Reklamı Kapat

Şevket Kazan kimdir?

1933 yılında Sakarya'da doğan Şevket Kazan Milli Görüş Hareketi'nin tüm siyasi partilerinde görev aldı.

Video için play'e tıklayın

Milli Görüş hareketinin önde gelen isimlerinden biri olan Şevket Kazan, 9 Mart 2020 tarihinde Hakk'a yürüdü. Milli Görüş partilerinde milletvekilliği ve bakanlık görevlerinde bulunan Şevket Kazan, Necmettin Erbakan'ın yakın dava arkadaşlarından oldu. Ömrünü ümmet için mücadele ile geçiren Şevket Kazan'ın hayatını Şevket Kazan kimdir? haberimizden okuyabilirsiniz.

Dönemin Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı Şevket Kazan, 27 Eylül 2013'de parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. (Arşiv)

ŞEVKET KAZAN KİMDİR?

Şevket Kazan, 7 Aralık 1933 yılında Sakarya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Kazan mezun olduktan sonra avukat olarak çalışmaya başladı.Kazan, Prof.Dr. Necmettin Erbakan'ın kurucusu olduğu ve Milli Görüş hareketinin ilk partisi olan Milli Mizam Partisi'nde siyasete atıldı.

1973'te de Milli Selamet Partisi'nden Kocaeli Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Bunun yanında adalet bakanı ve çalışma bakanlığı görevlerinde bulundu. 12 eylül 1980 askeri darbesi sırasında tutuklanarak hapis cezasına çarptırıldı. 1985 yılında beraat etti.

1991'de Refah Partisi'nden yeniden milletvekili seçildi. 1996'da kurulan Refahyol hükumetinde de adalet bakanlığı vazifesine tayin edildi.

Necemttin Erbakan'ın en yakın çalışma arkadaşlarından olan kazan, 28 şubat darbesine karşı direnen en önemli isimlerden biri oldu. 1998 yılında hukuksuz bir şekilde milletvekilliği düşürÜlen Kazan'a 5 yıl siyaset yapma yasağı getirildi. Kazan, yasak süresi dolduktan sonra siyasi hayatına Milli Görüş Hareketi'nin son partisi olan Saadet Partisi'nde devam etti. Kazan, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğinde bulundu. 

Bir çocuk babası olan Şevket Kazan, 9 Mart 2020 tarihinde ahire irtihal etti. 

# BİYOGRAFİ İLE İLİŞKİLİ:

09 Mar 2020 - 22:11 - Biyografi
Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?