdayın yarıya yakınını Gaziantep’te bir firmaya tek kalemde sattığı ve bu satış yapılmadan önce de hiçbir duyuru ve ilana çıkmadığı ortaya çıkmıştı.

MİLLİ GAZETE’NİN MANŞETİ BÜYÜK YANKI BULDU

Milli Gazete’nin “Arpa buğdayda şaibeli satış” manşet haberi, sektörde büyük yankı bulurken, Türkşeker Genel Müdürü aynı zamanda Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan ise büyük bir sessizliğe büründü. Şaibeli satışla ilgili olarak kamuoyuna hiçbir açıklama yapamazken, söz konusu şaibeli satışın kurumdaki üç isim tarafından organize edildiği iddiaları ise tarım sektöründe yeni bir tartışma konusu oldu. Mücahit Alkan, belli firmalara yapılan söz konusu toplu satışları yalanlarken, TÜRİB’deki satış rakamları şirkette yaşanan skandalı gözler önüne sermişti.

VARLIK FONU, VAKIF KATILIM, HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDA SESSİZLİK

Türkşeker Tarım, Türkşeker ile birlikte geçtiğimiz aylarda Varlık Fonuna devredilirken, Türkşeker Tarım’ın yüzde 51 hissesi de Vakıf Katılım’a ait. Kamudaki şeker fabrikalarının tek bir çatı altında toplandığı Türkşeker’in bünyesinde kurulan Türkşeker Tarım’da gündeme gelen şaibeli satışla ilgili olarak Varlık Fonu, Vakıf Katılım, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sessiz kalması ise dikkat çekiyor. Türkşeker Tarım’da belli komisyoncular üzerinden yapılan şaibeli satışların Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, Türkşeker Tarım Genel Müdür vekili Ercan Yeşilyurt ve Türkşeker Tarım bilgi işlemden sorumlu direktör Cumhur Yıldırım tarafından organize edildiği iddiaları ülke tarımı için kurulan şirkette yaşanan skandalın boyutunu gözler önüne serdi.

MANŞET HABERİN YAYINLANDIĞI GÜN NOHUT PEŞKEŞİ!

Milli Gazete’nin ortaya çıkardığı şaibeli satışla ilgili kamuoyuna hiçbir açıklama yapılamazken, manşet haberin yayınlandığı gün bu sefer yeni bir şaibeli satışa imza atıldı. Türkşeker Tarım’ın geçen yıl çiftçiden alınan ve deposunda bulunan yaklaşık 900 tona yakın nohut, yandaş bir firmaya piyasanın altında bir fiyata satılarak, kurum kaynakları birilerine peşkeş çekildi. Piyasa fiyatı 7,5 lira ile 8 lira arasında değişen birinci sınıf (8 mm) nohut, Ankara merkezli bakliyat firmasına 4,93 TL’den satıldı. Söz konusu satış, tarım sektöründe bir peşkeş olarak değerlendirilirken, alıcı firmanın burada büyük bir menfaat elde ettiği ve Türkşeker Tarım’ın da sadece bu satıştan dolayı 5 milyon lira zarar ettiği kaydediliyor. Türkşeker Tarım’ın deposunda bulunan yaklaşık 900 ton birinci sınıf nohudun satışıyla ilgili yine hiçbir duyuru ve ilana çıkılmaması dikkat çekti.

YANDAŞ MEDYA HABERİ ÇARPITIP ŞAİBELİ SATIŞIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞTI

Milli Gazete’nin Türkşeker Tarım’da, kurum aleyhine yapılan ve birilerine ciddi menfaat sağlayan şaibeli satışa yönelik haber, sektörde büyük yankı bulurken, yandaş medyanın söz konusu haberi eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak üzerinden çarpıtmaya çalışması dikkat çekti. Türkşeker Genel Müdürü ve Türkşeker Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, şaibeli satışı yalanlayamazken, yandaş medyanın Milli Gazete’yi Türkşeker Tarım’a itibar suikastı yapmakla itham ederek, şaibeli satışın üstünü örtmeye çalışması dikkat çekti.

10 BİN TON MISIR GÜBRECİ FİRMAYA SATILDI KİM BU NEVŞEHİRLİ ZAHİRECİ?

Diğer yandan şaibeli satışın sadece arpa ve buğdayla sınırlı kalmadığı Türkşeker Tarım’ın deposundaki 10 bin ton mısırın da tek bir kalemde gübre firmasına satıldığı ortaya çıktı. Söz konusu satışın da yine arpa buğdayda olduğu gibi Nevşehirli bir zahirecinin komisyonculuğunda yapılması dikkat çekerken, söz konusu zahirecinin Genel Müdür Alkan’ın çevrisinden hiç ayrılmadığına vurgu yapılıyor.

13 Ağu 2021 - 04:30 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

11

Umut - Türk şekerin başında olanlar kim. Eğitimleri meslekleri ne? Şeker teknolojisinden anlıyorlar mı? Türk şekerde kaç yıl çalışmışlar. Emekleri tercübeleri var mI? İlahiyat mezunlarını Gn. md. Yönetim kurulu başkanı, Gn Md Yrd. yaparsanız ne bekleyeceksiniz ki. Türkşeker çalışanları içinde 30-40 yıllık tecrübeli işin uzmanı AKP ye gönül vermiş bürokrat yokmuş gibi gidip imam olacak kişileri getirseniz sonuç sadece baş üstüne emriniz olurculuk çıkar. İlla AKP li olacak diyorsanız şirkette o kadar çok ki. AKP ye artık AKP li olmak yetmiyor, imam hatip, İlahiyat mezunu olmak , feto artığı olmak gerekiyor. Şirketteki son 5 yıllık atamalar incelensin çift kadame üç kademe birden terfi edenlerin hepsinin geçmişinde fetoculuk vardır. Feto artığıysan, AKP yede biat etmişsen baş üstündesin her makama layıksın demektir. Sonuç ortada. Bir tarafta iflas, diğer tarafta reklamlar, adam kayırmalar vs

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Ağustos 10:22
10

Aslan - Kim kimi denetleyecek, kim kimi yargılayacak. Ne yapılmışsa baştakilerin oluru yada talimatıyla yapılmıştır. zararı önemseyen mi var, önemli olan reklam siyasi şov , birilerini yemlemek. Mesele bu

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Ağustos 10:11
09

Emekli - Bunlar buz dağının görünen yüzü,daha neler var neler Türk şeker iki yılda iiflas etmiştir.geçtiğimiz yıl her fabrika bir buçuk kampanya yapmasına rağmen zarar iki kat arttı

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Ağustos 13:15
08

Ah Birbilsen - Bir çiftçi olarak bahsedilen işlerin yapıldığına % 100 inanıyorum. Emeklerinize yazık diyorum çoğu zaman. Ama üzülmüyorum çünkü helal lokmama haram karıştırmıyorum binlerce şükür.

Haram zehir zıkkım olsun sizlere. Hiç mi Allahtan korkmaz kuldan utanmazsınız. Yazıklar olsun sizlere ve sizin gibi ar damarı çatlamışlara.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 19:16
07

Ah Birbilsen - Bence hepsinin yüzü gazeteye yansımalı. Neden mi ? çünkü insanın kişiliği yüzüne yansır !!!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 19:05
06

Royal - Memleketi soyanların yüzde 70 i imamhatipli zaten

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 17:17
05

Vatan Millet - 2022 yılı türkiyeyi kıtlığa hazırlıyorlar. bu felaketlerin olacağı 2004 yılından beri belliydi.bilim insanlarını , bürokratları hain diye yaftaladılar. sonuç denizlerimiz kirlendi,ormanlarımız yandı,su kaynaklarımız tükendi.ulusal stoklarımız peşkeş çekilde,tarım yok edildi. üç beş akp yandaş para kazanacak diye 2022 yılında ne olacak? bunun hesabını kim verecek.Hala AKP destekleyenlere ALLAH akıl fikir , vicdan nasip etsin.onlarda bedel ödeyecekler.İnşaALLAH yalnız firevun bedel ödemedi onu destekleyen halkında bedel ödedi,yangınlar,seller,hastalıklar,çocuk ölümleri,depremler,hastalıklar ve savaşlar. ülke bu azgınlıkla tek tek yaşıyor bu silsileyi.ALLAH bizleri korusun. Yar ve Yardımcımız olsun.Hala oy veren ve destekleyenlerede Hakkımı helal etmiyorum.Hem bu dünyada hem ahirette.onlardan da hakkımı isteyeceğim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 11:48
04

Okur - Çiftçi uyansın ve gerçekleri görsün.artık.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 10:13
03

m.ali tombul - yapmaz sn genel müdürümüz yapmaz imamhatip ve ilahiyat mezunu yapmaz

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 13 Ağustos 09:40


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?