Evlerimize yağmur gibi ahir zaman fitneleri yağıyor

Efendimizin  (S.A.S.) “Öyle bir zaman gelecek ki fitneler evlerinize yağmur gibi yağacak” (Buhari) uyarısını yaşadığımız zamanlardan geçiyoruz. Evlerimizin içine televizyonlar, internet, akıllı telefonlar, diziler, programlar, ana haber bültenleri, tartışma ve magazin programlarıyla adeta yağmur gibi yağan fitnelerden, boşanmalardan, kavgalardan, aldatmalardan, sapkınlıklardan, krizlerden başımızı kaldıracak halimiz kalmadı.

Evlerimizin içinde bile öyle bir fitne yağmuruna tutulduk ki, zenginimizle, fakirimizle huzura ve afiyete hasret hale geldik. Evlerimiz, arabalarımız, mallarımız, makamlarımız ve hatta mobilyalarımız bile bizi yakıp kavuran bir fitne ateşinin odunları haline geldi.

Efendimizin (S.A.S.) “Öyle bir zaman gelecek ki, akrabalık bağları kopacak, kişi sadece tanıdığına selam verecek…” (Taberani) uyarılarında belirttiği gibi eşlerimizle, çocuklarımızla, akrabalarımızla, kaynana ve kayın babalarımızla, gelinlerimiz ve damatlarımızla birbirimizi yiyip bitiren, aman vermeyen, huzur vermeyen bir musibet gibi kendi kendimizin fitnesi haline geldik.

Efendimizin (S.A.S.) “Ahir zamanda yalancı şahitlik ve boşanmalar artacak…” (Ebu Nuaym) uyarısında belirttiği boşanma yangınını körükleyen diziler, programlar, yarışmalar vesilesiyle gökten başımıza taş yağar gibi aldatmalar, yasak ilişkiler, sapkınlıklar ve aile faciaları yağıyor. Bu facialara karşı namazlı, abdestli, sakallı, tesettürlü olmak bile kar etmiyor artık. Bunalıma girip kendi ailesini, karısını, çocuğunu katledip intihar eden insanların haberleri artık sıradan haberler haline geldi.

Efendimizin (S.A.S.) “Öyle bir zaman gelecek ki, kişi kazancının helalden mi haramdan mı olduğuna bakmayacak… Faize bulaşmayan kalmayacak, bulaşmayana da tozu bulaşacak… En fazla aranan şeylerden birisi de helal lokma olacak…” (Buhari, Heysemi, Beyhaki) uyarılarında belirttiği bir faiz ve haram lokma sarmalının içerisine düştük. Bitmek tükenmek bilmeyen arzularımız, doymak bilmeyen nefsimizin peşinde taksitlerin, kredi kartlarının, borçların pençesine düşüp, afiyetimizi, huzurumuzu bereketimizi kaybettik.

Ceplerimize, evlerimize, mutfaklarımıza, tencerelerimize, midelerimize giren haramlar, nesillerimizi ifsad etti. Dindar bir nesil yetiştirmeyi planlarken yediğimiz ve yedirdiğimiz haramlar, nesillerimizi, Efendimizin (S.A.S.) “Öyle bir zaman gelecek ki, Ümmetimin helaki sefih gençler eliyle olacaktır…” (Buhari) hadisinde belirttiği Allah’tan korkmayan, kuldan utanmayan, sözün ve nasihatin tesir etmediği sefih gençler haline getirdik.

Efendimizin (S.A.S.) “İlerde büyük fitneler olacak, kişi o fitnelerde kardeşinden ve babasından ayrılacak. O zaman fitneler erkeklerin kalplerinde kıyamete kadar yayılacak. Hatta O fitne zamanında bir kimse, yaşantısında Allah’ın emirlerini uygulamak istediğinde zinakâr kadının zinasıyla ayıplandığı gibi ayıplanacak, kınanacak…” (Ramüzü’l-Ehadis) hadisinde belirttiği Allah’ın emirlerini evlerinde ve ailesinde uygulamak isteyenleri, hanesinde İslami prensipleri, haremlik-selamlığı uygulamaya çalışanları, çocuklarının karma eğitim almasını istemeyenleri, eşinin, kızının, evinin mahremini sosyal medyada paylaşmayanları, düğününü İslami prensiplere göre yapmak isteyenleri, ayıplar, kınar, eleştirir ve aşırılıkla itham eder hale geldik.

Efendimizin (S.A.S.) “Öyle bir zaman gelecek ki insanlar iyiliği tavsiye etmeyecek, kötülükten de sakındırmayacaklar…” (Heysemi) hadisinde belirttiği gibi evlerimizde bile iyiliği emredemez kötülükten men edemez hale geldik. “Elalem ne der” diye ürettiğimiz putlarımız, evlerimizde bile İslami prensiplerimizi uygulamamıza engel oldu. Kızımızın kıyafetinden, evimizin perdelerine, mobilyalarına kadar ne varsa inancımıza göre değil, “elalem ne der” putunun emirleri doğrultusunda belirler olduk.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj GönderYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

11

Vicdan Yükleme - Zinakar kadın varsa erkekde vardır zinakar erkeklerin görülmediği erkek tır gezdin tozsun sonra toplumda adam niyetine gezsin yok böyle bir rahatlık . Allah erkeğe de kadınada gözünüzü haramdan koruyun diyor.

Yanıtla . 1Beğen 04 Ekim 19:10
09

Ali - devlet tvlerdeki fuhşiyata engel olmasın zinayı serbest etsin karma eğitimi serbest veya değişiklik yapmasın kanunlarda caydırıcı olmasın ee sonra olcağı bu.. nasılsanız öyle yöenetilirsiniz.. nokta bitti..

Yanıtla . 1Beğen 17 Eylül 11:43
07

Rehberhalil - İnsan samimi olunca kaleme dökülenler de yürekten ve samimi oluyor. Allah razı olsun Abdülaziz hocam. Hislerimize tercüman olmuş. Ders alabilmemiz duasıyla...

Yanıtla . 3Beğen 17 Eylül 09:13
10

Nuri Sait Altun. - @Rehberhalil 07 nolu yoruma cevabı: Allah razı olsun hocam. Bütün yazılarınızı beğeniyorum. Nuri Sait Altun.

Yanıtla . 0Beğen 18 Eylül 21:44
06

Hilmi Keyhıdır - Yüreğine ve kaleminize sağlık başka ne demeliyim ki.

Yanıtla . 2Beğen 17 Eylül 03:34
05

Burhan - allah razı olsun çok güzel makale abi

Yanıtla . 1Beğen 17 Eylül 00:57
04

Abdurrahman Serdar - Deniz kurudu. Bir ahlak ve fazilet ABİDESİ olan Osmanlı neslini görenler de nerdeyse kalmayıverdi. Artık, Cumhuriyet nesli devrede. Öğretmenler de ne kadar İftihar etse yeridir. Nasıl olsa karı-koca iyi de para alıyorlar. İmam Nakşibend Hz.leri - galiba Hadis'ten rivayetle - İbadet 100, Bunun % 90'ı HELAL KAZANÇ diyor. Gerisi de diğerleri: " Bize, helal para getir" diyen kaç tane süslüman kadın kaldı, Cumhuriyet neslinden. ? Cenabı Hak Kur'anı Mübininde, en az 15-25 surede, " Allah'a ve de PEYGAMBERE İTAAT edin, buyuruyor. Kim dinliyor. Herkes kendi yolunda (dininde) gidiyor ve veya mutezile sapığı olarak ÇIPLAK aklına tapıyor. MüTTAKİ kaldı mı ? Kitablar ve alimler "Muttaki, HARAMLARDAN KAÇANdır" buyuruyor. Dinde itibar, muttakiyedir, sıradan abid'e değil. Dinini bilmiyen Müslüman, etiket taşımakla kalır ve davar gibi her bağa-bostana dalar....

Yanıtla . 1Beğen 16 Eylül 22:18
03

Etimesgut AGD - Allah razı olsun hocam bakış ve görüş açınız ufkumuzu genişletiyor bütün uyuyanları uyandırmaya bir uyanık yeter

Yanıtla . 1Beğen 16 Eylül 15:02
02

Kalemiz - Çok güzel yazmışsıniz bu devirde boyle düşünenlerin oldugunu gormek mutlu ediyor.

Yanıtla . 1Beğen 16 Eylül 14:06
01

Cahit - Hocam sürekli eleştiriyorsun.Çözüm yazıları da yazsanız diyorum.Eleştirmek işin kolayına kaçmak oluyor.Battık,bittik burası anlaşıldı.Ne yapacağız.Açık açık,tane tane anlatsanız çok iyi olur...

Yanıtla . 1Beğen 16 Eylül 10:17
08

derdim var - @Cahit 01 nolu yoruma cevabı: Hocam sürekli eleştiriyorsun.Çözüm yazıları da yazsanız diyorum.Eleştirmek işin kolayına kaçmak oluyor.Battık,bittik burası anlaşıldı.Ne yapacağız.Açık açık,tane tane anlatsanız çok iyi olur...demişsiniz.Çözüm kolay ama nefse ağır geiyor bizim onu yapmamız lazım kısa ve öz Kur'an-ı kerim ve sünneti seniyyeye tabi olacağız. birde icazetli kamil bir mürşide tabi olup nefsi tezkiye ile meşgul olacağız..Selamlar.

Yanıtla . 0Beğen 17 Eylül 10:45

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?