Reklamı Kapat

Birikmiş izni olan çalışanlar dikkat! Son maaşa göre zamlı ödenecek

Çalışan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Yargıtay'dan emsal niteliğinde karar! Biriken izinlerin ücreti artık son maaşa göre zamlı ödenecek...

Bir vinç operatörü, işten atıldıktan sonra İş Mahkemesi’ne gitti ve ulusal bayram, genel tatil ve hafta tatili ücretleri ile yıllık izin alacağı ödenmediğini ve fazla çalıştırıldığını öne sürdü. Davacı işçi, kıdem ve ihbar tazminatları, yıllık izin ücreti, fazla çalışma, ulusal bayram ve genel tatil ücreti, hafta tatili ücreti ve bakiye ücretinin davalıdan alınmasını istedi.

Birikmiş izni olan çalışanlar dikkat! Son maaşa göre zamlı ödenecek

YARGITAY’DAN ÖRNEK KARAR

Davalı avukatı, davacının alacaklarının tamamen ödendiğini iddia ederek banka kayıtları ve özlük dosyasındaki belgeleri delil olarak sundu. Mahkeme, davacının ihbar süresini kullanamadığına ilişkin kanıt olmadığı için kıdem ve ihbar tazminatlarına hak kazandığına hükmederek, davacının ödenmeyen alacaklarının olduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabul edilmesine karar verdi.

Birikmiş izni olan çalışanlar dikkat! Son maaşa göre zamlı ödenecek

KARAR İSTİNAFA GÖTÜRÜLDÜ

Tarafların avukatları, kararı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, hesaplamaların bordrolar göz önünde bulundurularak yapıldığını belirterek belirlenen alacak kaleminde hakkaniyet indirimi yapılmasının doğru olmadığına karar verdi. Ayrıca, davacıya yapılan ödemenin hesaplanan izin alacağından düşülmesi gerektiğine hükmetti. Bu karar üzerine her iki tarafın avukatları da temyiz başvurusunda bulundu.

Birikmiş izni olan çalışanlar dikkat! Son maaşa göre zamlı ödenecek

KULLANDIRILMAYAN İZİN SÜRELERİ SON ÜCRET ÜZERİNDEN ÖDENECEK

Örnek nitelikteki kararda dikkat çeken önemli bir nokta, kullandırılmayan haftalık izinlerin yıllık izin süresinden çıkarılamayacağı. Kararda, iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte kullandırılmayan yıllık izin sürelerine ait ücretlerin son ücret üzerinden ödeneceği belirtildi. İş sözleşmesinin feshinin, yıllık izin hakkının ücrete dönüşmesi için gereklilik olduğu ifade edildi. Yıllık izinlerin kullandırıldığına dair ispat yükünün işverene ait olduğu ve işverenin yıllık izinlerin kullandırıldığına dair belge sunması gerektiği vurgulandı. Karar ise şöyle:


"İş sözleşmenin sona erme şeklinin ve haklı nedene dayanıp dayanmadığının önemi bulunmamaktadır. Yıllık izinlerin kullandırıldığı noktasında ispat yükü işverene aittir. İşveren yıllık izinlerin kullandırıldığının imzalı izin defteri veya eşdeğer bir belge ile kanıtlamalıdır. Bu konuda ispat yükü üzerinde olan işveren, işçiye yemin teklif edebilir. Dosyada, davacının imzasının bulunduğu 15'er günlük izin talep formları bulunmaktadır. Yargılama sırasında davacı asılın izin talep formuna karşı beyanı alınmış, davacı beyanında bu izinlerin biriken hafta tatilleri için verildiğini belirtmiştir. Davacının ayrıca hafta tatili alacağını talep etmesi ve bu alacağının hüküm altına alınmış olması da dikkate alındığında imzasının bulunduğu bu yıllık izin belgelerinin dikkate alınarak yıllık izin alacağının yeniden hesaplanması gerekmektedir. Hatalı değerlendirme ile hüküm kurulması bozma nedenidir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozulmasına oybirliğiyle karar verilmiştir."

02 Ara 2023 - 19:42 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi