- 15 Haziran 2018

Son teravih hüznü

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş olan on bir ayın sultanı Ramazan’ı bitirdik. Müslümanlar geçtiğimiz gece son teravihlerini...

mask

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş olan on bir ayın sultanı Ramazan’ı bitirdik. Müslümanlar geçtiğimiz gece son teravihlerini eda etti.

2/15
mask

Türkiye’nin dört bin yanında camiler doldu. Bir taraftan bayram sevinci yaşanırken diğer taraftan da Mübarek bir ay olan Ramazan’a veda hüznü vardı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "İl Buluşmaları" programı kapsamında geldiği Van'da, İpekyolu ilçesindeki Ulu Cami'de teravih kıldırdı. Cemaate namazdan önce vaaz veren Erbaş, ölmeden önce her insanın Kuran'ı okuyup, anlayıp, yaşaması gerektiğini söyledi. İnancın güzelliklerini yaşatma gayesi içerisinde olduklarını ifade eden Erbaş, "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ülkemizin bütün illerini ziyaret ediyoruz. Vatandaşlarımızla kardeşlerimizle buluşuyoruz. Çocuklarımızı, gençlerimizi Rabbimizin rızasına uygun nasıl yetiştirebiliriz, bunun istişarelerini yapıyoruz. İşte bu maksatla Diyanet İşleri Başkanlığımızdan bir heyet olarak Van'dayız" diye konuştu.

3/15
mask

SELİMİYE’DE SON TERAVİH
Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nde ramazan ayının son teravih namazı kılındı. On bir ayın sultanı ramazan ayının son teravih namazı için vatandaşlar Selimiye Camisi'ni doldurdu. Din görevlilerinin ramazan ayının faziletlerini anlatmasının ardından, bazı vatandaşlar çocuklarıyla kadınlar da caminin kendilerine ayrılan bölümünde namazı kıldı. Erkek, kadın genç, yaşlı çok sayıda inanan dua etti. Ramazan ayının son teravih namazı dolayısıyla vatandaşlar, Eski ve Üç Şerefeli gibi merkezdeki selatin camilerde de namaz kıldı.

4/15
mask

ÇOCUKLARA "NASRETTİN HOCA" SÜRPRİZİ
Sakarya'da camilere akın eden vatandaşlar, ramazanın son teravih namazında saf tuttu. Camileri dolduran Müslümanlar, bu yılın son teravih namazını eda etmenin huzurunu yaşadı. Sakarya Üniversitesi Camisi'nde çocuklar, Nasrettin Hoca kostümlü animatör eşliğinde hem ramazanın son teravih namazını kıldı hem de oyun oynayıp eğlendi. Caminin imam hatibi Erol Demir, yaptığı açıklamada, ramazanın yediden yetmişe herkesin bereketlendiği bir ay olduğunu söyledi. Demir, Nasrettin Hoca kostümlü animatörün namazdan 15-20 dakika önce çocukları camiye topladığını belirterek, şunları kaydetti: "Çocuklara hem namazı sevdiriyoruz hem de dini meselelerle alakalı onlara bilgiler veriyoruz."

5/15
mask

GÖRME ENGELLİ İKİ KARDEŞ HAFIZ TERAVİH NAMAZI KILDIRDI
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde doğuştan görme engelli 2 kardeş tüm zorluklara rağmen en büyük hayalleri olan Kur'an-ı Kerim'i ezberleyip hafız olduktan sonra ramazan ayı boyunca teravih namazı kıldırdı. Silvan ilçesinin Kumgölü Mahallesi Dört Çatı mezrasında oturan doğuştan görme engelli Reşat (28) ve kardeşi Kamuran Aytan (26), Kur'an-ı Kerim'i 1,5 yılda ezberledikten sonra, İlçe Müftülüğünce ramazan ayı boyunca Belediye Camisi'nde görevlendirildi. Kamuran Aytan, Kürtçe yaptığı açıklamada, hafızlık belgesini başarıyla aldıklarını, teravih namazını hatimle kıldırdığı zaman daha çok rahatladığını söyledi. Aytan, "Benim bütün Müslümanlara tavsiyem Kuran'ı öğrenin ve öğretin." dedi.

6/15
mask

ÇOCUKLAR DA TERAVİH NAMAZINA GELDİ
Türkiye’nin dört bir yanında son teravihte Müslümanlar camileri doldurdu. Bartın'da da, ramazan ayının son teravih namazında vatandaşlar camilere akın etti. Bartın'da Merkez Şadırvan, Arap, Orta, Orduyeri, Yukarı Halil Bey, İmam Hatip, Esentepe ve Aşağı camileri başta olmak üzere şehirdeki camilere akın eden vatandaşlar, ramazanın son teravih namazında saf tuttu. Camileri dolduran Müslümanlar, bu yılın son teravih namazını eda etmenin huzurunu ve hüznünü yaşadı. Ramazan ayının son teravih namazına çocukların da ilgi gösterdiği görüldü.

7/15
mask


ENDONEZYA'DA SON TERAVİH
Dünyada da son teravihte Müslümanlar camilere akın etti. Endonezya'da ramazan ayının son teravih namazı eda edildi. Dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip Endonezya'da Müslümanlar, ramazan ayının son teravih namazında camilerde saf tuttu. Camileri dolduran Müslümanlar, bu yılın son teravih namazını eda etmenin huzurunu yaşarken, kadınlar kendilerine ayrılan kısımlarda namazlarını kıldı. Camilere gelenlere ayrıca fitre konusunda geç kalmayın uyarısı yapıldı.

8/15
mask


ABD'DE SON TERAVİH
ABD'nin Başkenti Washington civarında yaşayan Müslümanlar da, Amerika Diyanet Merkezinde ramazan ayının son teravih namazını kıldı. Camiyi dolduran ABD’li Müslümanlar bayrama girerken ümmet için dua etti.

9/15
mask


RAMAZANI VATANLARINDAN BİNLERCE KİLOMETRE UZAKLIKTA BURUK GEÇİRDİLER
Savaş ve iç çatışmalar sebebiyle vatanlarından binlerce kilometre uzakta Avrupa ülkelerinde iltica bekleyişlerini sürdüren sığınmacılar, ramazan ayını buruk bir şekilde tamamladı. Irak'ın Musul kentinden göç eden Esra Naktal ve beş çocuğu, 5 aydır Yunanistan'ın başkenti Atina'ya yaklaşık 50 kilometre uzaktaki Ritsona sığınmacı kampında kalıyor. Önemli bir kısmı Müslüman ülkelerden yaklaşık bin sığınmacının aylar sürecek iltica bekleyişlerini sürdürdükleri kampta aileler, iftar vaktinden önce yemeklerini hazırlıyor. Müslüman mülteciler kampın uzak köşesindeki mescitte iftarın ardından son teravih namazını kıldı.Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi