Ayetel Kürsi okunuşu: Ayetel Kürsi Türkçe anlamı, faziletleri, tefsiri

Kuran-Kerim’de bulunan Bakara Suresi’nin 255. ayeti olarak bilinen Ayetel Kürsi anlamı, meali ve faziletleri bakımından büyük önem taşımaktadır. İsmini “Kursi” sözcüğünden almaktadır.

Ayetel Kürsi Okunuşu
Ayetel Kürsi Okunuşu
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Ayetel Kürsi, felak nas sureleriyle birlikte en çok okunan surelerin başında gelmektedir. Ancak Ayetel Kürsi’nin ezberlenmesi bir o kadar zordur. Fakat anlamı, meali ve faziletleriyle Ayetel Kürsi, her gün milyonlarca kez okunmaktadır. Bunun yanı sıra Ayetel Kürsi birçok teknolojik platform üzerinden de dinlenmektedir.

Ayetel Kürsi, ismini Kürsi kelimesinden almaktadır. Kursi, “tahta, koltuk, sandalye, ilim, kudret” şeklinde anlamları barındırmaktadır. Ayetlerin efendisi olarak bilinen Ayetel Kürsi, çeşitli durumlarda okunabilmektedir. Dolayısıyla Ayetel Kürsi Türkçe okunuşu, anlamı ve faziletleriyle Müslüman dünyasının skça başvurduğu bir suredir. Ayrıca Ayetel Kürsi ile ilgili yüzlerce hadis kaynağı bulunmaktadır. Toplamda 10 cümleden oluşan Ayetel Kürsi, özünde Allah’ın şefaatinden ve yüceliğinden bahsetmektedir.

Ayetel Kürsi okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.

Allahû lâ ilâhe illâ hûvel hayyûl kâyyum,

lâ te'huzûhu sinetûv velâ nevm,

lehu mâ fis semâvati ve mâ fil ârd,

men zellezi yeşfeu indehu illâ bi iznih,

ya'lemû mâ beyne eydihim ve mâ halfehûm,

ve lâ yûhiytune bi şey'im min ilmihi illâ bi mâ şa',

vesiâ kûrsiyyûhûs semavati vel ârd,

ve lâ yeudûhu hifzuhûma ve hûvel aliyyûl azim.

Ayetel Kürsi Türkçe anlamı


Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

Allah, O’ndan başka ilah yoktur; diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır.

Ne uykusu gelir ne de uyur.

Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur.

O’nun izni olmadıkça katında hiçbir kimse şefaat edemez.

Onların önlerinde ve arkalarında olanları O bilir.

O’nun ilminden hiçbir şeyi -dilediği müstesna- kimse bilgisi içine sığdıramaz.

O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine almıştır.

Onları korumak kendisine zor gelmez.

O yücedir, mutlak büyüktür.

Ayetel Kürsi’nin faziletleri ( yararları ) nelerdir?

Kuran-i Kerim’de geçen ayetlerin tamamı çeşitli anlamlar, mesajlar ve faydalar bulundurmaktadır. Ayetlerin Efendisi olarak bilinen Ayetel Kürsi de çok sayıda fazilet barındırmaktadır. Özellikle Ayetel Kürsi okumanın faziletleri saymakla bitmez. Bu sebeple çok sayıda Hadis kaynağında da konusu geçmektedir. Müslüman alemi içerisinde birçok kötü ve şerden, nazardan ve türlü kaza beladan koruduğuna inanılmaktadır.

A -  Yüce Peygamberimiz: ‘Bakara Sûresinde bir âyet var ki, O Kur’ân âyetlerinin seyyididir (ulusu – efendisi – en faziletlisidir). Bu Âyetel Kürsidir. Âyetel Kürsî içinde şeytan bulunan bir evde okunsa; şeytan, o evden feryad ederek kaçar ve sur’atle oradan uzaklaşır. O faziletli âyet, Âyetel Kürsidir buyurmuştur.

B - “Yatağınıza yattığınız (yatacağınız zaman), ‘Ayetel Kürsi’yi okuyunuz. Çünkü orada bulunduğunuz müddetçe koruyucunuz bizzat Yüce Allah kendisi olur ve sabaha kadar o yatağın etrafına (çevresine) kesinlikle şeytan yaklaşamaz.” buyrulmuştur. Yine buyrulmuştur ki:

C - ‘Her hangi bir ev ki, içinde ‘Âyetel-Kürsi ve Fatiha Sûresi” okunsa, o gün içinde o evde bulunanlara hiçbir zarar ve musibet gelmez. İns ve cin şerrinde emniyette bulunur. Nazar değme olayı da asla olmaz.

Yine Hadis-i Şerifde buyrulmuştur ki: ‘Her kim, yatağına yattığında “Âyetel-Kürsi’yi okursa, Cenâb-ı Hak, o kulunu sabaha kadar koruyacak iki melek görevlendirir.”

D - Cenâb-ı Allah’ın kullarına olan merhametini düşün!… Sen, yatağında huzur içinde uyuyasın diye. Senin için iki meleğini görevlendirmiş ve seni koruyorlar. “Aman Allâh’ım sen ne büyüksün ne çok merhametlisin!…’

E - ‘Her kim, evinden çıkarken “Âyetel Kürsi’yi okursa, Allah Teâlâ, o kimse için yetmiş melek görevlendirir. Bu melekler, Âyetel-Kürsî okuyan bu kimseye dua ederler, himaye ederler.” Bu durum evine selâmetle dönünceye kadar devam eder.

F - ‘Evine dönerken de Âyetel-Kürsi’yi okuyan kimse, fakirlik çekmez, yoksulluk derdi görmez. Evinden çıkarken ve evine girerken okuduğu iki Âyetel-Kürsî hürmetine sabahtan akşama kadar işleri hayırla selâmette olur.’

G - ‘Her kim, dara düşdüğünde, sıkıntı ve bunalıma girdiğinde Âyetel Kürsi’yi okursa, Cenâb-ı Hak, bu kulunun imdadına (yardımına) yetişir.

Hadis-i Şeriflerde Ayetel Kürsi

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurdular: "Her şeyin bir şerefi var. Kur'an-ı Kerim'in şerefesi de Bakara suresidir. Bu surede bir ayet vardır ki, Kur'an ayetlerinin efendisidir." (Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 2, (2881).)

"Âyetü'l-kürsî Kur'ân âyetlerinin şahıdır." (Tirmizî, Fedâilü'l-Kur'an, 2)

Yatağına girerken onu okuyan kimseyi Allah korur, şeytanı ona yaklaştırmaz (Buhârî, "Vekâlet", 10)

Bu âyetin içinde Allah'ın en yüce isminin bulunur (Müsned, VI, 461)

Kur'an âyetlerinin efendisi (Tirmizî, "Feżâʾilü'l-Ḳurʾân", 2)

Ayetel Kürsi’nin tefsiri

Ayetel Kürsi duası anlamı açısından çokça yorum getirmiştir. Diyanet’in sitesinde yer alan Kuran Yolu’nun Ayetel Kürsi tefsiri şu şekildedir;

“İçinde Allah’ın kürsüsü zikredildiği için “Âyetü’l-kürsî” adıyla anılan bu âyet hem muhtevası hem de üstün özellikleri sebebiyle dikkat çekmiş, hakkında hadisler vârit olmuş, çok okunmuş, şifa ve korunmaya vesile kılınmıştır. Kelime-i şehâdet ve İhlâs sûreleri nasıl İslâm inancının özünü ihtiva ediyor ve insanlara Allah Teâlâ’yı tanıtıyorsa Âyetü’l-kürsî de –onlardan daha geniş ve detaylı olarak– bu özelliği taşımaktadır. Bir önceki âyette peygamberlerin getirdiği bunca âyet ve “beyyine”ye (imana götüren işaret ve delil) rağmen insanların ihtilâfa düştükleri, kiminin küfrü kiminin imanı tercih ettiği zikredilmişti. İnsanı imana götüren deliller, aklını kullanarak üzerinde düşüneceği “kendisinde ve yakından uzağa çevresinde (enfüs ve âfâk)”, peygamberleri desteklemek üzere Allah’ın onlara lutfettiği mûcizelerde ve vahiy yoluyla yapılan “sağlam delillere dayalı sözlü açıklamalar”da görülmektedir. Bu âyet gerçek mâbudu arayanlar için eşsiz ve başka hiçbir kaynaktan elde edilemez bir açıklamadır, delildir.

Ayetel Kürsi kaç kez okunmalı

Kuran-i Kerim’de yer alan Bakara Suresi’nin 255. Ayetinde geçen Ayetel Kürsi, kutsal kitabımızın en uzun suresi olarak bilinmektedir. Cenazelerde, nazar durumunda, kaza ve belalarda kısaca birçok durumda okunmaktadır. Genellikle Ayetel Kürsi tek sefer okunarak bırakılmaktadır. Fakat bazı hadislerde şu şekilde ifadeler geçmektedir.

Ayet'el-Kürsî, durak yerlerinin sayısınca 17, kelimeleri sayısınca 50, harfleri sayısınca 170, resuller ve ashabı kiram sayısınca 313 defa okuyan kişinin her isteği yerine gelir; cesareti artar. Halk arasında sevgi, saygısı ve itibarı çoğalır. İstediği makama ulaşır. Hiç kimse ona zarar veremez.

Ayetel Kürsi kolay ezberleme taktikleri

İslam dünyası için mühim ayetlerin başında gelen Ayetel Kürsi, Kuran-i Kerimin de en uzun suresi olarak bilinmektedir. Dolayısıyla ezberlenmesi bir o kadar zordur. Fakat Ayetel Kürsi 1000 tekrar ve hızlı okuma yöntemleri ile kısa sürede ezberlenmesi mümkündür. Özellikle Ayetel Kürsi dinleyerek ve aynı anda takip ederek ezberlenebilmektedir.

Ayetel Kürsi konusu nedir?

Olağan hayat içerisinde en çok okunan ayetlerin başında gelen Ayetel Kürsi gelmektedir. Felak ve nas sureleriyle beraber korunmak ve kaza bela önlemek için başvurulan Ayetel Kürsi’nin ana konusu ise Allah’ın yüceliğidir. Genel anlamda Allah’ın büyüklüğü ve şefaati üzerindeki konular yer almaktadır.

 

 

 

14 Haz 2021 - 17:20 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.