Reklamı Kapat

İŞKUR sınavındaki şaibeyi kaldırın!

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, İŞKUR tarafından yapılan “sınavlarda ve mülakatlarda usulsüzlük yapıldı” iddialarını TBMM'ye taşıdı.

Muhammed Vefa
ÖZEL HABER Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, İŞKUR tarafından yapılan sınav ve mülakatlarda usulsüzlük yapıldığı ve yapılan sınavla ilgili hiçbir bilginin kamuoyuyla paylaşılmamasından dolayı ortaya çıkan şaibe iddialarını Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu. Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veren Karaduman, “Bu şaibelerin ortadan kaldırılması için bakanlığınızca herhangi bir idari işlem yapılmış mıdır?” diye sordu.

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, İŞKUR tarafından yapılan “sınavlarda ve mülakatlarda usulsüzlük yapıldı” iddialarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Yapılan sınav ve mülakatların üzerinden 7 ay geçmesine rağmen hâlâ sınavla ilgili bilgilerin paylaşılmadığını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soran Karaduman, söz konusu durumun vatandaşların devlete karşı olan güvenini sarstığına dikkat çekti.

VATANDAŞIN KURUMLARA KARŞI OLAN GÜVENİ SARSILIYOR

Yaşanan ekonomik krizle birlikte her 3 kişiden 1’inin işsiz olduğunu söyleyen Karaduman, “İşsiz vatandaşlarımızın büyük bir kısmı ise iş bulmaktan ümidini kesmiş durumdadır. İşsiz vatandaşlarımız iş bulma ümidiyle özel sektörde ve kamu sektöründe iş ilanlarını, sınavları, kursları yoğun bir şekilde takip etmektedir. Fakat son dönemlerde yapılan sınavlar ve mülakatlarda yaşanan usulsüzlükler ve bu yollar ile yaşanan siyasi kadrolaşma vatandaşların kurumlara ve işe alımlarda yapılan sınavlara olan güvenini dolayısıyla devlete olan güvenini derinden sarsmaktadır. Yazılı sınavlardan sonra yapılan mülakatlar ise siyasi kadrolaşmanın bir aracı haline dönüştürülmektedir” ifadelerini kullandı.

SINAV SONUCUNU GİZLEMEK ŞAİBEYE NEDEN OLUYOR

Karaduman, sınav ve mülakatlarda yapılan usulsüzlüklere dikkat çekerek, şunları söyledi:

“İŞKUR tarafından 21 Haziran 2018’de sınavın duyurusu yapılmış, 25-28 Eylül 2018 tarihinde de mülakatı yapılmıştır. Ancak sınav 7 ay gibi uzun bir süre sonra puanlar verilmeden açıklanmıştır. Sınav sonucuna göre atamalar yapılmasına rağmen ne sınavı kazananların ne de sınavı kaybedenlerin mülakat puanları belli değildir. Kurum, kendisinin koyduğu ilan metnine kendisi uymamıştır. Üstelik sınav da kayıt alınmamıştır. Olay mahkemeye taşınmış olup mahkeme kanalı ile kurumdan talep edilen sınava girenlerin listesi dönemin İŞKUR genel müdür vekili ve bu sınav sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne terfi ettirilen Cafer Uzunkaya imzası ve ‘çok gizli’ ibaresi ile gönderilmiştir. Şeffaf bir şekilde ve kayıt altında yapılması gereken sınavın sonucunun gizlenmek istemesi şaibeleri de beraberinde getirmektedir.”

“ŞAİBELERİN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN İDARİ İŞLEM YAPILMIŞ MIDIR?”

TBMM Başkanlığı’na verilen soru önergesinde Karaduman, Çalışma Bakanı Selçuk’a 9 soru yöneltti.

İşte dikkat çeken sorular:

1. Yapılan atamalarda İş ve Meslek Danışmanı ilan metnindeki 6. 9. 10. 11 ve 12. maddelerinin ihlal edildiği anlaşıldığına göre sınav ve sonrasındaki atamalar iptal edilecek midir? Konu ile ilgili devam eden mahkeme sürecini takip ediyor musunuz?   

2. Sınav ilan metninin 6. maddesinde sözlü sınava katılacakların listesi kurumun internet sitesinde ilan edileceği belirtilmesine rağmen bu liste niçin ilan edilmemiştir?

3. Mahkemeye sınav listesi yerine İŞKUR Genel Müdür Vekili Cafer Uzunkaya’nın da imzasının olduğu Çok Gizli ibareli evrak gönderilmesinin nedeni nedir? Mülakata girenlerin listesi niçin hep gizli tutulmuştur? Mülakat esnasında görevli İŞKUR memurları sınava sadece 980 kişinin girdiğini belirtmesine rağmen İŞKUR mahkeme savunmasında sınava 1897 kişinin girdiğini bildirmiştir. Sınava girenlerin sayısındaki bu belirsizliğin sebebi nedir?  

4. İlan metninin Ortak hükümler kısmının 2. Maddesinde kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan personelin İş ve Meslek Danışmanı olarak atanabilmesi için bağlı bulunduğu kurumdan en az 1 yıl önce istifa etmiş olma şartı olmasına rağmen neden başka kurumlarda sözleşmeli olarak çalışanların ataması yapılmıştır? İŞKUR kendi ilan metninin şartlarını ihlal ederek bu şekilde kaç kişinin atamasını yapmıştır?   

5. Sınav ilan metninin 9.10.11. ve 12. maddeleri bu atamanın sözlü mülakat başarı puanına göre yapılacağını belirtmektedir ancak bu maddeler ihlal edilerek hiç kimseye mülakat puanı verilmediği ve sınavın puansız açıklandığı doğru mudur? Kazanan adaylar ve yedekler kamuoyuna açıklandığında kazananların başarı sıralaması ve puanı olmadığı iddiaları doğru mudur? Sınava hiç girmeden ya da başvuru şartlarını taşımadığı halde sınava alınarak ‘başarılı’ ilan edilenler var mıdır?

6. Yapılan mülakatlar sesli, yazılı ve görsel olarak kayda alınmış mıdır? Alınmadı ise nedeni nedir? Sınava giren adayların sorulara verdiği cevapların ıslak imzalı tutanağı var mıdır? Niçin yargısal denetime kapalı bir mülakat yapılmıştır?

7. Sınava katılan adayların puanlarını sadece mahkeme yolu ile öğrendikleri doğru mudur?  Mahkemeye sunulan puanlar adayların verdiği cevaplara göre gerekçelendirilerek verilmiş puanlar mı yoksa sadece mahkemeye sunulmak üzere oluşturulmuş puanlar mıdır?

8. İş ve Meslek Danışmanı mülakatı 7 ay gibi geç bir sürede açıklanmasının sebebi nedir? İŞKUR mülakat komisyon üyeleri kaydı tutulmayan bir sözlü sınav performansını 7 ay boyunca hangi kıstaslara göre değerlendirmişlerdir?

9. Bu şaibelerin ortadan kaldırılması için Bakanlığınızca herhangi bir idari işlem yapılmış mıdır? Mülakatta mağdur edilen ve dava açmak zorunda kalan işsiz İş ve Meslek Danışmanı gençlerimizin yaşadığı mağduriyeti gidermek amacıyla boş kalan kadrolara yerleşmeleri için bir çalışmanız olacak mıdır?

# ABDULKADİR KARADUMAN İLE İLİŞKİLİ:

24 Ağu 2020 - 04:30 - Gündem

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

06

Atıf - hiç bir işe yaramayan torpilli adamlarla dolu işkur, kamuya personel seçemez.

kamuya atamalar sınavla dijital tercihle ve merkezi sistemle olmalı.

mülakat sistemi de kaldırılmalıdır.

hiç bir adamı torpili olmayan ve çalışıp işsiz kalan insanların haklarını kim savunacak kim bunları koruyacak.

burnuyla uçaklara meydan okuyan işkur personelinin karşısında milletin evlatlarını ezdiremezsiniz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ağustos 04:51
05

Iskur Torpilsizleri - Bende iş kur mulakatina katildim ve tüm soruları doğru cevapladım ayrıca başvurduğu kontenjan sayısı kadar kişi bile almadılar mülakatı kötü geçenler yerleşti puani benden düşük olanlar yerleşti ben yerlesemedim SADECE TORPILIM OLMADIGI için zerrekadar güvenim yok mülakatlar sınavlara her şey torpil hakkımı yiyenler benim önüme torpille geçenler sizlere hakkim haramdır vebaline buna göz yumandadir umarım bu hayatta da cezasını cekerler

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 20:19
04

Harem - Göz göre göre haksızlık ve hak yeme var ama malesef ki görecek adelet yok

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 19:20
03

ali hasan - sayın vekil haklıdır kendisini tebrik ediyoruz camiler kışlamız minareler süngü deyip koyunları kandıranlardan ne beklenir fetöcüler devlete sızdı şimdide partizanlarmı sızıyor.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 12:49
02

Adil Düzen - Sarsmiyor hatta hiç güven kalmadı!

Ankarada dayısı olan işe aliniyor yada akpli ise,,, liyakat, tahsil aranmiyor.

Tanidiklarina Formalite icabi bakılıyor işe aliniyor, eğer torpil yoksa istersen süper zeka ol veya çok becerikli ol! Yinede tanidik beceriksiz torpilsiz becerikli veya liyakatliden öncelikli!

İsterseniz milletvekili ve belediye başkanı yakinlarini bir araştıran ekip kurun kimler işe alinmiş kimler... mülakatta kaybeden ve kazananlarin liyakat ve yeteneklerini bir gözden geçirin ; göreceğiniz manzara belli!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 06:03
01

Daha Entegre Sistemyok - onu geç bazı kullanıcılar iki tane sınav sonucu var sistem eski olanını kabul ediyor yeni olanı kabul etmiyor.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 04:39
07

Musa Yılmaz - @Daha Entegre Sistemyok 01 nolu yoruma cevabı: sayın Bakanımıza sesleniyorum işkur 2013 yılında yaptığı GYS nı iptal edildiği halde 8 yıl sonra sınavın iptalini uyguladı. 2018 yılında yapılan GYS mulakatı ise Ankara Bölge idare mahkemesi tarafından iptal edilmiştir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ağustos 11:36


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Okullar 21 Eylül'de açılmalı mı?