Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, Papa'ya: 'Sizden dua bekliyorum'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katoliklerin Ruhani Lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco ile bir araya geldi. İki liderin görüşmesi sıcak bir atmosferde geçerken, Erdoğan Papa’dan dua beklediğini ifade etti.

Video için play'e tıklayın

Türkiye'nin üçüncü Cumhurbaşkanı Celâl Bayar’ın 1959’daki ziyaretinin ardından Türkiye’den Vatikan’a bu düzeydeki ikinci ziyaret olsa da, iki devlet arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1960’tan sonra ilk olma özelliği taşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, İtalya’nın Başkenti Roma’da 44 hektar alan üzerine kurulu, 800 nüfuslu Vatikan’daki San Damaso Avlusu’nda, Papalık Sarayı Prefekti Monsenyör Georg Gänswein ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vatikan'da Papa Françesko'dan dua istedi- VİDEO - gitmek için tıklayınız...

"Papa ile Erdoğan görüşmesindeki koltuk krizinin aslı" haberine gitmek için tıklayınız...

“Dünyanın en küçük ordusu” olarak bilinen, renkli kıyafetleriyle meşhur İsviçreli Muhafızlar da tören düzeninde yerini alırken, iki liderin görüştüğü yaklaşık 400 yıl önce inşa edilmiş olan Apostolik Saray’ın önüne Türk bayrağı asıldı. İki liderin görüşmesi, yerel saatle 9.30’da planlanıyordu. Ancak Erdoğan ve beraberindeki heyet, Vatikan sınırlarına beş dakika gecikmeli geldi.

Erdoğan, Monsenyör Gänswein ile sarayın içine girdikten sonra kendilerini bekleyen gazetecilere, gülümseyerek İngilizce “Günaydın” dedi.

Papa: Ziyaretinizden dolayı teşekkür ederim

Daha sonra Erdoğan, görüşmenin yapılacağı salonun önünde Papa tarafından karşılandı.

Bu sırada Erdoğan’ın güler yüzlü olduğu, ancak Papa’nın, hemen hemen bütün liderlerle olan görüşmesinde olduğu gibi ciddi olduğu görüldü.

Bu sırada Erdoğan, “Bize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim,” derkenruhani lider ise ”Ziyaretinizden dolayı çok teşekkür ederim” diyerek karşılık verdi.

Erdoğan’ın İngilizce “How are you? (Nasılsınız?)” dediğini duyan gazeteciler, ancak Papa’nın verdiği karşılığı duyamadı.

Selamlaşmanın ardından dünya genelindeki 1.3milyarKatoliğin lideri olan Papa Franceso ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sarayın Kütüphane Salonu’na (Sala della Biblioteca) geçti.

Gazetecilerin çıkmasının ardından odada sadece iki lider ve onların tercümanlığını yapan Erdoğan’ın Basın Danışmanı Lütfullah Göktaş ve Cizvit bir peder kaldı.

Görüşme beklenenden uzun sürdü

Liderlerin yarım saat olarak öngörülen ve 24 dakika geç başlayan görüşmesi, çeviri süresi dahil yaklaşık 50 dakika sürdü.

İkili görüşmenin ardından gazeteciler ve heyet salona tekrar alındı.

Bu sırada iki liderin de keyifli olduğu gözlendi.

Erdoğan, Mevlana kitapları, Papa da barış sembollü hediye verdi

Liderler birbirlerine çeşitli hediyeler sundu. Erdoğan, İstanbul’un tasvir edildiği, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Boğaz’ın görüldüğü büyük çiniden yapılmış bir tabloyu Papa’ya sundu.

Erdoğan Papa'ya ayrıca, Mevlana’nın “Mesnevi” eseri ile onun hayatını anlatan İtalyanca kitaplar hediye etti.

Papa da Erdoğan’a, üzerinde barış meleğini, şeytanı boğarken tasvir eden bir madalyonu, “Bu madalyon, barış ve adalete dayalı bir dünyayı temsil ediyor” ifadesiyle hediye etti.

Papa ayrıca, Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nı 1600’lü yıllarda gösteren bir gravür ile ekonomik adaletsizlik ve çevre sorunları hakkında yayımladığı genelgesi Laudato Si’yi ve Dünya Barış Günü için bu yıl yayımladığı “göçmenler ve mülteciler” temalı mesajı da hediye etti.

Heyettekilerin salondan çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Papa’yla vedalaştı. Erdoğan çifti bu sırada ellerini kalplerine götürürken, Emine Erdoğan ruhani lidere “Nice to meet you (Sizi tanıdığıma memnun oldum)” dedi.

Salonda bulunan gazeteciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Papa’ya, “Biz de sizden dua bekliyoruz” dediğini duydu ancak Papa’nın onun öncesinde ne dediği işitilemedi.

Papa’nın, genellikle liderleri uğurlarken “Benim için dua edin” dediği biliniyor.

Erdoğan, Papa'dan sonra, Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin ile görüştü.

Erdoğan çifti daha sonra Aziz Petrus (San Pietro) Bazilikası’nı ziyaret etti.

Olağanüstü güvenlik önlemleri alındı

Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle kentte olağanüstü güvenlik de önlemleri alındı.

Çeşitli kolluk kuvvetlerine mensup 3,500 kişi ve nükleer, biyolojik, kimyasal ve radyolojik tehlikelere karşı uzman olan NBCR timleri de görev yaptı.

Şehirde "yeşil bölge" ilan edilirken, Erdoğan’ın temaslar için bulunduğu bölgelerde gösterilere izin verilmedi.

Polis yetkilileri, Erdoğan’ı ve beraberindeki heyeti korumak için alınan bu tedbirlerin, Avrupa Birliği’nin (AB) kurucu anlaşması kabul edilen Roma Anlaşması'nın 60. yıl dönümünü münasebetiyle geçen Mayıs ayında bu kente gelen AB üyesi ülke liderleri ve AB kurumlarının başkanları için alınanlarla benzer olduğunu açıkladı. 27 lider ve üçkurumun başkanları, Vatikan’da Papa tarafından da kabul edilmişti.

1960’ta, “Türk Papa” olarak anılan 23. Jean döneminde kurulan diplomatik ilişkilerin ardından Türkiye’yi dörtKatolik Kilisesi lideri ziyaret etmiş, Papa Francesco da 2014’te Türkiye’yiziyaret etmişti.

Diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinden önce, 1955’te dönemin başbakanı Adnan Menderes’in, 1959’da Cumhurbaşkanı Celâl Bayar’ın, diplomatik ilişkilerin ardından da 1988 yılında Başbakan Turgut Özal’ın gelerek dönemin papaları ile “özel” olarak görüşmüştü.

VATİKAN’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Papa Francesco’nun bu sabah yaptığı ikili görüşmeye ilişkin Vatikan Şehir Devleti’nden resmi açıklama yapıldı.

Vatikan Basın Ofisi’nin açıklamasında, “samimi” bir ortamda geçtiği belirtilen görüşmede, iki liderin, ikili görüşmelerinde, "Türkiye’nin durumu ve bu ülkedeki Katolik azınlığın koşulları ve çok sayıda sığınmacıyı ağırlaması ve bunun getirdiği zorluklar"ın ele alındığı vurgulandı.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin de liderlerin konuştuğu konular arasında yer aldığına işaret edilen açıklamada, "özellikle Kudüs üzerinde durulduğu, barışı desteklemenin ve insan haklarına saygı duyarak ve uluslararası meşruiyet çerçevesinde diyalog ve müzakere ile bölgede istikrarın sağlanması gerektiğinin altının çizildiği" de belirtildi.

Erdoğan, Papa’nın ardından Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin ve Vatikan Dışilişkiler Sekreteri Monsenyör Paul Richard Gallagher ile de görüştü.

05 Şubat 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

16

Ali Ayaz - Cumhurbaşkanının papadan dua istediği duyulmuyor.

Yanıtla . 3Beğen 14 Şubat 11:02
15

C.k - Artik Dünya Liderimiz Reis bey Haci oldu.Ne Mutlu Müslüman Gecinen Reiscilere.

Yanıtla . 8Beğen 09 Şubat 00:44
09

Furkan - Kalpler bozuk olduğundan ,bakar kör olur insanlar !! samimiyet olmayınca iş zordur.başkanımız böyle bir şey yapsaydı ortalığı ayaga kaldırırlardı.

Yanıtla . 9Beğen 07 Şubat 09:22
08

İsmail Kaplan - Eyyy... Sakallı hüsnüler.!!!!

Bu durumda ben şimdi size ne diyeyim? He...????

Mekke-i Mekerreme'de, Medine-i Münevere'de, Kabe-i Muazzama'nın örtüsüne yapışarak göz yaşları içerisinde kendisine dua ettiğiniz,ve sırf seçimi kazansın diye medreseleri tatil edip öğrencileri kapı kapı kendisine oy toplat'tığınız, sabah namazlarınızla birleştirdiğiniz o teheccüd namazları ve dualarınız,Efendi hazretleri(k.s)nin adını kullanarak ve kendisine iftira ederek,ve inanan fakat sizler gibi şuursuz bu milleti KANDIRARAK oy verdirip başa getirdiğiniz bu ''reisiniz'' in hali ne???

Bunu mu görmek,duymak istiyordunuz?

Ulaştınız mı arzu ve emellerinize??

Söz konusu Vatan,Millet,Mukaddesat Gerisi teferruat.! mı?

Hayır,hayır gerisi tefarruat değilmiş!

Bu gerçekleri elde etmek ve muhafaza etmek için gerisi,PAPAZ'ın DUA'sını ''ALMAK'''imiş.!!!!

Reis'inizin değer verdiği adam'mı yokmuş aranızda,DUANIZ'ı talep edeceği...

Ey Cübbeli!

Ey Balkanlı!

Ey Şimşekler!

Ey İslamoğlu

Ey...

Ey...

Ey..

ve Nice o;siz Eyler

Ya sen? Hüsnü TALU sen????

Sizler adam değilsiniz, mi?

Bu millete unutturmaya çalıştığınız o Hesap Günü VAR..!!!

Orada görüşeceğiz inşaAllah sizlerle.......

Yanıtla . 26Beğen 06 Şubat 21:27
17

Zafer Çalışkan - @İsmail Kaplan 08 nolu yoruma cevabı: Kardeşim böyle bir güzel yazıyı uzun yıllardır okumadım hakikatleri bu kadar güzel anlatan bir vatandaşımın önünde saygı ile eğiliyorum .Allahtan sana sıhhatli ömür diliyorum Bunlar Çiftlik Banka ve süt Banka Deniz Fenerine Jet fadıl a servet döküp annesine babasına komşusuna dönüp bakmayanlardır yapacak bir şey Allahım akıl fikir versin doğru yolu görmelerini nasip etsin.Amin

Yanıtla . 0Beğen 24 Mart 16:54
14

C.k - @İsmail Kaplan 08 nolu yoruma cevabı: Allah razi Olsun Müslüman.Fazla söze ne Gerek var.

Yanıtla . 1Beğen 09 Şubat 00:41
07

Heyhat - Memlekette müminlerin zulüm görmesine seyirci kalıp beddualarını al, git şeytanın elemanından dua bekle. Laiklik bu olsa gerek.

Yanıtla . 15Beğen 06 Şubat 14:54
11

Fati̇h - @Heyhat 07 nolu yoruma cevabı: cumhurbaşkanının laiklik ile ilgili konuşmasını hiç dinlemedin herhalde. cumhuriyetin başından beri laikliği müslümanlığa yakıştırmayan ve devlet adamı olarak dini söylemi en fazla olan lider RECEP TAYYİP ERDOĞAN...

Yanıtla . 0Beğen 07 Şubat 10:54
10

Bilo - @Heyhat 07 nolu yoruma cevabı: Ne seyircisi bizzat faili. Bizzat zalim. Siyasal islamın bittiği noktadır bu

Yanıtla . 5Beğen 07 Şubat 09:29
06

Mi̇hracee - CB erdoğan papadan dua ister papa kutsal meryem isa baba aşkınaa evladımız erdoğanı koru biz ondan memnunuzz türkiye müslüman bir ülke olmasına rağmen milyarca dolarlar harcayıp kilise restore etti oysaa biz bütün dünyadaki müslümanların yerinden yurdundan edip camilerini bombalarken o bize yaklaşıyor dua mızı kabul eylee içim cızzz ederek yazdım bunları ama işin özeti budur Allahım bu zalimlerden bizi korusun

Yanıtla . 14Beğen 06 Şubat 13:44
05

Fahri - Bölgede yaşanan iç ve dış savaşların ayyuka çıktığı bir dönemde bu tür ziyaret ve görüşmeler sıradan görüşme olmayıp bütün bu yaşanan savaş sürecini belirleyen görüşmelerdir. Tabi ki 16 yıldır ülkemizi her türlü sorunun içine saplatan bir hükümetin lideri bu ziyareti yaparsa Müslüman olarak aklımıza %1 dahi olsa iyi şeyler gelmiyor.

Dünya gündemine göre bu şekilde değerlendirdiğim görüşme manevi olarak büyük bir fiyaskodur. Müslüman bir lider öyle görüşmeye sadece ve sadece Hakkı tebliğ için gidebilir. Bunun dışında görüşme ne kadar dinimize uygun olabilir? Üstelik Allah Zülcelal ve Tagaddes Hazretlerine düşman olan ve alenen şirk koşan bir düşüncenin başını ziyaret edecek ve ondan dua bekleyeceksin.! Böyle bir din anlayışı İslam olamaz!!!

Yanıtla . 7Beğen 06 Şubat 11:22
04

hafuz56 - Papa ile görüşmeyi, ondan dua istemeyi Erdoğan'dan başka biri yapsaydı, Allah aşkına ne derdik? o yaptığında devlet içindir. başkası yaparsa haindir. Ne insaf, ne vicdan kalmıştır. Maalesef değerlendirmelerimiz objektif değildir. Bazılarının Erdoğan aşkı onun bariz hatalarını göremeyecek kadar onları kör etmiştir.

Yanıtla . 20Beğen 06 Şubat 02:41
03

Cr7 - klasik erdoğan olayları,daha partiyi kurmadan demirelin elini öpmeye gitmişti ondan öncede abd den vekalet almaya alıştık artık bu olaylara hiç şaşırmıyoruz,akape artık tamamen kendini bitirmiştir sadece afrine gönderdikleri anadolu evlatlarına kaldı seçim yatırımları,oradan gelecek haberlerle sahte bir kahraman oluşturulacak gazilik ünvanı verilecek daha sonra da seçime gidilecek ama insanlar bu numaraları yemiyor artık kralın çıplak olduğunu herkes gördü dolar düştüğü halde hergün bir şeylere zam geliyor insanlar bıkkın,geleceklerinden kaygılılar,vatandaş açılık sınırında yaşıyorken erdoğan ve yandaşları saraylarda keyif içinde yaşıyorlar ama seçim yakın,çok az kaldı gerçeği görmelerine

Yanıtla . 46Beğen 05 Şubat 22:16
02

Mehmet - Hz. isa ya "ilah " diye inanan papa ne duasi edecek, etsede kimeden isteyecek!

Bence papaya allah hidayet versin diye siz dua edin!

Cumhurbaskaninin dua istemesini yanlis buluyorum.

Yanıtla . 28Beğen 05 Şubat 20:12
01

Doğrudan - sakın müminlerden dua isteme.müminlerin verecek duası kalmadı artık başka kapılara yöneldi.bir zamanlarda da pensilvanyadan dua bekliyordu.

Yanıtla . 21Beğen 05 Şubat 18:42

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?