Gizle

Erdoğan'dan Nurettin Yıldız'a tepki! İslam'ın güncellenmesi gerektiğini bilmeyecek kadar acizler

Dünya Kadınlar Günü Programı'nda konuşan Erdoğan, son dönemde açıklamaları çarpıtılan Nureddin Yıldız hocaya isim vermeden sert dille tepki gösterdi. Erdoğan, din adına ortaya çıkarak kadınlar hakkında İslam'da yeri olmayan içtihatta bulunan kişileri "marjinaller" olarak nitelendirerek, "İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak ama o ayrı mesele" diye konuştu.

Video için play'e tıklayın

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Dünya Kadınlar Günü Programı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı isimlerin kadınlarla ilgili açıklamalarına değinerek, "Bu konuda marjinallari asla dikkate almayız. Din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. Anlamak mümkün değil" dedi.

İslam'ın güncellenmesinin gerekliliğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın." diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Değerli eşim, sayın Başbakan, saygıdeğer eşleri, bizi bugün milletin evinde yalnız bırakmayan ve Dünya Kadınlar Günü'nü birlikte kutladığımız saygıdeğer hanımefendiler, sizleri el kalbi duygularımla selamlıyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından hazırlanan Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın kadınlarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sizlerin ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum.

Suriye'de, Irak'ta, Libya'da, Myanmar'da, dünyanın dört bir köşesinde mağdur, muhtaç duruma düşmüş tüm kadınlarımzıa rabbimden sabır niyaz ediyorum. Anneleri, babaları, eşleri, çocukları gözleri önünde katledilen tüm kadınların acılarını yürekten paylaşıyoruz. Bu durum karşısında sessiz kalmamız düşünülemez. Ülkemiz sığınan ve çoğunluğu kadınlardan, çocuklardan, yaşlılardan oluşan 4 milyona yakın mazluma sahip çıkıyoruz.

Ülkemizde de sırf kendi zihninin vehmi olan üstünlük duygusu nedeniyle kadına kötü muamele eden hatta cana kıyan anlayışa karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Mevzuatımızdaki eksiklikleri tamamladık, varsa yanlışları düzelttik. Bitti mi? Hayır. Bütün bu yasalar, sürekli güncellenmesi gereken yasalardır. Hayat dinamiktir, gelişiyor. Güncellemeye mecbursunuz. Güncellemek suretiyle yaşamı yeniden tanzim etmiş olursunuz. Başarımızın en önemli kriterlerinden biri kadınlarımızın istihdamdaki yeridir. Yerlerini 9 puan artırdığımız kadınlarımız geçmişle mukayese edilemeyecek bir yere sahiptir. Doğum izninden, çocuk bakım hizmetlerine kadar her alanda kadınlarımızın taviz vermeden çalışmalarına devam etmelerini sağlayan düzenlemeler yaptık. Başbakanlığım döneminde eşimle birlikte Şanlıurfa'dan "Haydi kızlar okula" kampanyası ile okula gönderilmeyen kızlarımızın önünü açtık.

2002'de 24 olan milletvekili sayısı 2015'te 81'e yükseldi. Belediye başkanı ve belediye meclis üyesi sayısında da ilerlemeler sağladık. Attığımız adımları geleceğe taşımak için Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi Eylem Planı hazırlandı. Kutluyorum. Belgenin amaçlarından biri de bu konuda çalışan tüm tarafların işbirliği içinde hareket etmesini sağlamaktır. Bir politika rehberi ortaya konmuştur. Aslolan budur. Yol haritanıza göre bundan sonra bu düzeni kuracaksınız. 5 temel politika alanında yürütülecek faaliyetlerin kılavuzu niteliğindedir. Eğitim, sağlık, ekonomi, karar alma mekanizmalarına katılım ve medya başlıkları altında bu belgeyi ben de çok ama çok önemli görüyorum. Sağlıkta kadınların kendi özel durumlarına yönelik en iyi şekilde yararlanmalarını hedefliyoruz. Medyada içerik ve temsil bakımından kadınların yerlerini tahkim etmeyi, iletişim araçlarının verimli kullanımının teşvikini ön görüyoruz.

"BENİM GÖZÜMDE KADINLAR İNSANLIĞIN ÖĞRETMENİDİR"

Kadın tüm insanlığın ilk öğretmenidir. Çocuk uzunca bir süre her şeyi annesinden öğrenir. Doğumdan sonra başlamıyor eğitim öğretim. Doğumdan önce başlıyor. İşin ilahi boyutu budur. Çocuk beslenmeyi anne karnında öğreniyor. İlahi tecelli bu. Orada başlayan yaşam süreci doğumdan sonra da adeta ciddi bir eğitim öğretimden geçmiş yavru doğumdan sonra, aynı şekilde devam ediyor. İlahi takdir planının içindeki bu eğitim öğretim bizim için çok önemli. Benim gözümde kadınlar insanlığın öğretmenidir. Kadınlarda zaten Allah vergisi kabiliyet olan güçlü bir sezgi var. Öğretmenlik yeteneği geliştiğinde ortaya elleri ayakları öpülesi analar, eşlerimiz, kızlarımız çıkıyor.

Buradan ayrıldığınızda annelerinizin ayaklarının altını öpün. Çünkü cennet, annelerin ayakları altında. Anneler nazlıdır, siz öpmeye kalkarsınız o ayağını çeker. Çektiği zaman da anneciğim siz bana cennetin kokusunu çok mu görüyorsunuz deyin. Hadis, Peygamber Efendimizin hadisinde babaların ayaklarının altında demiyor.

"KANALİZASYONA DÖNÜŞMÜŞ MEDYA..."

Bizim dinimiz İslam, sevgili Peygamberimiz görevi üstlendiğinde eve geldiğinde Hz. Hatice validemiz onun tek dayanağıydı. Peyamberimiz yetimdi, öksüzdü. Her şeyi Hatice validemizdi. Beni öğütün dediğinde bir ürpertisi vardı. O anda validemiz Peygamberimize o gücü kuvveti verdi. Validemiz aynı zamanda Mekke'nin en önemli zenginlerindendi. Güçlüydü. En ufak bir Peygamberimize karşı merhamette ben zenginim sen değilsin, böyle bir şeyi olmamış, tam aksine sahiplenmişti. O bütünleşme bizim inancımızda kadını çok farklı yere doğru çıkartıyor.Bu birlikteliğimiz sadece burada kalmayacak. Bugün, Afrin'de, az önce perdede izledik o kızlarımızın, o polislerimizin, Afrin'de savaşanlarımız, nasıl yürekleri var değil mi? O yürektir ki Afrin'de neticeyi aldım, netice şu anda etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 3089. 800 kilometre kareye yakın bir alan kontrol altında. Afrin'de bitecek en az 150 bin belki 200 bin kişi geri dönecek. Biz sadece teröristlerden buraları temizlemek için buradayız. Gerçek sahiplerine orayı teslim ederek asıl görev alanına döneceğiz.

Kanalizasyona dönüşmüş olan medyanın şerrinden bizi koruyacak olan kadınlar ve annelerdir. Annenin bıraktığı boşluğu dolduracak pek az alternatif vardır. Hatta yoktur. Annesiz büyüyen çocukların durumu, babasız büyüyen çocuklardan çok daha vahimdir. Anne, evlatlarına göz kulak olur. Evlatlarına sahip çıkar. Çekip çevirir. Anne başka. Annesiz yaşamak kolay değil. Baba ölür gider 1-2 gün ağlarsın ama anne öldüğü zaman o çok daha farklı.

"5-10 MEDYA MAYDANOZUNU EKLEMEK GEREKİR"

Kadın meselesi konuşulurken ane vurgusu yapmamızdan rahatsız olanlarla çok karşı karşıya geldi. Akif ne diyor; "Ne hisli validelerdir bizim kadınlarımız. Yazık ki anlatacak yok da yanlış anladınız. Yazık ki onları tasvir eder birer umacı. Beş on romancı, sıkılmaz beş on da maksadcı." Akif'in sıralamasını tamamlamak gerekirse bunlara 5-10 televizyon dizisini, 5-10 medya maydanozunu da eklemek gerekir. Birileri ısrarla bizim validelerimizi yanlış anlatmaya, göstermeye çalışıyor. Zaman zaman söylüyorum, en az 3 çocuk diyorum, birileri rahatsız oluyor. Bu millete düşman oldukları için rahatsız oluyor.

Şehit hastaneleri devreye girdiği andan itibaren Türkiye'de artık millet Gröland'a gitmeyecek, Türkiye'ye gelecek.

"BİRÇOK HOCAEFENDİ BENİ TEFE KOYACAK O AYRI MESELE"

Bu konuda marjinallari asla dikkate almayız. Din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. Anlamak mümkün değil. Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı ile söylenen sözleri biz asla kabul edemeyiz. Tartışmayı dinimizin kavramları ile yürütmek kadınlara değil, inancımıza da dinimize de aykırıdır. Bizim mukaddes kitabımız Kuran'dır. Kuran'a ters değise mesele bitmiştir. Eskiler, yani kudema usulsüzlüğümüz, ululsüzlüğümüzdendir derdi.

Din İşleri Yüksek Kurulu'nda çok çok vasıflı. Bütün ilim dallarında yetkis sahibi olan hocalarımız var. Birçok, bütün bu hocalarımız ne iş yapıyorlar. Niçin bu alanı bu adamlara kaptırıyorlar. FETÖ olayı da böyle oldu. Söyledik söyledik sonunda bir şura yaptırdık. Asıl konuşması gereken konuşmayınca meydan FETÖ'ye kaldı. FETÖ'nün arkasından gelen maalesef tiplere kaldı. Onların da vasıfları ortada. FETÖ'nün kalitesi vasfı ortada, arkasından gidenler onlar ondan daha da geri.

DEAŞ'ı temizledik diyorsun, madem ki DEAŞ'ı temizledin bu silahlar niye? Yoksa bizim için mi getiriyorsun? Bak dedim şunu bilin, biz bir ölür, bin diriliriz. Bizi teknoloji, şu bu korkutmaz. Onların füzeleri, şu bu, hava araçları olabilir. Bunlar bize vermiyorlardu bunları. Şimdi biz de üretmeye başladık. Olmayanlar da olacak. Bizim bunların ötesinde Allah'ımız var. Biz şehadete koşuyoruz, onlar nereye koşuyor bilemem.

08 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

70

Ahmet - Ne demek islamin guncellenmesi ya islamin gunceli eskisi yoktur islam islamdir. Namazda,Oruçta,Zekat ta ,Hac ta 14 asir oncesinin hükmüdur tayyip efendi.İSLAM 14 asır önce ne ise bugün de odur. Namaz ı da güncelleyelim, Orucu da , Zekatı da, Haccı da o zaman.Böyle saçmalık olur mu şaşırmışsın sen tayyip efendi.14 asır önce Allahu teala ne hükmetmişse , peygamber efendeimiz ne hükmetmişse kıyamete kadar geçerli olacak yegane hükümler bunlardır aklınızı başınıza toplayın

Yanıtla . 6Beğen 10 Mart 07:36
71

Burak - @Ahmet 70 nolu yoruma cevabı: Şayet bu açıklamadan onu anlıyorsan bilgilerini güncelle derim. ordaki hüküm kadınlarla ilgili açıklamaları yani Peygamber efendimizin döneminde cariyeliği düşün. şimdi diyelim ki o dönemde cariyelik vardı şimdide mi yapalım. yada o dönemde kıyafetler belliydi şimdide mi o kıyafetleri giyelim. yani Kuran ın hükümleri vardır değişmez ama islamı yaşarken toplumsal hükümler vardır onların zamana göre güncellenmesi lazım. kimse sana namazını orucunu değiştir demiyor. lafı iyice anlayın

Yanıtla . 0Beğen 11 Mart 07:32
67

Levent Kocatürk - İslamiyet ve Kur'an evrenseldir. Bu konuşma Rabbimize bir hakarettir.

Yanıtla . 4Beğen 09 Mart 14:44
66

Wolfalon - Dili sürçtü galiba Allah celle celalühu kimseyi şaşırtmasın ve hidayet versin milli görüş gömleğini çıkarmak,bopun eş başkanlığını yapmak bu olsa gerek islam dini evrenseldir bütün insanlığa indirilmiştir.bırakın da ayetlerin mealini ilmi ile amel eden Allaha gerçekten iman etmiş alimler açıklasınlar.diğerleri kitap yüklü merkeptir zaten.

Yanıtla . 1Beğen 09 Mart 12:34
65

Rafet Arslan - CUMHUR BAŞKANININ DİNİMİZE KARŞI BÖYLE VAHİM BİR HATA YAPMASINDAN SONRA BEN AKP NİN YÜZDE ON BARAJINI AŞACAĞINDAN BİLE ŞÜPHELENMEYE BAŞLADIM.YAHUDİLERDE TEVRATI KAFALARINA GÖRE GÜNCELLEDİLER AMA ALLAHÜTEALA TEVRATI YÜRÜRLÜKTEN KALDIRDI.AKP DE KURANI GÜNCELLEYECEĞİNİ SÖYLÜYOR.ALLAH TEALA KUR'ANI KORUYACAĞIM DEDİĞİNE GÖRE AKP Yİ ORTADAN KALDIRABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Yanıtla . 2Beğen 09 Mart 12:04
64

Hay Hak - Evvvvet şimdi takke düştü kel göründü... niyet ortada. Bizim alimler, sadatlar, Allah dostları islamın Sönmez ışığını anlatırken tüm bunlara muhalif bir iktidar... makara, gakaraya ses çıkaramayan zihniyetten bu sözleri duymak maalesef normal... şimdi rabbim iktidarın güncellemesi için bize bir fırsat verdi Akp ye format atıp Saadet’ yükleme zamanı....

Yanıtla . 1Beğen 09 Mart 11:58
63

Metin - islamın güncellenmesi değil ilim adamlarımızın ifadesiyle tecdid etmek lazım.Bu da dini esasların değil din dilinin değişmesidir.

Yanıtla . 1Beğen 09 Mart 11:53
61

Havanur Delihan - “İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak ama o ayrı mesele” bu cümle nedir ya?

14 asır önce din neyse şu anda din odur , ayeti mi değiştirsinler, bu zamanı düşünmeden mi inmiş o kuran ?

haşa Allah senden daha iyi bilmiyor mu?

Yazıklar olsun yeri geldiği zaman dini kullanıp, sömüren insanlara

Yanıtla . 23Beğen 09 Mart 10:50
60

Dünden Bugüne - SÜLEYMAN DEMİREL :

07.03.1997 ATV Siyaset Meydanı:

Kur'anda 6666 ayet vardır. Bunlardan 230 'u (ahkam ayetleri) yerine medeni kanun uygulanacaktır. Müslümanlar geriye kalan ayetleri serbestce uygulayabilirler. Bahsedilen 230 ayeti getirmek şeriatçılıktır..!

8 Nisan 1999 TRT :

‘‘Kur'anın ‘ahkam ayeleri'ne göre dünya tanzim edilmemiştir. Gelin gene eski günlere dönelim diyorsanız, bu irticadır; dönemezsiniz’’

Yanıtla . 2Beğen 09 Mart 10:35
69

Emre - @Dünden Bugüne 60 nolu yoruma cevabı: Demireli sevende sağ zihniyet unutma adam 6 kez gdp 7 kez gelmiş ne yapsin

Yanıtla . 0Beğen 10 Mart 01:20
59

Misafir... - Reis geçen yıl namaz kılıyorsun örtünebiliyorsun islam budur işte daha ne istiyorsunuz diyerek islamı sadece bir ibadet dinine düşürdü. Şubat ayında Ak Parti Eskişehir 6. kongresinde biz ‘’Mustafa kemalin arka zihniyetinin temsilcileriyiz’’ demişti. Hızını alamayarak bugünde 14 asır önceki İslamiyeti uygulayamazsınız, İslam da güncelleme gerekir dedi. Mustafa kemal de eşi mütesettir idi. İlk önce din imandan bahsetti. Cumhuriyet dönemi malum. Sayın erdoğanın geldiği nokta söylemi tevil görmez bir hakikattir. Sayın Erdoğan hayatının hatasını yaptı belki de maksadını aşan cümleler döküldü ağzından. dindar ve Müslüman olduğunu söyleyen ve bununla iftihar eder sayın Erdoğan dini konuları konunun uzmanlarına bıraksa din konusuna en az yerli otomobil kadar değer verse bu konuda bütçe ayırtıp ilim ehlinin yollarını açsa çok daha iyi ederdi. Yazık hem de çok yazık. Çok yanlış bir yola saptı. kendisine ve kendisine ümit bağlayan mümin ve mümineleri derinden yaraladı.İslamiyet Windows yazılım programı değil ki güncenlensin.

Yanıtla . 9Beğen 09 Mart 10:14
68

Emre - @Misafir... 59 nolu yoruma cevabı: Nerden biliyon ataturk ve eşinin yanndamiydin??

Yanıtla . 0Beğen 10 Mart 01:15
58

Ince - ist bld başkanı iken faslırahmnın kıtapşarını dağıtıyormuş,,sonun başlangıcı buna denılıyormuş,,rabbım muhafaza etsın

Yanıtla . 3Beğen 09 Mart 10:07
56

B.tuncay Yonca - nureddin hoca gibi alimler günümüzde çok azdır. ondan allah razı olsun. onlarıda yıpratmayalım. üç beş solcunun,koministin laflarına itibar edilmesin. müslümanları üzüp, din düşmanlarını sevindirmiyelim.islam 1400 sene değil, rabbim14.000 sene sonra bile yaşanılacak şekilde göndermiştir. güncelleme ihtiyacı yoktur

Yanıtla . 4Beğen 09 Mart 09:25
55

B.tuncay Yonca - nureddin hoca gibi alimler günümüzde çok azdır. ondan allah razı olsun. onlarıda yıpratmayalım. üç beş solcunun,koministin laflarına itibar edilmesin. müslümanları üzüp, din düşmanlarını sevindirmiyelim. islam 1400 sene değil,rabbim 14.000 sene sonra bile yaşanılacak şekilde göndermiştir. güncelleme ihtiyacı olmaz.

Yanıtla . 2Beğen 09 Mart 09:23
54

Zemahşer - iyice şaşırttı... :)))

Yanıtla . 3Beğen 09 Mart 09:07
53

Ilhan - Ey türkiyedeki hocalar! Siz maaş korkusundanmi sesiniz çikmiyor, yoksa sizde güncellenmesi fikrindemisiniz????

Kendilerini az bir dünyalik için susanlarara! ahirette maaşta yok!!!!

Yanıtla . 10Beğen 09 Mart 07:15
52

Tat - Masaallah, Fetonun islamda reform yapma gorevini Tayyip ustlenmis.

15 yildir bu ulkemizde Islam dinini bitirmek icin hersey yapiliyor

Yanıtla . 7Beğen 09 Mart 04:07
51

Beylerbeyi - Sayın Cumhurbaşkanı keşke böyle konuşmasaydı. Hiç konuşmayıp.Tepkisiz kalsaydı daha iyi ederdi...

Yanıtla . 4Beğen 09 Mart 03:31
50

Ibrahim Balcı - Bazı hocaların (Cübbeli Ahmed) ve bazı yazarların (Fatih Altaylı) tetikçilik yaparak, bazı hocaları (Nureddin Yıldız gibi) ki zor yetişen, iyi yetişmiş, birikimli İslam alimlerini linçe kalkışan bir güne geldik. İslam alimleri üzerinden, İslam ahkamını boy hedefi yapan; sağcı-solcu- muhafazakar gazetecilerin çirkin salvolarına siyasetçilerin de katılması bu ülke ve milletimiz için çok büyük bir talihsizliktir. "İslamın güncellenmesinin gerektiğini" "İslamı 14 asır 15 asır öncesi hükümleriyle kalkıpta bugün uygulayamazsınız" söylemi... Bu ne ya hu? Amerikanın "bizim çocukları" darbeci Kenan Evren de 1980'de ısrarla bunları söyledi. İslam ahkamını Peygamber dönemine mahkum eden tarihselci Fazılurrahman zihniyetinin sapıklığı ile hergün başka bir biçimde yüz yüze geliyoruz. "İslamın tarihselciliği"; geçmiş geçmişte kaldı diyen sapık zihniyetin (son dönem bazı ilahiyatçılar) akıl almaz bir şekilde dayatılması ile karşı karşıyayız. İkbal, mevki, para ve şöhret sevdalısı "helekel alimu" tetikçileriyle, İslam'a ve gerçek İslam alimlerine; "sapık ve meczuplar diye saldırıp start veren siyasetçilerin ardından içine düştüğümüz zillete bir bakarmısınız. Ey millet! Biz İslamı köşe yazarlarından, trollerden ve siyasetçilerden mi öğreneceğiz? "Helekel alimu illel muhlisu" hocalar hala susmaya devam edecekmisiniz? Diyanet işleri başkanlığı da köşe yazarları, siyasetçiler, tarihselciler, hadis inkarcıları ve laiklerin isteğine göre bir İslamın anlatılması gibi sapık bir davete her halde icabet etmeyecektir.

Yanıtla . 14Beğen 09 Mart 03:11
62

Garip Helalsever - @Ibrahim Balcı 50 nolu yoruma cevabı: kardes hak veriyorumda, bu zatta baska cemaattekilere demdigini birakmamisti, simdi destek verdigi PUT ters vurmaya basladi,, eee yapma etme dünyasi galiba...

Yanıtla . 0Beğen 09 Mart 11:29
48

Serkan - bop eş başkanı allahın nurunu agzınla söndüremeyeceksin

Yanıtla . 15Beğen 09 Mart 02:25
47

Selim - Fetoyla el ele verip Dinler arası diyalok yaptiginiz gibimi onu basaramadiniz bunu basarirsiniz zaten mealcilere yol veriyorsunuz size bagli kanallar ve size biyat etmis kanal sahipleri devamli hadis inkarcilari olan mealcilerle haftayi bitiriyorlar onlarla güncellersiniz artik

Yanıtla . 10Beğen 09 Mart 02:23
46

Muhammet Han Gazzeli - hahaha kim yetisdirmis bu acem (iran) devsirmesi zindigi (seytani) islam (Kurani kerim) Yuce Yaratan ALLAH''CC Sahanelerinin Korumasindadir.

islam dunyanin var olusundan sonuna kadar degistirilemez.ama senin gibi,feto gibi acem (iran) gibi vahabi (seytani inanc) suidiarabistan gibiler degistirisiniz ama kendi seytanlarinizi bir birinizle degistirrisiniz siyonitlere-vatikana yaranmak icin.

Yanıtla . 9Beğen 09 Mart 02:10
45

Me Bi - cumhrbaşkanı islam dinini android telefon sanmış galiba

Yanıtla . 16Beğen 09 Mart 02:06
44

Osman Özkan - sayın Erdoğan hayatının hatasını yaptı belkide maksadını aşan cumleler döküldu ağzından dindar ve müslüman oldugunu söyleyen ve bununla iftihar eder sayın Erdoğan dini konuları konunun uzmanlarına bıraksa din konusuna en az yerli otombil kadar değer verse bu konuda bütce ayırtıp ilim ehlinin yollarını açsa çok daha iyi ederdi yazık hemde çok yazık çok yanlış bir yola saptı kendisine ve kendisine ümit bağlayan müğmin ve müğmineleri derinden yaraladı yazık etti kendisine.yazık.

Yanıtla . 10Beğen 09 Mart 01:12
43

Harunsp - akp genel başkanı demek istiyorki peygambere kurana ne gerek siz boşverin onları siz bana tamah edin rızkınızı örtülü ödenekten ben veriyorum bana tapın ben çobanım sizler koyunsunuz ne gerek var davete islama teblige har vurup harman savurun kul hakkı yiyin zulmedin demek istiyor islama ve müminlere en büyük kötülügü akp ve başındaki bu kişi yaptı toplumun büyük bölümü bunun yüzünden deist ateist oldu adaletin sizligin zulmün haksızlıgın adıdır bu ve partisi erbakan hocamızı ve milli görüş hareketinin içine dinamit koydu soroston icazetli bop eş başkanı şimdide ALLAH ın hak dinini kendi batıl fikirlerine kurban ediyor

hak geldi batıl zail oldu

ALLAH ZALİMLERİN YAPTIKLARINDAN HABERDARDIR

hala bu ve partisi akp ye oy verip peşinden gidenlerde bunun küfrünün ortagıdır

ve bunun küfrüne tugyanına ses çıkarmayan ihaleci akp mollarıda bunun küfrüne ortaktır

ALLAH ZALİMLERE BİR ZAMANA KADAR MÜHLET VERDİ

ALLAH MÜHLET VERENLERİN EN HAYIRLISIDIR şahid ol YARABBİ.

Yanıtla . 8Beğen 08 Mart 23:58
42

Ahmet - İhsan hoca, nurettin hoca bu böyle gidecekmi.söz konusu şahıslar değıl islamdır.her fırsatta münafık, zındık insanlar kinini kusuyor.gelin konuşup kızmak yerine dinimizle uğraşanlara ses çıkartalim.hocalarımızın yanında olalım...

Yanıtla . 7Beğen 08 Mart 23:54
41

Inci - lider dediğin böyle olmalı.kimseye pabuç bırakmamalı.hatta diyanete bile.her alanda konuşabilmeli.

Yanıtla . 0Beğen 08 Mart 23:51
40

Garip - Nurettin hoca gerçekten 20. asırda yaşıyor galiba. 21. asrın başlarında iktidar olan AKP hükümetinin zinayı suç olmaktan çıkardığından habersiz halvet fetvası veriyor. Zinanın suç olmadığı bir memlekette halvet tartışılır mi? sen hangi asırda yaşıyorsun. Eğitimde yaptığımız reformların benzerini din de de yapacağımızdan haberin yokmudur senin. Töbe tööbee. İslam güncellenecek se onu ancak biz yaparız. kimseye bırakmayız.

Yanıtla . 4Beğen 08 Mart 23:04
39

Eogur - Heyhaaat heyhat! Kendi gafletinizde boğulasınız inşaAllah! Ne yazık ki size destek veren millet de bunun acısını çekiyor ve çekecek. Gel gör ki iyi narkoz yapıyorsunuz..

Yanıtla . 4Beğen 08 Mart 22:34
38

Bsk - Elebaşı Fethullah Gülen de İslam'da reformu savunuyordu.

Sayın Cumhurbaşkanının kastettiği bir reformsa yanlış bir söylem içindedir.

Yok eğer günümüzde, hükmü önceden verilmemiş muallak konuları kast ediyorsa haklılık payı vardır. O bile tartışılmaya muhtaç bir söylem, bir öneri olur.

Yanıtla . 6Beğen 08 Mart 21:35
37

Heyhat - Allah'a çok şükür, ağzındaki baklayı çıkardı nihayet. Gerçek mahiyetini sonunda itiraf etti.

Yanıtla . 34Beğen 08 Mart 21:05
36

Enes Ozturk - hocaların açıklaması gerekecek tayyibe Hükümlerin ne zaman nasıl değişe bileceğini arkadaş sesiz kalınacak konu değil bu yanlış mantıkla olmaz dinimizde açlıktan ölecek duruma gelmedikce bazı şeyleri yemesi haram dır. ama açlıktan ölecek hale gelip de helal yiyecek bulamasan gerçekten haram bazı şeyler helaldir bu durum zorunluluktan dır. kadınların durumu çok farklıdır ortada zorunluluk yok hem ince konu bilmeden konuşmamak gerek bilen hocalar açıklasın karalama yapanlara kanılmasın zaten milet zaten bilgisiz isteyen istediği yere çekmeye çalışıyor buna dur denmeli

Yanıtla . 5Beğen 08 Mart 20:36
35

Hasan - En büyük acziyet islamın hükümlerinin ilelebet geçerli olacağını bilmemektır.

Yanıtla . 23Beğen 08 Mart 20:34
34

Ebuhuseyn - Recep abi yolu şaşırdı.Bir şeyin güncellenmesi aynı zamanda eksiklerinin tamamlanması demek. Haşa sanki islam dini eksik noksan imiş de Recep bey onu tamamlayacakmış. Halbuki Cenabl hakk Kuran-i keriminde islamın daha 14 asır önce tamamlandığını Maide suresinde bildirmedi mi ? (Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim." (Maide, 5/3)) Bu dini bize Hz Muhammed Aleyhisselam güncel şekilde vermişdir. Dinde güncelleme diye bir kavram yoktur. Dinde güncelleme dinde bid'at demekdir.

Yanıtla . 20Beğen 08 Mart 20:31
33

F-pasha - Yok arkadaş bukadarına da pes doğrusu...

Bakalım bu sefer destek çıkan Ehli Sünnet hocaları bu konuya ne diyecek...

Yanıtla . 21Beğen 08 Mart 20:15
49

Serkan - @F-pasha 33 nolu yoruma cevabı: konuşacak hocamı kaldı konuşanlar hapse atılıyor susanlarsa örtülü ödenekten ödüllendiriliyor

akp türkiyede imamları yozlaştırdı

Yanıtla . 5Beğen 09 Mart 02:27
32

Halk -  Kainatta geçerli olan şeriat için, birisi “Bu diğer asırlara hitap ediyordu, bizim asrımıza hitap etmiyor.” derse, o zaman, Allah'ın yarattığından başka bir su, hava, güneş bulması gerekiyor.

“Rabb’inin sözü (Kur’an), hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. Onun sözlerini değiştirebilecek kimse yoktur.” (En’am, 6/115)

Yanıtla . 16Beğen 08 Mart 20:08
31

Ezber - Tefe konmayı dert etme de, ahirette ateşe konursam diye dert rtmek lazım..

Yanıtla . 16Beğen 08 Mart 19:53
30

Emre - Güncellemek mi? Sayın cumhurbaşkınım kusura bakmayın ama İslam'ın hükümleri 14 asır önce değil! Ilk peygamber Hz Adem ile geldi, Hz Muhammet ile zirveye ulaştı. İslam tek dindir! Güncellenecek telefon değil (haşa)!

Yanıtla . 20Beğen 08 Mart 19:40
29

Abdullah Arslanhan - Güncellenen bir din olsaydı Allah Kuran-i Kerim defalarca guncellemez miydi? Oy alacağım diye Alimlere satasmak niye? Allah islah etsin, bizleri tam manasi ile son din olan Islama dondursun. Amin

Yanıtla . 16Beğen 08 Mart 19:38
28

Milli Görüşçü - zinayı serbest bırakarak güncelleme yapanlar fetva veriyorlar. ahir zamandır.

Yanıtla . 24Beğen 08 Mart 19:33
27

Bir Müslüman - Allah c.c.'tan güncellenmiş bir İslam geldi de bizim mi haberimiz yok?

Gelmediyse bu şahıs İslam'ın zamana ayak uydurması gerektiğine mi inanıyor?

Şu alkışlayan zevatların da İslam'dan bihaber olduğu açık değil mi?! Ülkeyi yönetenlere bakın. Dünya için davasını ve ülkesini satan zavallı ve şakşakçıları. Allah c.c. bunların şerrinden Ümmet-i Muhammed'i korusun.

Yanıtla . 15Beğen 08 Mart 19:23
26

Şaşkın - İslam nasıl güncellenir acaba? İslam mı güncellenir yoksa insanlar mı gerçek anlamda İslami Kur'an-ı Kerim'i hakkıyla yaşamalı bunun cevabı önemli. İslam ve Kur'an evrensel dir her döneme uygundur eğer öyle olmasa Allah CC Kur'an'ı Kerim'i tamam etmez di .insanlar zihniyetini değiştirse sahte imamlar alimler ulemalar şeyhler türemese nasıl olur?

Yanıtla . 7Beğen 08 Mart 19:05
25

Yabancı - Allah seni Islah etsin

Yanıtla . 20Beğen 08 Mart 18:50
24

Hikmet Yılmaz - Her konuda ve ilim alanında söz sahibi Cumhurbaşkanı islam dininin günümüze uygun olarak güncellenmesini istemiş. 1400 yıl önce faiz haramdı bugün ülkemizde banka kredileri teşvik edilerek helal hale getirildi, zina kanunlarda dahi suç iken suç olmaktan çıkarıldı, eşcinsellik tercih sebebi görülerek yasal hale getirildi, demek ki bunlar yetmiyor daha da çağa uygun hale getirilmesi gerekiyor. Talimat en üst makamdan verilmişse en kısa sürede çalışmalar başlar. Nurettin Yıldız hocayı destekliyor Rabbim yardımcısı olsun diyorum.

Yanıtla . 16Beğen 08 Mart 18:49
23

Ebubekir yücel - Hadi ordan...

Yanıtla . 13Beğen 08 Mart 18:46
22

Ahmet - Hain FETÖ de bu üslüptaydı. Bir zamanlar beraber olduklarını hatırladım bir an...

Yanıtla . 21Beğen 08 Mart 18:42
21

Zekeriya Yeşilkaya - islamın değil senin islamla güncenlenmen lazım

Hem zina serbest domuz etti serbest faiz serbest bence senin inandığın islam yeterince güncel....

Yanıtla . 19Beğen 08 Mart 18:40
20

Ebubekir yücel - Hadi ordan...

Yanıtla . 11Beğen 08 Mart 18:40
19

Ramazan Özkaya - Erbakan hocamız her daim haklılığı görülmüştür !! Şimdi sormak lazım sen hangi inancın evladısın R T ERDOĞAN diye

Yanıtla . 17Beğen 08 Mart 18:32
18

Doğrudan - tek kelime ile....OHA

Yanıtla . 13Beğen 08 Mart 18:31
17

Erdem - İslamın güncellenmeye ihtiyacı olmadığını ve her bir kuran ayetinin ilk günki kadar tazeliğini koruduğunu bilmeyecek kadar cahil olanlar. Tüm dünya birleşse de kuran ayetinin karşısında dursa hiçbir hükmü yoktur.

Yanıtla . 12Beğen 08 Mart 18:27
16

Ilhan - Haşa- cenabi allah 1400 yil sonrasini bilememişde senmi düzelteceksin....!!!

Yanıtla . 10Beğen 08 Mart 18:19
15

Ilhan - Kuran kiyamete kadar geçerlidir!

1400 yil önceki ayetler bugünde ayni geçerliliginden şüphenmi var?

Yanıtla . 10Beğen 08 Mart 18:17
14

Mustafa Koşar - Yeni vahiy de gelmeyecek yeni sünnet de. "Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim." (Maide, 5/3)

Yanıtla . 14Beğen 08 Mart 17:58
13

Ramazan Özkaya - Şimdi RTErdoğana Sen hangi inancın evladısın diyebileceklermi??? Acaba

Yanıtla . 7Beğen 08 Mart 17:57
12

Fatih - Sayın cb nımız o zaman maaşları yükseltinde ilkokul mezunu kadınlarımız bari çocuk okutmak yada ev faizi ödemek için işe girmesin evinde yemek yapsın. Hep imam polis asker hemşire ye zam var diğer garibanlar. Şimdi taşerondan kadroya geçecek torpilli işe girenler bile bizi geçerler.

Yanıtla . 2Beğen 08 Mart 17:44
11

H.çi̇ftçi̇ - Kendisine âyetlerimiz okunduğunda: "Eskilerin masalları" der. Kalem 15

Yanıtla . 12Beğen 08 Mart 17:31
10

Akif - GÜNCELLEME DERKEN BİZE SON SÜRÜM GELMEDİDE ABİ FETÖDEN YOLLARSAN ORALARA UĞRAYNCA ALIRIM Bİ ARA :)

Yanıtla . 5Beğen 08 Mart 17:26
09

Mka. - "Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler" kim olduğunu Allah on dört asır önce belirledi. Faiz ön dört asır önce haram kılındı şu anda da haramdır. sorunlara çözüm bulamayanlar suçludur. İslam güncellenmez.

Yanıtla . 10Beğen 08 Mart 17:21
08

Muzaffer - İslam kul yapisi degildir. İslam caglar otesi zamana hukmetmektedir. Kurani iyi anlayalim diyecegine şu bedbahtliga bak... Allah bunu sen de birakmaz. Feto da senin gibi diyordu, yerle yeksan oldu. Kafire usagina yaranacagim diye şu soze bakar misiniz. Ne demek islami 14 asir onceki hukumleriyle bugun uygulayamassiniz. Fetonun abd nin ab nin israil in pesine takildin geldigin noktaya bak. Allah selamet versin.

Yanıtla . 4Beğen 08 Mart 17:20
07

Milli Görüşçü - Hocamıza yapılmak istenenler bir BOP projesidir. Hadi Ordan. Hadi ordan dedi yaşasaydı rahmetlik ERBAKAN.

Yanıtla . 8Beğen 08 Mart 17:16
06

Hayati Otyakmaz - Allah Allah!

Konuştukça batıyor!..

Az konuşup çok iş yapacağına; bol bol lâf ebeliği yapıyor..Konuştukça hem ülkeye hem kendisine hem de tüm Müslümanlara zarar veriyor.

Teabbüdî meselelerde felsefe olmaz.. Yani imanî ve itikadî konularda akıl yürütülmez. Akla değil vahye (Kur'an ve Sünnet'e) tabi olunur.

İslâm'ın hiçbir çağda değişmeyecek hükümleri vardır; bunlardan biri de tesettür ve evlilik ahkâmıdır.

Hâşâ! Allah Teâlâ, İslâmî hükümleri sadece Asr-ı Saadet dönemine özel olarak mı göndermiştir? Yoksa, bu hükümler insanlık tarihi boyunca, yani Kıyamete kadar geçerli değil midir?

Biz Ehl-i Sünet itikadına bağlı Millî Görüşçüler olarak; İslâmiyet'in tüm hükümlerine kayıtsız şartsız inanıyor ve teslim oluyoruz. Kıyamete kadar da bu iman ve inancımızdan asla taviz vermeyeceğiz.

Yanıtla . 15Beğen 08 Mart 17:09
05

Kadim - di mi yani sayın cumhurbaşkanım bu kadar yetkiniz var şu fetö sizin emrettiğniz gibi güncelledi ama onunla anlaşamadınız, şu andaki ak partili hocalarımızdan çıkarmı acaba 1400 sene evvelki kuralları koyanlar din adamlarımı yada devlet başkanlarımı ki güncellensin makam bu kadarmı..............................

Yanıtla . 5Beğen 08 Mart 17:07
04

Mustafa - İslamı güncellemek? Bravo diyorum... Bunu alkışlayan gürüha da bravo diyorum.. Sizin güncel dininiz size bizim dinimiz bize

Yanıtla . 13Beğen 08 Mart 16:53
03

Abdulkadir - Devlet Bahçeli nin açıklamalarına pek şaşırmadım ama Tayyip Erdoğan da kendisini aynı kefeye koyunca ee nede olsa Cumhur ittifakı ayrı telden çalamazlar tabi çok yazık sizlere, demekki Milli Görüş gömleği çıkınca insan ne hallere düşüyor

Yanıtla . 9Beğen 08 Mart 16:50
02

Halit - sayın diyanet işleri başkanı islamın güncellenmesi için çalışmalara başladı mı acaba

Yanıtla . 5Beğen 08 Mart 16:50
57

Rafet Arslan - @Halit 02 nolu yoruma cevabı: Nurettin yıldız hocadan soruşturmalarla başladı

Yanıtla . 0Beğen 09 Mart 09:36
01

Babacan - bu sözler mezarından çıkıp süleyman demirel söylemiş olmasın

Yanıtla . 9Beğen 08 Mart 16:44

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?