Enflasyon oranında ve ilk mesken için faiz kullanmak caiz midir?

"Diyanet'e Soralım" programında "Enflasyon oranında faiz almak ya da vermek caiz midir, ilk ev ya da araba ihtiyacını kredi ile alabilir miyiz?" sorularına cevap verildi.

Diyanet Tv'de yayınlanan "Diyanet'e Soralım" programında ""Enflasyon oranında faiz almak ya da vermek caiz midir?" sorusuna cevap verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Nurettin Muhtar Acar'ın soruları cevapladığı programda, toplumda yayılan "İlk ev ya da araba ihtiyacını kredi ile alabilr miyiz?" sorusu cevap buldu.

"İçerisinde faiz ve faiz türevleri blunan her türlü finansal işlemden bütün inanan kardeşlerimin uzak durmasını, bu konuda azami hasasiyet göstermesi gerektiğini ifade etmek isterim." diyerek sözlerine başlayan Acar, "Enflasyon oranında faiz, adı üstünde eğer faiz var ise bu işe Müslümanın hiç bir tarafından bulaşmaması icap eder." şeklinde konuştu. Acar, "Elimiz mahkum, faizsiz işlem yapmamız mümkün değil deyip; gayrimeşru, dinin yasak kıldığı bir işleme hiç kimsenin cevaz vermeye hakkı yoktur. Bu faizdir, haramdır. Kimse buna caizdir diyemez." dedi.

Mesken ihtiyacını temel ihtiyaçlardan sayarak faiz ile alınabileceğini iddia edenlere de cevap veren Nurettin Muhtar Acar, "Mesken ihtiyacı asli ihtiyaçtır. Bu kısım masum ve makul. Mutlaka faizli bir işleme girmek suretiyle bu ihtiyacın karşılanması mı gerekiyor? Hayır, böyle bir işleme müracaat etmeksizin de bu ihtiyaç karşılanır. Taşınmazın mülkünü satın almak suretiyle mesken ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz gibi kiralamak suretiyle de karşılayabiliriz. Müslümanın faiz ve türevlerinin içinde bulunduğu hiç bir işleme hiç bir surette karışması din tarafından onaylanmaz." şeklinde konuştu. Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

11

varsayılan - Çözüm sunmamış hiç. Al sana çözüm: Enflasyon oranında faiz demek haram. O zaman sana atıyorum 100gr altın versin. Sende karşılığını 5 - 5 yada 10 - 10 herneyse 100gr olana kadar öde. Bu arada enflasyon yada kur farkları ne varsa altında o kadar yükselecek. Veya düşecek. Bu durumda caiz gibi geliyor bilmem yanlış mıyım?

Yanıtla . 0Beğen 12 Mart 13:36
10

Mehmethan - toki ev satamıyacak ; ne yaptın hoca

Allah uyanmak nasip etsin

Yanıtla . 1Beğen 12 Mart 12:36
09

Ahmet Bölükbaş - Teşekkürler hocam

Yanıtla . 5Beğen 11 Mart 19:04
08

Tirebolu - Haram haramdir tek kelime ile kivitmaya gerek yok..? Emekli oldukdan sonrami söyliyeçekler Ama neye yarar..?

Yanıtla . 5Beğen 11 Mart 13:11
06

Adem Biri - ele verir talkını kendisi yer salkımı..

Yanıtla . 2Beğen 07 Mart 09:44
07

Uak - @Adem Biri 06 nolu yoruma cevabı: Ey mubarek, Suizan haramdır!

Yanıtla . 3Beğen 10 Mart 18:27
05

Hilmi - Bir evin toprağı mütahidi ustası kiremidi betonu demiri seramiği ahşabı kablosu camı herşeyi yerli peki neden bu kadar pahalı. Neden insanlar barınacak bir ev almak için acı çektiriliyor çünkü diğer aç gözlü mülümanlar fazladan ev sahibi olmak istedikleri için. Çünkü işi varken fazladan para almak için garibin almak istediği evi alıp kiraya başka garibe verdikleri için. Allah herşeyi görüyo.

Yanıtla . 8Beğen 06 Mart 22:30
04

Avam Ali - ey diyanet atı alan üsküdarı geçti hükümetin politikalarına yanlışlarına maaşlarınız için ses çıkarmadınız bu milletin ne dünyalığı nede ahireti kaldı.faiz dünya gerçeğidir diyenlere bir sözünüz yokmu

Yanıtla . 13Beğen 06 Mart 19:48
03

keko - aha hocam tayyıp duymasın,yarın şutlarlar seni,liderımız dinde reform lazım demişti haberın olsun

Yanıtla . 13Beğen 06 Mart 18:04
02

Ömer - işte özlenen diyanet helal olsun

Yanıtla . 10Beğen 06 Mart 17:52
01

İlhan Avci Antalya - HELAL OLSUN.....SİGARADA Kİ GİBİ YAPMAMIŞLAR.SİGARA KONUSUNDA İBNİ ABİDİN'İ AÇSINLAR OKUSUNLAR.GERÇEKTEN FETVAYA EHİL OLANLAR FETVA VERMEYİP GEÇMİŞ ULEMANIN GÖRÜŞLERİNİ NAKİL EDERKEN CAHİLLER AHKAM KESİYOR.UNUTMAYALIM Kİ 3. ASRA KADAR Kİ ULEMA HAKKINDA MÜJDE VARDIR.ONLARDA TÜM MESELELERİ ÇÖZMÜŞLERDİR ALLAH 'IN İZNİYLE......

Yanıtla . 4Beğen 06 Mart 17:04

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi