Reklamı Kapat

Bahçeli: Türkiye Şam'a girmeyi şimdiden planlamalı, yansın Suriye...

MHP lideri Bahçeli, Meclis'te partisinin grup toplantısında, "Artık başka bir seçenek görülmezse Şam'a girmeyi şimdiden planlamalı. Rusya iyi niyetli değildir. Yansın Suriye. Kahrolsun Esad." dedi.

Bahçeli: Türkiye Şam'a girmeyi şimdiden planlamalı, yansın Suriye
Bahçeli: Türkiye Şam'a girmeyi şimdiden planlamalı, yansın Suriye...
Video için play'e tıklayın

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'de partisinin haftalık grup toplantısında konuştu. "Esed’in cani ateş güçleri topçu atışıyla saldırmıştır. Kanlı Suriye rejimi bir yandan masum sivilleri bir yandan da Türk askerini hedef almıştır" diyen Devlet Bahçeli, "Esad tahtından indirilmeden ne Suriye'ye ne de Türkiye'ye huzur gelecektir. Türk milleti gerekirse, artık başka bir seçenek de görülmezse Şam'a girmeyi şimdiden planlamalı ve zalimleri yerle yeksan etmelidir. Diyorum ki, yansın Suriye, yıkılsın İdlib, kahrolsun Esad." dedi.

Bahçeli'nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

RUSYA İYİ NİYETLİ DEĞİLDİR, İLİŞKİLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR

Bahçeli, İdlib krizinin Rusya'nın hava desteğini alan rejim güçlerinin hunhar saldırılarını yoğunlaştırmasıyla farklı bir boyut kazandığını kaydetti. Suriye rejiminin İdlib'de Türk askerini hedef aldığını belirten Bahçeli, "Artık buna tahammül edecek halimiz kalmamıştır. Rejim güçlerine misliyle karşılık verilse de yüreğimizin yangını katil Esad defolup gidesiye kadar soğumayacaktır. Esad katildir, suçludur, gayri meşrudur, husumetin kaynağıdır. Hem Suriye'yi hem de Türkiye'yi eşzamanlı idare etmeye, durumu kurtarmaya, kontrollü ve sürdürülebilir istikrarsızlık stratejisiyle bölgesel ve tarihsel emellerini gerçekleştirmeye çalışan Rusya iyi niyetli değildir. Hükümetin Rusya ile ilişkileri tekrardan gözden geçirmesi samimi dileğimizdir. Rusya, Suriye'deki çatışma ve gerilim ortamının sürekli ve sınırlı bir çerçevede devamını sağlayarak kriz ve kaos üzerine kendi hesap ve hedeflerini kademe kademe inşa etmektedir. Bunu görmek, bunu idrak etmek lazımdır. Ne Astana'dan, ne Soçi'den, ne Cenevre'den, ne de diplomatik temaslardan herhangi bir sonuç bugüne kadar çıkmamış, çıkması da beklenmemelidir" diye konuştu. 

'YANSIN SURİYE, YIKILSIN İDLİB'

Bahçeli, Suriye'nin resmen olmasa bile Rusya'nın fiili sömürge ülkesi haline geldiğini, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın yularının Moskova'ya bağlandığını kaydetti. Bahçeli, şunları söyledi:

"Demem odur ki, şehitlerimizin vebali saldırgan Suriye kadar buna ortam açan, perde gerisinde teşvik ve tahrik eden Rusya'nın omuzlarındadır. Bu gerçekle yüzleşmek şarttır. Suriye'de var olan krizi çözmek için siyasi ve diplomatik temaslar aldatmadır, masaldır, oylanmadır. Esad tahtından indirilmeden ne Suriye'ye ne de Türkiye huzur gelecektir. Türk milleti gerekirse, artık başka bir seçenek de görülmezse Şam'a girmeyi şimdiden planlamalı ve zalimleri yerle yeksan etmelidir. Diyorum ki, yansın Suriye, yıkılsın İdlib, kahrolsun Esad. Ocağımıza ateş düşürenlerin ocağı söndürülsün. Evlatlarımızı toprağa serenlerin hayat pınarları kurutulsun. Bugünün konusu hukuk mukuk değildir, zalimlerin tepesine Türk milletinin çelik iradesi inmelidir. Bilinsin ki, Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur. Bir Türk de dünyaya bedeldir. Nitekim muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda gizlidir."

'FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞINI' GÜNDEME GETİREN BİZ OLDUK'

Devlet Bahçeli, partisinin Başkanlık Divanı kararıyla, CHP-HDP ilişkilerinin incelenmesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun suç teşkil eden fiili ve değerlendirmelerinin analiz ve araştırılması amacıyla 3 genel başkan yardımcısından kurulan komisyonun görevini layıkıyla tamamladığını ve Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu anımsattı. Bahçeli, "Kılıçdaroğlu, bugün FETÖ'nün siyasi ayağını açıklayacakmış. Oysaki bir boy aynasına baksa ayağı da görecek, boyunu da görecektir. Bugüne kadar FETÖ'nün siyasi ayağını devamlı gündeme getiren biz olduk. Ancak bazıları her seferinde bizim düşüncelerimizi maksatlı biçimde çarpıttı, hedef şaşırtmaya çalıştı. Dedik ki, şayet 15 Temmuz başarılı olsaydı, Yurtta Sulh Konseyi'nin siyasi ayağı kim olacak, ülkeyi kimler yönetecekti? Yani Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, bürokratlar kimlerden teşekkül edecekti? Mesela, Kılıçdaroğlu böyle bir durumda görev alacak mıydı? Söylediklerimiz budur. Arayış ve cevabını aradığımız sorular da bu şekildedir. Bizim çaycıyla, çorbacıyla, odacıyla, zabıt kâtibiyle işimiz yoktur" ifadelerini kullandı.

'BAŞBUĞ YANLIŞ BİR YERDE İZ SÜRMEKTEDİR'

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarla gündemin rotasını değiştiren iddialarda bulunduğunu hatırlatan Bahçeli, sözlerini şöyle tamamladı:

"Fakat, Sayın İlker Başbuğ yanlış bir yerde iz sürmektedir. Şayet bugün eski uygulamaya dönülse, yani askeri mahkemeler kurulup, mesela Sincan ve Silivri'deki FETÖ'cü darbecilere tekrar yargılanma imkanı tanınsa doğabilecek tehditler hakkında bir fikir sahibi olan var mıdır? 2009 yılının 25 Haziran'ındaki bir konuyu bugün yeniden kaşımanın kime ne faydası olacaktır? Sivil mahkemelerin verdiği kararların ihlal ve inkarı nasıl bir gelişmeye kapı aralayacaktır? Asker şahısların sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan önergeyi FETÖ'ye bağlamak, FETÖ'nün siyasi ayağıyla ilişkilendirmek aşırı ve zorlama bir yorum değil midir? Bu manasız tartışmayı tetikleyip tırmandırmak kimin işine yarayacak, hangi çevreleri rahatlatacaktır? Bunların yanında, 26'ıncı Genelkurmay Başkanı görevdeyken FETÖ'cülerle mücadeleyi layıkıyla yapmış mıdır? Bizim için siyasi ayak, Yurtta Sulh Konseyi'nin yürütme kadrosudur. Bunlar tek tek tespit edilirse, inanıyorum ki, FETÖ'cülerin, kriptocuların, hainlerin, Türk ve İslam düşmanlarının kökü kazınacaktır."

Kamalak: Türkiye Suriye'ye 15 dakikada girer, ama 15 yılda çıkamaz

Saadet Partisi Eski Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Kamalak, 2015 yılında partisinin genel merkezinde yaptığı bir basın toplantısında, Türkiye'nin Suriye topraklarında olası bir askeri müdahale durumuna ilişkin olarak, "Türkiye’nin Suriye’ye 15 dakikada girebileceğini ancak girdiği takdirde 15 yılda çıkamayacağını" savunarak, "Çıktığında ise kolu, kanadı kırılmış ve ülkesi bölünmüş olarak çıkacağını." ifade etmişti. Kamalak, "4 sene önce Beşşar Esed’ı makamında uyardık. Biz Esatçılık ile suçlandık. Ama gelinen noktayı görüyorsunuz. Türkiye oraya girdiği takdirde küresel emperyalizmin amacına hizmet etmiş olur. Zaten dış güçler Türkiye’yi oraya çekmek istiyorlar. Hatırlayın 2003 yılında ABDDışişleri Bakanı Condoleezza Rice ‘22 ülkenin haritası değişecektir’ demişti." değerlendirmesinde bulunmuştu. 

# DEVLET BAHÇELİ İLE İLİŞKİLİ:

11 Şubat 2020 DHA Ankara- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

İnsan - Bu ve Perinçek bunları ayarladılar, ve fethullah gülenle erdoğan'ı hazırladılar, yazık ülkeme halkıma çok yazık, bu devlet kolay kurulmadı içerden dışardan sardılar bizi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 02:55
07

Mahmut Aydın Akdemir - Her halde israil öyle istemiştir yeni bir savaş çıksın ki İsrail de topraklarını genişletebilsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 00:39
06

Muzaffer - Biz bahçeliyi devlet adamı bilirdik, meğer abd nin adamıymış. Zaten erol mütercimlerin anlattığı, Tuğrul türkeşle abd konsolosunun birlikte erdoğanı, münci inci denilen kişinin evinde ziyaretine de bir yalanlama yapılmış değil. Her şey kabak gibi ortada. Esed bodrumda gel yularımı sen tut dediğinde abd abilerine bırakanlar Türkiyemi bu pis siyonist oyunda parçalama derdindeler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 18:29
05

Hasan - Körle yatan şaşı kalkar diye bir söz var!

Abd ile müttefik olan abd gibi işgalci ve mi oluyor!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 18:01
04

Ali - Çok tehlikeli açıklamalar. Aslında bu açıklamaları kimlerin yaptırdığı açık. Türkiye ile Suriye savaş tuzağına kesinlikle düşülmemeli, kaybedeni bizler ve suriyeliler olur; kazananları küresel emperyalist güçler olur. Erbakan Hoca da bu tuzağı öngörmüştü. Milli Gazeteyi bugünkü manşetinden dolayı tebrik ediyorum. Diğer tüm gazeteler ateşi körükler gibi manşetlerle dolu....

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 17:07
03

keko - bunun beynıne oksijen gitmıyor besbellı artık,görende bakkala ekmek almaya gidiyoruz zannedecek.bunlar amerıka agızı,gerçi hepınız amerıkancı oldunuz ama sen ilk önce memlekettekı 5 mılyon sürıyelı bı yolla sonra şam a git ömrün yeterse

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 15:05
02

Mazlum - İlk önce bilalin okçuları ve mehapeAkape nin dantelli kefenle dolaşanları gitsin

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 11 Şubat 14:51

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?