Reklamı Kapat

Kağıthane'deki Sadabad Talebe Yurdu belediye ekiplerince yıkıldı

Kağıthane'de hizmet veren öğrenci yurdu, Kağıthane Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Yıkıma yurdun bağlı olduğu dernekten tepki geldi: Bu bir hukuk tanımazlıktır!

Kağıthane'deki Sadabad Talebe Yurdu belediye ekiplerince yıkıldı
Kağıthane'deki Sadabad Talebe Yurdu belediye ekiplerince yıkıldı
+7
Video için play'e tıklayın

İstanbul'un Kağıthane ilçesinde hizmet veren Sadabad öğrenci yurdu, sabahın erken saatlerinde belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Yurdun bağlı olduğu cemaatin mensupları yıkımı engellemek istese de başarılı olamadı. Bir yandan yıkım ekibine tepki gösteren cemaat mensupları bir yandan da direnmeye çalıştı.

Sadabat Eğitim ve Kültüre Hizmet Derneği'ne ait olan Sadabad Talebe Yurdu'na, bugün sabahın erken saatlerinde belediye ekipleri geldi. Yurt binasını boşaltarak yıkıma başlamak isteyen ekiplere bina önünde toplanan cemaat mensupları engel olmaya çalıştı. Yurdun yıkılmasını engellemek isteyenlere polis müdahale ederken, biber gazı da kullanıldı. Kapının açılmaması üzerine belediye ekipleri balyozla kapıyı kırarak içeri girdi. Binanın tahliye edilmesinin ardından yurt binası yıkıldı.

Kağıthane'de "kaçak ve riskli" olduğu belirtilen Sadabad Talebe Yurdu binasının yıkımında gergin anlar yaşandı. Kamuoyunda "Süleymancılar" olarak bilinen Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerine bağlı cemaat mensuplarının yurdunun yıkımında gözyaşı ve dualar birbirine karıştı.

TOMA VE BİBER GAZI İLE MÜDAHALE

Kağıthane Belediyesi'ne bağlı ekipler yıkım için sabah saatlerinde TOMA destekli polisler eşliğinde Çağlayan Mahallesi’nde bulunan Sadabad Öğrenci Yurdu'na geldi. Yurt binası içinde toplananlar, tekbir getirerek yıkımı engellemeye çalıştı. Polis ekipleri, direnen kalabalığa biber gazıyla müdahalede etti. Vatandaşların bölgeden uzaklaştırılmasının ardından 5 katlı yurt binası yıkıldı.

BELEDiYE BİNANIN RİSKLİ OLDUĞUNU BELİRTTİ

Kağıthane Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Çağlayan Mahallesi’ndeki Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman binasının risk tespiti için Kağıthane Kaymakamlığının talebi üzerine 31 Ocak 2017’de saha çalışmasının yapıldığı bildirildi. Açıklamada, yapının betonarme kısımlarından alınan numunelerden hazırlanan risk tespit raporuna göre, yurt ve lojman binasının "depreme karşı statik yönden tehlikeli, can ve mal güvenliği açısından riskli" olduğunun belirlendiği kaydedildi.

Söz konusu alanda kalan kişilerin, 2017 yılında bu rapora yaptığı itirazın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca reddedildiği belirtilen açıklamada, "Bugün yıkımı gerçekleştirilen yurt ve lojman binasının bulunduğu alan, 1979 yılında hazine arazisi üzerine kaçak olarak ruhsatsız ve izinsiz olarak yapılmıştır. Arazinin mülkiyet sahibi Hazine'dir" ifadelerine yer verildi.

DERNEKTEN AÇIKLAMA: BİLDİRİM YAPILMADI, HUKUK TANIMAZLIK!

Sadabat Eğitime Hizmet ve Kültür Derneği ise yıkım kararı için kendilerine herhangi bir bildirimde bulunulmadığını kaydetti. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Buna gerekçe olarak da binanın eski ve yıpranmışlığı ifade edilmektedir. Halbuki belediye tarafından kabul edilen sertifikalı kuruluşlarca verilen raporlara göre binamız sağlamdır. Bu rapor dikkate alınmayıp her türlü hukuk ve usulün dışına çıkılarak 59 öğrenci ve personelimizin alelacele tahliyesi ve binanın yıkılması tamamen hukuk tanımazlıktır."

31 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

20

Faruk - YAŞASIN ZALİMLER İÇİN CEHENNEM

ALLAH BELANIZI VERSİN

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 04 Kasım 14:28
19

Vatandaş - hayaldi gerçek oldu besmele ile kilise açanlar seher vakti kuran kursu yıktılar gerisi teferruat

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 03 Kasım 17:42
18

Ahmet - İstanbulda onbinlerce riskli bina var, kaç tanesi yıkılmış. Ayrıca "1979 yılında kaçak yapılmıştır" nasıl bir akıl yoksunluğunun ürünüdür anlamak mümkün değildir. 40 yıldır devlet yokmuş ta bugün mü aklına gelmiş ! Demekki bu olay siyasi bir bakışın ürünü...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Kasım 22:02
17

Mustafa Bağcılar - Cami duvarına işediniz , Rabbimiz orda Kur'an öğrenen bir masum yavrunun arş ı alaya çıkan maruzatını duyar , yapanların hakkından gelir merak etmeyin.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Kasım 16:21
15

Berkcan - Vay vay vay bu ülkede hristiyanların kiliselerini, yahudilerin mabetlerini restore et temizle personel ata korumaya al ama iş kendi dinine hizmet veren bir müesseseye gelince sabahın 4 ünde pervasızca insafsızca kalleşce bu milletin evlatlarını, milletin dişinden tırnağından arttırıp Allah yoluna hizmet için ümmet için hizmet verdikleri binayı yine bu milletin vergileri ile aldığın dozerle makinayla milletin vergilerinden alınan paralarla çalıştırdığın işçiye memura milletin çocuklarına gaz sıkarak hiçbirşey almalarına müsade etmeden yerle bir et öylemi. Vay anam vay siz neymişsiniz be abi. Allah (CC) bunun hesabını sormayacak mı sizden zannedersiniz. O çocukların arşı inleten ALLAHU EKBER nidaları rabbime ulaşmadı mı sanarsınız ey gafiller rabbim kendi mağbedini yıkmanıza sessiz kalacak öyle mi hadi bakalım görelim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 11:17
14

önder - sertifikalı kuruluş diye bahsettikleri sertifikayı belediye vermiyor, bakanlık veriyor.

2017de riskli olduğu tesbit edilmiş, asıl hukuksuz ve riskli olan bugüne kadar yıkılmamasıdır, bu da belediyenin ihmalidir, bina çökse çocuklar ölse bunun vebali kimin olacak, yurt yangınındaki gibi kader mi denilecek?

ayrıca 79dan beri kaçak ve izinsiz ise 30 yıl niye beklendi ?

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 01 Kasım 10:30
13

Enesemi̇rhan - NEDEN SABAHIN 5 İNDE ÇOCUKLAR UYURKEN BASKIN YAPILIR GİBİ GİRİLDİĞİNİ YAZAMIYORSUNUZ.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 08:47
12

Mustafa - 1979da hazine arazisne izin ve ruhsat alarak bina yapqn mı vardı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 18:20
11

Hadra - Hani İmamoğlu Bunların Yurdunda Yatılı kalıp okumuştu! Demekki ya Görevli olarak veya bugünlerin hesabı için (Seçim vb) yapılarak oraya yerleştirilip yatırılmış. Ya Fetö yurdunda kalsaydı şimdi nefesi ABD de malikanede alırdı. Milli Görüşün Liderini ve söylediklerini hala anlamayanlara ve Türkiyeyi, Ortadoğuyu bu hale getiren siyasi devir yöneticilerimiz Milletin geleceği için adamca çıkıp da itiraf veya son bir şans olsun doğruyu konuşma edebini dahi yapmıyorlar.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 31 Ekim 17:28
10

Berkcan - Bunun hesabını Allah size soracak, Elhamdülillah biz bundan eminiz. Allah adının, Kuran ilminin öğretildiği ve hiçbir hukuksuzluğun bulunmadığı bir mekandan bahsediyoruz. Madem ki burası kaçaktı kardeşim yıllardır neredeydi bu devlet. Bu kadar çocuğa yazık değilmiydi korkaklığınızdan sabahı bile beklemediniz bizler acizane Mevlanın sessizleri olduk amma velakin Allah bunun hesabını bu işin arkasında ki herkesten günü geldiğinde soracaktır. Devlet sınır ötesinde, güneydoğuda vatan hainlerini günlerce haftalarca aylarca beklerken bu vatana karşılıksız hizmet eden bu insanları sabahın 4 ünde sokağa döktü ya Allah soracak hesabını biz değil.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 17:11
08

Hüseyin Seven - Mevlam yıkım emriniverenleri kahru perişan eylesin inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 16:38
07

Hüseyin Seven - ALLAH CC AZABI GAZABI YIKTIRANLARIN ÜZERİNE OLSUN İNŞALLAH

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 16:37
06

Omer Sad - Bildiğim kadarıyla 1 yıldır haberdarlar. Fetö benzeri yapı.. Nerede hazine arazisi varsa oraya kaçak bina dik... Sonra hukuksuz de.. Evet hukuksuz olan senin tüyü bitmemiş yetimin malını gasp etmen değil midir. İlahi Adalet...

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 31 Ekim 14:37
05

Yellows289 - Teröristlere bile 120 saat süre verilirken, tek derdi ahlaklı, namuslu vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirme gayesi olan ve her öğünden sonra bizzat devletinin sonsuza kadar daim olması için dua eden kurumları, gecenin 04:00'ünde basıp, öğrencilerin ve görevlilerin eşyalarını bile toplamasına izin vermeden yıkmak ne demek. Hani size ÖMER'ler lazımdı, onları da böyle mı yok edeceksiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 14:24
04

Selman - yerine avm yapacaklardır. ondandır bu dertleri. talebeye dokunan zarar görür haberiniz olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 14:02
03

Cycy Okacha - Biz sadece Kuran Islam ve Ahlaki Muhammediyye üzerine Nesiller yetiştirmeye çalışıyoruz.Oralar vakıftır Vakfin Sahibi Allahtır.Vallahü Galibün Ale emrih...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 13:59
02

ali - BU KADAR DÜŞMANLIK OLMAZ TERÖRİSTLERE BİLE ÇEKİLSİNLER DİYE BİLMEM KAÇ SAAT İZİN VERENLER YURDUN BOŞALTILMASINA BİLE İZİN VERMİYOLAR YIKILMASI GEREKEN OKADAR ÇOK GAYRİMEŞRU BİNA VARKEN TALEBELERİN KALDIĞI YURT BİNASININ YIKILMASI HİÇBİR ŞEYLE AÇIKLANAMAZ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 13:55
01

Ruveybizalar - Yurt riskli ama yıkım risksiz değil di mi. Böyle yıkım mı olur Allahın çapulcuları sabah namazına koştunuz mu o yıkıma koştuğunuz gibi

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 13:30

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?