Reklamı Kapat

İtalya’da eğitimin sağladığı avantajlar

Bugünlerde yurtdışında eğitim görmek herkes tarafından popüler bir davranış olmaya başladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Bu çerçevede İtalya’yı tercih etmek birçok yönden oldukça mantıklıdır. Bunun en büyük sebebi ise eğitimin hem yerli öğrenciler hem de yabancı öğrenciler için ücretsiz olmasıdır. Yalnızca yüksek lisans ya da doktora gibi yüksek eğitim alan kişilerden az da olsa eğitim ücreti alınmaktadır. Bu ücretlere de öğrencinin mali durumu göz önüne alınarak karar verilmektedir. Bu nedenle öğrencinin maddi imkanları zorlanmamaktadır. İtalya’da eğitim bu anlamda kaliteli olmasının yanı sıra bütçe açısından da oldukça mantıklı bir tercihtir. Bu ülkede dünyanın en eski ve en köklü üniversiteler yer almaktadır. Bu nedenle eğitim sistemi de son derece başarılı bir sistemdir. İtalya’da yalnızca üniversite eğitimi değil ana okuldan, ilkokula, ilkokuldan liseye kadar daha küçük yaşta öğrencilerin de yararlanabileceği eğitim fırsatları bulunmaktadır.

İtalya’da Anaokulu Eğitimi

İtalya’da anaokulu eğitimi 3 yaşında başlamakta ve 6 yaşına kadar devam etmektedir. Bu çerçevede ülkemiz ile benzerlik göstermektedir. Eğitim zorunlu değildir. İsteyen aileler çocuklarına bu eğitimi aldırmaktadır. Fakat İtalya’nın yerli vatandaşı çok büyük bir çoğunlukla çocuklarına anaokulu eğitimi aldırmaktadır. Çünkü, İtalya’da genel olarak hem anne hem de baba çalışmaktadır. Dolayısıyla çocuklarının hem eğitim almaları hem de iyi bir bakım görmeleri için en mantıklı çözüm anaokulundan geçmektedir. Hem de İtalyan aileler çocuklarının erken yaşta eğitim almaları gerektiğini savunmaktadır. Çocukların anaokulunda hem sosyalleşmesi hem de oynamayı, paylaşmayı öğrenmesi hem de ilkokula hazırlık olarak bazı harf, rakam gibi bilgileri edinmesi büyük avantajdır. Bu nedenle iş ya da eğitim amacı ile İtalya’ya giden vatandaşlarımızın küçük yaşta çocukları var ise bu imkândan faydalanabilir.

İtalya’da İlkokul Eğitimi

İtalya’da 6 yaşından itibaren ilkokul eğitimi başlamaktadır. Bu yaş Avrupa standartlarına uygun bir yaştır. Bu nedenle ülkemizde de hemen hemen aynı yaşlarda çocuklar eğitime başlamaktadır. Bu okullarda çocuklara matematik, İngilizce, coğrafya, İtalyanca ve bilim dersleri öğretilmektedir. Bunun yanı sıra müzik, bilgisayar bilimleri, sosyal çalışmalar gibi dersler de gösterilmektedir. Dini eğitim çocuklara isteğe bağlı verilmektedir. Bu nedenle ülkemizden giden vatandaşların çocukları din eğitimi almak zorunda değildir. İtalya’da ilkokul Eğitimi 5 yıl kadar sürmektedir. Sınıflar genel olarak 20 kişi civarında olması sebebi ile eğitim kalitesi son derece güvenilirdir. Bu eğitimden sonra orta okul eğitimi başlamaktadır.

İtalya’da Ortaokul Eğitimi

11 ile 14 yaş aralığındaki çocuklar ortaokula gitmektedir. Bilgisayar, müzik ve spora alanlarında eğitim yanında ek faaliyetlerde gerçekleşmektedir. Öğrenciler haftada en az 30 saat derslere katılmak zorundadır. Üçüncü yılın sonunda buradaki öğrencilere de bizim ülkemiz ile benzer bir şekilde sınav uygulanmaktadır.

İtalya’da Lise Eğitimi

İtalya’daki lise eğitimi de ülkemiz ile benzer özellikler taşımaktadır. Klasik lise, güzel sanatlar lisesi, öğretmen yetiştirme lisesi, teknik liseler gibi kolları bulunmaktadır.

İtalya’da Yüksek Öğretim

İtalya’da eğitim yükseköğretim ile devam eder. Ülkemizden en çok yükseköğretim amacı ile bu ülkeye giden öğrenci bulunmakta. Yükseköğretim; üniversiteler, yüksek düzeyde sanat, müzik ve dans eğitimi ve yüksek teknik enstitülerden oluşmakta. Üniversiteler, lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir. Bu kurumlar hem devletin kurumları hem de özel üniversiteler olabilmektedir. Bunun için üniversitelere başvurmak ve dil bilgisinin sınavlar ile ispatlanması gerekmektedir.

İtalyan üniversitelerinden herhangi birine girebilmek için 12 yıllık eğitimin tamamlanmış olması gerekmektedir. İtalya hem güzellikleri hem de kültürü ile ülkemizden gidecek öğrenciler için çok özel bir yerdir. Yeni insanlar ile tanışmak hem de sanat, tarih ve kültürel birçok konu da bilgi sahibi olmak için burada eğitim almak herkes tarafından istenmektedir.

İtalya’ya öğrenci olarak gitmek için öğrenci vizesinin alınması gerekmekte. Bunun için İtalyan Elçiliklerine ya da konsolosluk makamlarına başvurulması gerekmektedir. Özellikle AB üyesi olmayan ülkemizden İtalya’da eğitim almak isteyenlerin mutlaka öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. İki tip vize bulunmaktadır. Bunlardan biri C tipi, diğer ise D tipidir. C tipi bir ya da daha fazla giriş için geçerlidir. 90 günden daha fazla kalacaklar bu vizeyi almaktadır. D tipi ise yine 90 gün ve üzeri gideceklerin alacakları vize türüdür. İtalya’da eğitim için gidenler genel olarak 1 yıl ve daha fazlası için gidecekleri için bu iki vize türünden birini almalıdır.

İtalya’da eğitim görmek isteyen öğrenciler İtalya’da eğitim hakkında her türlü bilgiyi Pava Education aracılığı ile alabilmektedir. Ayrıca merkezi İtalya’da bulunan Pava Education hizmetleri sayesinde gerekli evrakların teslimi ve tüm prosedürler kolayca aşılabilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için https://pavaedu.com/ ile iletişime geçilebilir.

İtalya’da eğitim için aşağıdaki belgelerin bulunması gerekmektedir:

  • Süresi en az 2 yıllık olan pasaportun sadece ön yüzünün fotokopisi
  • Mezun olunan liseden alınan diplomanın orijinali ve İtalyanca tercümesi
  • Başvurulacak yıla ait Türkiye’de üniversite öğrenci seçme sınavının barajının geçildiğine dair belge
  • Öğrenci Türkiye’de hâlihazırda üniversiteye kayıtlı ise öğrenci belgesi ve üniversite sınav giriş belgesi
  • Başvuruda bulunulup kabul edilen üniversiteden alınacak kabul mektubu
  • Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke öğrencileri için sağlık sigortası belgesi

İtalya’da Mimarlık Eğitimi

Sınava girerek ve başarılı olarak İtalya’da mimarlık eğitimi alınabilmektedir. Bu sınavlar mimarlık fakülteleri tarafından her yıl gerçekleştirilmektedir. Başvurular ve denklik işlemleri İtalya Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Sınavlar genel olarak İngilizce yapılmaktadır. Burada eğitim almak isteyenlerin ya İngilizcesi ya da İtalyancası olması zorunludur. Bu iki dilden bir tanesi mutlaka yaşamı devam ettirmek ve de eğitim görebilecek kadar bilinmesi gerekmektedir. İtalya’da mimarlık eğitimi veren çok önemli üniversiteler mevcuttur. Bu üniversitelerden en çok tercih edilenleri Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino olmaktadır. Bu üniversiteler mimarlık eğitimi konusunda çok köklü ve kaliteli üniversitelerdir. İtalya zaten mimari özellikleri ile bilinen bir ülkedir. Mimari yapısının bu denli dikkat çekici olması mimarlık eğitimine de ne kadar değer verdiklerinin bir kanıtıdır.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi

İtalya’da eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler, Avrupa’nın en başarılı üniversitelerinin burada olması sebebi ile bu ülkeyi tercih etmektedir. Mühendislik alanı da bu ülkenin en başarılı olduğu alanlardan bir tanesidir. Bu konuda eğitim veren çok kaliteli üniversiteler mevcuttur. İtalya’da mühendislik eğitimi için bilinen okulları Politecnico di Torina ve Politecnico di Milano’dur. Bu eğitimin bu ülkede 3 yıl sürmesi, ülkemizden buraya eğitim amacı ile giden öğrencilerin en önemli tercih sebebidir. Ülkemizde mühendislik eğitimi bilindiği üzere 4 sene de tamamlanmaktadır. Üstelik pek çok üniversitenin hazırlık eğitimi de olması sebebi ile 5 yılda bitmektedir. 3 yılda mühendislik eğitimi almak hayata 1 ya da 2 yıl daha önce başlamak anlamına gelmektedir. Bu da öğrenciler için oldukça önemli bir kriterdir.

İtalya’da Tıp Eğitimi

İtalya’ya her yıl binlerce öğrenci okumak için gitmektedir. Tıp eğitimi almak için gidenlerde azımsanmayacak kadar çoktur. İtalya’da tıp eğitimi devlet üniversitelerinde ücretsiz olarak alınabilmekte, ayrıca eğitim sürecinizce İtalyan devlet bursu da sağlanmaktadır. İtalya’da tıp eğitimi sonrasında tüm dünya ülkelerinde tanınırlığı olan bir diploma sahibi olunur. Ayrıca eğitim sürecinde kendinizi geliştirmek için araştırma programlarına katılabilme ve tez yazma hakkı da sizlere sunulur. Bu vb. birçok avantajı bulunan İtalya’da tıp eğitimi ya da farklı bölümlerde eğitim almak için gerekli tüm detaylı bilgi ve gerekli olan evrakların tanzimi için Pava Education uzmanlarında kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

03 Ekim 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?