İnsanlık tarihinde kara bir leke; Çerkes Sürgünü

Kafkasya toprakları bundan tam 155 yıl önce 21 Mayıs 1864 tarihinde en acı insanlık dramlarından birine şahitlik etti.

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kafkasya’nın Müslüman halklarından Çerkesler, Rus işgalciler tarafından ata topraklarından sürgün edildi ve yüz binlerce masum insan bu sürgün yolunda hayatını kaybetti.

Zaman pusulası, 19. yüzyılın ikinci yarısını gösteriyordu. Dünyaya asırlarca adalet ve refah dağıtan Osmanlı Devleti, eski gücünden gittikçe uzaklaşırken, devletini kan ve zulüm üzerine kuran Çarlık Rusya’sı ise gittikçe güçleniyordu. Kafkaslar’da oluşan otorite boşluğunu zulümlerine bahane yapan Çarlık Rusya’sı, Çerkesleri adına sürgün denilse de soykırımdan farksız olan bir vahşete maruz bıraktı. İnsanlık dışı her türlü olayın yaşandığı bu çileli süreçte Çerkesler baskı ve zulümlerle yurtlarından edildi. Toprakları gasp edilen iki milyon Çerkes’in, yüzyıllardır onurlarıyla koruduğu  anavatanlarından uzaklaştırıldığı ‘Büyük Sürgün’ insanlık tarihinde kara bir sayfa olarak anılmaya devam ediyor.

ACIMASIZ RUS ZULMÜ TARiHE KAZINDI

19. yüzyılda Osmanlı’nın dağılma sürecine girmesiyle Kafkasya topraklarını hiç zorlanmadan işgal eden Çarlık Rusya’sı zaman içerisinde Kafkas halklarının tamamına yakınını tahakküm altına aldı. Kafkasya’nın kuzeyinde ‘Şeyh Şamil’in başlattığı şanlı Çeçen direnişi devam ederken Karadeniz’e yakın bölgede ise Ruslara biat etmeyen sadece Çerkesler kalmıştı. Rusların ‘itaat ya da yok edilme’ tehditleriyle baş başa kalan Çerkesler için zorunlu sürgünden başka bir yol kalmıyordu. Açlığa, ani saldırılara, hastalıklara daha fazla dayanamayan Çerkes halkının, Osmanlı ülkesine doğru giden ve yollarda binlerce şehit vermeleriyle sonuçlanan sürgün yolculuğu da böylece başlamış olacaktı.

BABA OCAĞI OSMANLI, MAZLUMLARA KOL KANAT GERDİ

Anavatanlarından sürülen Çerkesler, Rus işgalcilerinin süpürme politikasıyla, Kafkas topraklarındaki limanlardan gemilere bindirilerek Osmanlı Devleti’nin Karadeniz limanlarında indirildi ve buralarda kendileri için hazırlanan sağlık koşulları elverişsiz kamplara yerleştirildiler. Ancak uzun ve zahmetlerle dolu yolun zorluklarına dayanamayan mazlum Çerkeslerden binlercesi gemilerde, kimileri de misafir edildikleri kamplarda kısa bir süre içerisinde açlık ve salgın hastalıklar sebebiyle can verdiler. 1859-1879 yılları arasında sürgün edilen Çerkeslerin 2 milyon civarında olduğu, sağ olarak Osmanlı Devleti’ne ulaşanların sayısının ise 1,5 milyon civarında olduğu kayıtlara geçti. Osmanlı liman şehirlerine ulaşan ve sağ kalan Çerkesler ise başta Anadolu olmak üzere, Trakya, Balkanlar, Irak, Suriye, Ürdün vb. Osmanlı topraklarına yerleştirildiler.

21 Mayıs 2019 - Dünya

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Davut Bulut - KAFKAS MUHACİRLERE O GÜN ENSAR OLAN OSMANLININ TORUNLARI BUGÜNDE AYNI ANLAYIŞ VE ŞUURLA SURİYELİ MÜSLÜMANLARA KOL KANAT GERİYOR. ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN VE PAYİDAR EYLESİN,

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 04:08
03

Suat - @Davut Bulut 01 nolu yoruma cevabı: Ayrıca suriyeliler meselesi hükümetin baştan sona yanlış olan dış politikasının bir sonucudur..

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 08:45
02

Suat - @Davut Bulut 01 nolu yoruma cevabı: Aynı şey DEĞİL

Çerkezler RUS lar tarafından zorla vatanlarından edildiler. suriyeliler ülkesini savunmayıp kaçmayı seçmişlerdir. eyfel kulesinin altında elinde ayfon telefonla kahve içen suriyliler bile var.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 08:43

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?