Fabrikalar özelleşti pancar tarlada kaldı!

Şeker fabrikalarının yanlış bir politika ile özelleştirilmesinin faturası çıkmaya başladı.

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Firmalar maliyetlerini düşürmek için siloları kapatınca, çiftçi hasat ettiği pancarı fabrikalara teslim edemiyor. Karın da yağmasıyla birlikte pancarlar tarlada çürümeye terk edildi.

ÜÇ BÖLGEDE KURULAN SİLO KAPATILDI

Elbistan Şeker Fabrikası, özelleştirilmeden önce çiftçinin mağdur olmaması için Afşin, Göksun ve Tufanbeyli bölgelerinde pancar siloları kuruyordu. Fabrikanın günlük işleme kapasitesinin üstünde gelen pancarlar bu silolara alınıyordu. Bu silolar sayesinde çiftçi pancarını kar yağmadan fabrikaya teslim etmiş oluyordu.

GEÇEN YIL PANCARIN TAMAMI ALINMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Kasım ayının ortasında neredeyse çiftçi pancarının tamamını fabrikaya teslim ederken, bu yıl siloların kapatılmasından dolayı Elbistan bölgesinde ekilen pancarın yarından fazlası fabrikaya teslim edilemedi.

Şeker fabrikası özelleştirildi, çiftçinin pancarı elinde kaldı. Çiftçi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin acısını iyiden iyiye hissetmeye başladı. Fabrikaları alan şirketler, maliyetten kaçmak için siloları kapatınca, çiftçi pancarını zamanında fabrikalara teslim edemiyor. Kasım ayının ortasına gelinmesine rağmen hasat edilen pancarlar tarlada karın altında çürümeye terk edildi. Kahramanmaraş’ı Afşin ilçesine bağlı Yazıbelen köyündeki pancar üreticisi İsmet Özdemir’in sosyal medyada yaptığı bir paylaşım, özelleştirilen şeker fabrikalarının olduğu bölgelerde pancar üreticisinin içler acısı durumunu gözler önüne serdi. Elbistan Şeker Fabrikası’nı satın alan Mutlucan firması maliyetleri düşürmek için siloları kapatınca bölgedeki pancarlar çiftçinin elinde kaldı. Karın da yağmasıyla birlikte çiftçi iyice perişan oldu. Çiftçinin bin bir zahmetle üretimini yaparak hasat ettiği pancarlar, tarlada karın altında çürümeye terk edildi.

ÜÇ BÖLGEDE KURULAN SİLO KAPATILDI

Nisan ayında yapılan özelleştirmede Elbistan Şeker Fabrikası’nı Mutlucan firması 297 milyon liraya satın almıştı. Fabrikanın sektör dışından bir firmaya satılması pancar üreticisini mağdur etmeye başladı. Pancar alımına 10 gün geç başlayan firma, maliyetlerden kaçınmak için üç bölgede kurulan siloları da kapatınca çiftçi pancarını zamanında teslim edemedi. Karın da yağmasıyla birlikte çiftçinin mağduriyeti had safhaya çıktı. Elbistan Şeker Fabrikası, özelleştirilmeden önce çiftçinin mağdur olmaması için Afşin, Göksun ve Tufanbeyli bölgelerinde pancar siloları kuruyordu. Fabrikanın günlük işleme kapasitesinin üstünde gelen pancarlar bu silolara alınıyordu. Bu silolar sayesinde çiftçi pancarını kar yağmadan fabrikaya teslim etmiş oluyordu.

GEÇEN YIL PANCARIN TAMAMI ALINMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Kasım ayının ortasında neredeyse çiftçi pancarının tamamını fabrikaya teslim ederken, bu yıl siloların kapatılmasından dolayı Elbistan bölgesinde ekilen pancarın yarından fazlası fabrikaya teslim edilemedi.  Kahramanmaraş’ı Afşin ilçesine bağlı Yazıbelen köyündeki pancar üreticisi İsmet Özdemir, yapılan özelleştirmelere isyan ederken, AKP’ye bugüne kadar düzenli bir şekilde oy verdiğini ancak bundan sonra kesinlikle oy vermeyeceğini kaydetti. Tarlasında karın altında kalan pancarlarla birlikte çektiği videoda fabrikayı alan firmaya ve hükümete tepki gösteren çiftçi Özdemir, “Ben şimdi ne yapacağım? Bunlarda ne insanlık ne de haya var” dedi.

“AKP’YE BUGÜNE  KADAR DÜZENLİ OY  VERİYORDUM!”

Kahramanmaraş’ı Afşin ilçesine bağlı Yazıbelen köyündeki pancar üreticisi İsmet Özdemir, yapılan özelleştirmelere isyan ederken, AKP’ye bugüne kadar düzenli bir şekilde oy verdiğini ancak bundan sonra kesinlikle oy vermeyeceğini kaydetti. Tarlasında karın altında kalan pancarlarla birlikte çektiği videoda fabrikayı alan firmaya ve hükümete tepki gösteren çiftçi Özdemir, “Ben şimdi ne yapacağım? Bunlarda ne insanlık ne de hayâ var” dedi.

18 Kasım 2018 - Gündem

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Sozkan - Geçmiş olsun. Türk milleti hayatta herşeyi yaşayarak öğrendiği için ortada yanlış bir durum yok.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 13:17
01

Ahmet merzifon - Tamam özelleştirme olmasaydi iyiydi. Fabrika yenilenip devam edebilirdi. Bunlar mckinsey mantigiyla yapildi tamam da. Elinde tarlada pancar olan adamlar akp ye oy vermedi gitti iyi parti den milletvekili adayi oldu. Ne değisti.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 09:35

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?