Reklamı Kapat

 İmam-ı Gazali

İmam Gazali Tus şehrinin Gazal kasabasında dünyaya geldi. Babası Salih zatlardandı. Vaktinin çoğunu ilim meclislerinde geçirir çocuklarını bu doğrultuda yetiştirebilmek için çaba gösterirdi. İlim sohbetlerinde dua eder ve Allah’tan kendisine alim bir evlat vermesi için dua ederdi. Kendisi yük eğirir ve Tus şehrinde bir dükkana satar geçimini bununla sağlardı. Vefatından önce zamanın alimlerinden birine bir miktar mal verdi ve şu vasiyeti bıraktı:

İmam Gazali Tus şehrinin Gazal kasabasında dünyaya geldi. Babası Salih zatlardandı. Vaktinin çoğunu ilim meclislerinde geçirir çocuklarını bu doğrultuda yetiştirebilmek için çaba gösterirdi. İlim sohbetlerinde dua eder ve Allah’tan kendisine alim bir evlat vermesi için dua ederdi. Kendisi yük eğirir ve Tus şehrinde bir dükkana satar geçimini bununla sağlardı. Vefatından önce zamanın alimlerinden birine bir miktar mal verdi ve şu vasiyeti bıraktı:

“Ben kendim, âlim bir kimse olamadım. Bu yolla kemale gelemedim. Maksadım, benim kaçırdığım kemal mertebelerinin, bu oğullarımda hasıl olması için yardım etmenizdir. Bıraktığım bütün para ve erzakı, onların tahsiline sarf edersin!”

Bu kişi vasiyeti aynen yerine getirdi. Oğullarının ilmi çalışmalarını sürdürebilmeleri için destek verdi. İki kardeş medreseye yazıldılar ve alim olma şerefine ulaştılar.

İmam Gazali önce fıkıh okudu sonra ilmini sürdürebilmek için Cürcün’e gitti. Daha sonra zamanın büyük bir ilmi ve kültür merkezi olan Nişabur’a gitti. Zamanın büyük alimlerinden dersler aldı. Usul-ü fıkıh, usul-u kelam, mantık, hukuk ve münazara ilimleri öğrendi. Nişabur’da ilmini tamamladıktan sonra Selçuklu veziri Nizamülmülk’ün daveti üzerine Bağdat’a gitti. O dönem bir araya gelen alimler İmam Gazali’nin ilmi derinliğine ve meseleleri izah etmedeki dehasına hayran kaldılar. Aynı dönem Nizamiye Üniversitesi rektörlüğüne tayin edildi. Gazali burada değerli ilim adamları yetiştirdi. Talebeleri arasında şu alimler de yer alıyordu:

Muhammed bin Esad et Tusi

Ebul Hasan_El Belensi

Ebu Abdullah Cümert

İmam Gazali dönemin felsefecileri ile de mücadele etti ve buradan gelebilecek zararı bertaraf etmeye çalıştı.

Gazali hazretleri dünyanın yuvarlak olduğunu, karaciğerde kanın zehir ve mikroplardan temizlenip tazelendiğini, safra ve lenfle zararlı madde eriyiklerinin burada kandan ayrıldığını, bu işte dalağın, böbreklerin ve safra kesesinin rollerini, kanın madde miktarlarındaki oranın değişmesi ile sıhhatin bozulacağını, bugünkü fizyoloji kitaplarında yazdığı gibi, delillerle ispat etti. Ayrıca diğer fen ilimlerinde de Avrupalıların bilmediği doğru bilgileri kitaplarında yazıp yer verdi.

Gazali felsefecilerin birey ve toplumların zihinlerini karıştıran açıklamalarına doğru kaynaktan deliller göstererek halkı düşünmeye teşvik etmiştir.

El-Munkızu Aniddalâl kitabında şöyle der:

“İşte şimdi filozofların ilimlerinin hikayesini dinle: Onları birkaç sınıf, ilimlerini de birkaç kısım hâlinde gördüm. Onlara, çokluklarına ve eskileri ile yenileri arasında doğruya yakınlık ve uzaklık farkına rağmen, küfür ve ilhâd damgasını vurmak lazımdır. Filozoflar fırkalarının çokluğuna ve çeşitliliğine rağmen, Dehriyyun, Tabiiyyun ve İlahiyyun olmak üzere üç kısma ayrılırlar. Dehriyyun sınıfı eski filozoflardan bir zümredir. Yaratıcının varlığını inkâr ederler, bunlar zındıktır. Tabiiyyun; bunlar da ahiretin mevcudiyetini kabul etmediler. Cenneti cehennemi, kıyameti ve hesabı inkâr ettiler. Bunlar da zındıktır. Üçüncü sınıf olan İlahiyyun, daha sonra gelen filozoflardır. Bunlar ilk iki sınıfı red etmişlerse de kendilerini bid’at ve küfürden kurtaramamışlardır.” Üçüncü kısımdan olan bu filozoflar, kendilerinden önce gelenlerin yanlışlarını açık seçik göstermek ve bir yaratıcının olduğunu söylemekle beraber peygamberlere inanmadıkları için küfürde kalmışlardır. Çünkü küfürden kurtulmak için peygamberlere ve onların bildirdiklerine inanmak da şarttır. İmam Gazali İslam toplumlarına yön gösteren önemli alimlerden biridir. Ölümünden sonra eserleri ile yaşamaya devam etmektedir.

27 Şub 2018 - 00:00 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?