Reklamı Kapat

Saadet Partililerden hükümete Kariye Cami ibadete açılsın çağrısı

Saadet Partililer uzun yıllardır kapalı olan Kariye Camii'nin yeniden ibadete açılması için cami önünde bir araya gelerek hükümet yetkililerine çağrı yaptı.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
 Saadet Partililerden hükümete Kariye Cami ibadete açılsın çağrısı
 Saadet Partililerden hükümete Kariye Cami ibadete açılsın çağrısı
Video için play'e tıklayın

Saadet Partisi Fatih İlçe Başkanlığı, İstanbul'un fethinden sonra cami olarak kullanılmaya başlayan Kariye Camii'nin yeniden ibadete açılması için Fatih'te camii önünde toplandı. 1511 yılından 1945 yılına kadar tam 434 yıl cami olarak hizmet veren Kariye Camii için Saadet Partisi harekete geçti. 

KARİYE MÜZE DEĞİL, CAMİDİR

Ellerinde "Zincirler kırılsın, Kariye açılsın", "Kariye müze değil, camidir" yazılı pankart bulunduran partili ve vatandaşlar caminin yeniden ibadete açılmasını istiyor. İstanbul’un fethinden önce “Chora (Khora) Manastırı’nın Kilisesi” olarak kullanılan tarihi yapı, Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nın hayrat taşınmazlarından olarak kayıtlarda yer alıyor. 

YETKİLİLER HESABA ÇEKİLECEĞİNİ UNUTMASIN

Kariye Camii önünde konuşan Saadet Partisi Fatih İlçe Başkanı Muzaffer Serenli, "Ecdadımızdan ve şehitlerimizden aldığımız tarihi emanetleri, onların bize vakfettikleri şekliyle geleceğe taşımak boynumuzun borcu ve tarih önünde gelecek nesillere karşı en önemli vazifemizdir. Özellikle, yetki ve makamları elinde bulunduran Müslümanların, bu vazifenin vebalinden korkmaları ve vazifenin hakkıyla ifa edilip edilmediğine dair Allah’ın huzuruna hesaba çekileceklerini unutmamaları gerekmektedir." dedi. 

Fotoğraf: Saadet Partisi Fatih İlçe Başkanı Muzaffer Serenli - AA

KARİYE CAMİİ'NİN MÜZE OLARAK KULLANILMASI HUKUKA AYKIRI

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından açılan davayı hatırlatan Muzaffer Serenli şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıllarda, “Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği” tarafından ilgili bakanlar kurulu kararının hukuksuz olduğuna yönelik dava açmıştır. Danıştay 10. Dairesi, Kariye Camii'nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığını belirterek, 12 Mart 2014 tarihinde davanın reddine karar vermiştir. Davacının söz konusu kararı temyiz etmesi üzerine konu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na taşınmış, 26 Nisan 2017'de dosyayı görüşen Kurul, 10. Daire'nin verdiği kararı hukuk ve usule uygun bularak kararın onanmasına hükmetmiştir. Ancak davacı dernek işin peşini bırakmamış ve ilgili Bakanlar Kurulu kararının “hukuka aykırı” olduğunu belirterek karar düzeltme talebinde bulunuştur. Bunun üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, davacının karar düzeltme istemini kabul ederek, daha önceki kararı kaldırmış ve temyiz istemini yeniden incelemiştir.
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yeniden yapılan inceleme neticesinde Danıştay 10. Daire’sinin verdiği kararı bozarak, ilgili Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olduğu yönünde karar vermiştir. Mahkeme kararında, Kariye Camii'nin Osmanlı döneminde “özel hukuk hükümlerine göre vakfedildiği” ve mazbut Fatih Sultan Mehmet Vakfı'na ait hayrat taşınmazlardan olduğuna dikkat çekilmiştir. Hayrat taşınmazların, ibadethane, hastane ve aşhane gibi doğrudan hayır hizmetlerinin ifası için kurulmuş “kamu malı” niteliğinde olduğu, dolayasıyla bunlar hakkında özel mülkiyet hükümlerinin uygulanamayacağı belirtilerek, hayrat taşınmazların, vakfın belirlediği kullanım şekli dışında bir kullanım amacına tahsis edilemeyeceği kaydedilmiştir.
Mahkeme kararında ayrıca, "taşınmazın ilelebet cami olarak kullanılması" yönündeki iradesini ve tahsisini ortadan kaldıracak şekilde alınan Bakanlar Kurulu kararının, daha yürürlüğe girmemiş bir kanuna atıfla ihdas edildiğine de dikkat çekilmiştir. Hayrat vakıflarının, amaç dışı kullanımlara karşı üçüncü kişilerin yanında bizzat devlete karşı da korunduğu vurgulanan mahkeme kararında, "Bu vakıfların devletin koruması altında olması, devletin istediği zaman ve istediği şekilde vakıf malları üzerinde tasarrufta bulunması anlamına gelmez. Devlet sadece vakıf mallarının amacı doğrultusunda kullanılmasını teminen, kendisine emanet edildiği varlık konumundadır. Bir düzenlemeyle bile hayrat vakıfların, başka bir amaca özgülenmesi hukuka aykırı olacaktır" denilmiştir.
İlgili Bakanlar Kurulu kararı alınırken işlem tarihinde yürürlükte olan 2762 sayılı Vakıflar Kanunu'nun öngördüğü şartlara uyulmadığı belirtilen mahkeme kararında, "Dava konusu Bakanlar Kurulu kararı, kanunda öngörülen şartlardan hiçbirisi gerçekleşmeden alınmış, gerekli şekil şartlarına da uyulmamıştır. Zira, Kariye Camii'nin cami olarak kullanılmasında kanuna ve kamu düzenine aykırılıktan söz edilemeyeceği gibi Bakanlar Kurulu kararına altlık oluşturulmak üzere, Vakıflar Genel Müdürlüğü İdare Meclisi'nin herhangi bir teklifi bulunmamaktadır. Öte yandan yapılan tahsis, bir ibadethanenin depo ve müze olarak kullanılması amacına matuf olup, şartlar var olsa bile dava konusu işlemi maksat yönünden açıkça sakatlamaktadır. Belirtilen nedenlerle, dava konusu Bakanlar Kurulu kararı, yetki, şekil, sebep, maksat yönlerinden hukuka aykırıdır" denilmiştir."
Fotoğraf: Kariye Camii - İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

74 YIL GECİKMEYLE DE OLSA KARİYE CAMİİ İBADETE AÇILSIN

Saadet Partisi Fatih İlçe Başkanı Muzaffer Serenli, konuşmasının devamında, "Bakanlar Kurulu üyeleri ve Sayın Cumhurbaşkanı’ndan kararlı bir tavır ile milletimizin gönlünü ve kalbini ferahlatacak hayırlı bir adım atmalarını bekliyor, 74 yıl gecikmeyle de olsa Kariye Camii’nin, yeniden cami olarak hizmet vermesine yönelik alacakları kararının müjdesini, heyecanla ve en acil bir şekilde bekliyoruz. Kariye Camii’nin yeniden cami olarak hizmet vermesinin çeşitli siyasi endişe ve hesaplarla veya bir takım iç ve dış mihrakların tehdit ve baskıları ile engellenmesi ve farklı bir karar verilmesi durumunda, ilgili makamları üzerlerine alacakları vebal konusunda uyarıyor, meselenin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz. Kariye Camii’nin minaresinden yeniden ezan seslerinin semaya yükseleceği ve müminlerin hasretinin biteceği güne selam olsun." ifadelerini kullandı.

KARİYE CAMİİ 1945 YILINDA MÜZEYE ÇEVRİLDİ

29 Ağustos 1945 tarihinde bakanlar kurulu tarafından alınan bir kararla, Kariye Camii ile birlikte toplam 16 caminin müze veya müze deposu olarak kullanılması kararı verildi. İlgili Bakanlar Kurulu kararı şöyledir:

“Milli Eğitim bakanlığınca müze ve müze deposu olarak kullanılacak ilişik listede gösterilen vakıf binalarının bakım ve onarım giderleri Devlet bütçesinden ödenmek üzere adı geçen Bakanlığa tahsisi, bu Bakanlığın isteği ve Maliye Bakanlığı’nın 5/7/1945 tarihli ve 3121-744-11375 sayılı mütalaası üzerine, Bakanlar Kurulunca 29/8/1945 tarihinde karar verilmiştir.”


Kaynak: milligazete.com.tr

21 Aralık 2019 - Siyaset

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?