Reklamı Kapat

“Filistin davası Abdülhamid’in mirasıdır”

Kudüs Âlimler Birliği Üyesi Şeyh Nureddin Recebi ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Abdülkerim Zurba Millî Gazete’ye konuştu…

Onur Şehmus Şahin
ÖZEL HABER Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Mirasımız Derneği’nin davetiyle Türkiye’ye gelerek, Tokat, Kayseri, Samsun ve İstanbul’da Filistin davasını tanıtan Kudüs Âlimler Birliği Üyesi Şeyh Nureddin Recebi ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Abdülkerim Zurba Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu.

Kudüs ve Mescid-i Aksa için önemli hizmetler gerçekleştiren Mirasımız Derneği, Türkiye’de Filistin davasının daha iyi tanınması için yürüttüğü çalışmalarına devam ediyor. Son olarak Kudüs’ten gelen Kudüs Âlimler Birliği Üyesi Şeyh Nureddin Recebi ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Abdülkerim Zurba’nın katılımıyla Tokat, Kayseri, Samsun ve İstanbul’da önemli programlar gerçekleştirildi. Gazetemize Türkiye’de katıldıkları programlar hakkında bilgi veren Nureddin Recebi ve Şeyh Abdülkerim Zurba, terörist İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik zulmünü anlattı.

“TÜRKİYE HALKINA KUDÜS, FİLİSTİN VE MESCİD-İ AKSA HAKKINDA BİLGİLER VERDİK”

Türkiye’ye geliş amaçlarını anlatan Kudüs Âlimler Birliği Üyesi Şeyh Nureddin Recebi, “Mirasımız Derneği bizi davet etti. Türkiye halkına Kudüs, Filistin ve Mescid-i Aksa hakkında bilgiler verdik. Tokat, Kayseri ve Samsun’da çeşitli programlar gerçekleştirdik. Yaptığımız programlar amacına ulaştı. Türkiye halkından çok samimi ve sıcakkanlı yaklaşımlar gördük. Gittiğimiz şehirlerde birçok ziyaret ve açılışta bulunduk. Kayseri’de bulunduğumuz süre boyunca Kayseri Mirasımız Derneği Şubesi’nde çalışmalar hakkında bilgiler aldık. Samsun’da da Anadolu Gençlik Derneği’nin Doğu Türkistan için gerçekleştirdiği gıyabi cenaze namazına katıldık” ifadelerini kullandı.

“FİLİSTİN DAVASI ÜMMETİN DAVASIDIR”

“Kudüs etrafındaki tehlike son dönemde giderek artıyor” diyen Şeyh Nureddin Recebi, “Osmanlı Kudüs’ü nasıl sahiplendiyse, Türkiye’den de öyle bir sahiplenme bekliyoruz. Filistin davası Sultan Abdülhamid Han’ın mirasıdır. Sultan Abdülhamid’in, ‘Ben yaşadığım sürece Kudüs’ten bir karış toprak vermeyeceğiz’ sözü halen Filistin halkı tarafından söylenmekte. Filistin’de yaşanan sorunlar sadece Filistinlilerin, Arapların sorunu değildir. Filistin davası ümmetin davasıdır” diyerek Müslümanların Mescid-i Aksa’yı sahiplenmesi gerektiğini söyledi.

“MESCİD-İ AKSA TÜM MÜSLÜMANLARIN”

Şeyh Abdülkerim Zurba ise geçmişe göre ülkemizin Filistin davası hakkında daha bilinçli olduğunu belirterek, “Türkiye’de Filistin davası daha çok bilinebilir. Bu konuda dernekler ve devlet kurumları bazı çalışmalar ortaya koyabilirler. Mescid-i Aksa’da yaşanan sorunlar sadece biz Filistinlileri ilgilendirmiyor. Mescid-i Aksa tüm Müslümanların. Bu yüzden Türkiye’de, Filistin’de ve Kudüs’te yaşananlar hakkında daha çok çalışma yürütülebilir. Benim Türkiye’deki vatandaşlardan bir isteğim var. Arapçayı öğrenmeye çalışıp Filistin’de meydana gelen hadiseleri takip etsinler” dedi.

“MESCİD-İ AKSA’YA GENÇLERİN GİRMESİNİ ENGELLİYORLAR”

Şeyh Nureddin Recebi, Siyonist İsrail’in Mescid-i Aksa ablukasının giderek arttığını belirterek, “Mescid-i Aksa’nın asıl sahibi biz olmamıza rağmen bize birçok zorluk çıkartılıyor. Sorun yaşanan günlerde, mübarek günlerde Mescid-i Aksa’ya gençlerin girmesini engelliyorlar. Gençler içerideyken Mescid-i Aksa’ya rahat rahat müdahale edemedikleri için böyle bir uygulama başlattılar. Sadece 50 yaşın üstündeki insanlar mescide alınıyor. Öte yandan bazı kişilerin Mescid-i Aksa’ya girişi de tamamen yasaklanabiliyor. Kudüs ve Filistin’de yaşanan sorunları dünya kamuoyuyla paylaşan insanları, aktivistleri ve Filistin davası için çalışanları süreli ya da süresiz olarak Mescid-i Aksa’ya sokmuyorlar. Geçtiğimiz Ramazan ayında benim Mescid-i Aksa’ya girişim 3 ay yasaklanmıştı” şeklinde konuştu.

18 Aralık 2019 - Dünya

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?