Reklamı Kapat

Uygur Türkleri için dünya imzaladı! Türkiye imzalamadı!

Zalim Çin yönetiminin, Uygur Türklerine yönelik zulmü devam ederken bugün 22 ülke, ortak bir bildiriye imza attı. Mağdurların ve mazlumların sesi olan Türkiye ise bildiride yer almadı.

Haber albümü için resme tıklayın

Dünya Uygur Türkleri için birlik oldu... Bir tek Türkiye imzalamadı...

Çin'in Doğu Türkistan'a yönelik sistematik zulüm ve işkencelerini kınayan 22 ülke, "Kitlesel gözaltıları derhal durdur, Uygurları serbest bırak" açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz dönemlerde Çin'in bu politikasını sık sık eleştiren Türkiye bildiride yer almadı.

Aralarında Japonya, İngiltere, Fransa ve Avustralya gibi ülkelerin de bulunduğu 22 ülke, Birleşmiş Milletler’e bir mektup yazarak Çin’e tepki gösterdi. 22 ülke, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e gönderdikleri mektupta Çin’in tutumunu eleştirdi.

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik sistematik şiddet ve gözaltıların bir an önce sona erdirilmesi çağrısında bulunulurken, bu hamle uluslararası kamuoyunun bu konuda ilk kez birlikte hareket ettiği bir olay olarak tarihe geçti.

CNN’de yer alan haberde 22 ülke arasında Türkiye ve Müslüman ülkelerin yer almadığı belirtildi.

Rapora imza atan ülkeler arasında Avustralya, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkeler de yer alıyor.

11 Temmuz 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

29

Sevgi Ünal - suriyelilere yardım ediyoruzda kendi kardeşlerimize yardım etmiyoruz ya biz onlarla bi tarihimiz var suriyelilerle var mı yoh neden uygur kardeşlerimize yardım etmiyoruz Erdoğan onlarla bi tarihimiz var nedne imzlamadın anca suriyelilere destek ver

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 14:01
28

İrfan Gençer - Yahu bu kefereler, FİLİSTİN DE YOKLAR, BOSNA DA YOKLAR, IRAK TA YOKLAR, 10 yıllardır UYGUR Sincar da YOKLAR da ŞİMDİLERDE NEDEN DİYE kendimize sormamız gerekmez mi?

Dolayısıyla ABD nin TC ne karşı, kendi içimizden PKK yı kurduysa...!

ÇİN DEVLETİ içinde bizdeki PKK gibi terör örgütü kurmuştur...!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 23:18
30

Ali Araz - @İrfan Gençer 28 nolu yoruma cevabı: Hayır gerekmez, siz soyleyin neden? Ummetin lideri ve Turan ülkusunun Lideri kolkola neden susuyorlar. Asil bu soruya yanıt? Çalıp çırpnadan memlekete hizmete firsat bulamayan gain siyasilerülkelerinin ekononimisini mahvedip borca batıran, sonra da neteliğe kursun sijan ve tulumbada suyu bitiren Afrikali lider Mugabe emperyalizme karşi dut yemiş bülbül...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 16:21
26

Namık sayın - Uygur türkleri yıllardır zulüm altında buna seyirci kalamayız.Müslümanca yaşatmalıyız müslümanları sağlık giyim kuşam eğitim elektrik su yiyecek barınma olmalıyız ve en önemlisi Duamızı eksik etmemeliyiz birbirmizden.

Hayırlı geceler dileğiyle.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 22:06
23

Egeli - Halkı kutuplaştırmayı bırakın artık listede ismimi var da imzası olsun akli selim olun. Daha geçenlerde Türkiyede kalan uygur Türkü bir genci Konyada ailesiyle kalması için yapılan girişimler yanıt buldu ve şuan Konyada yaşıyorlar. O imzasınolan ülkelere bir bakn da kaç tane uygur Türküne kucak açmışlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 13:06
20

Uzucu - Dunyanin en demokratik insan haklari savunucusu mazlumlarin koruyucusu barissever ulkeleri lmzalamis turkiye imzalamamis!nicin uluslararasi(?)toplumun yaninda yer almamisiz?uzuldum.tam 22 ulke imzalamis bunlarin icinde hic manipulasyon yapmayan sadece insan haklarini veozgurlukleri dusunen abd ve ingiltere de var yazik bize..sayin milli gazete bu haberi veris sekliniz cok uzucu.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 09:36
19

Kartal2 - Türkiye hariç diyer Avrupa ve bazı Dünya Ülkeleri Uygur Türklerine yapılan zülmü kınadı diyan ahmaka sormazlar mı İsrail yahudisinin her çoluk .ocuk demeden katlettiği Filistinliler Müslüman değil mi veya Suruyeliler müslüman değil mi,amaç müslümanı kayırıp kollamak değil çevremizi ateş çemberi sardığı bu günler de Çin ile aralarını nasıl açarız cabaları.Uyan müslüman bunların amacı bizi yanlıştırmak amaçlarına ulaşmak için yapmayacakları kurnazlık tilkilik yok bu keferelerin,sanki Uygurlara yapılan zulum yeni başlamış da bunlar sahip çıkıyor,bildiri imzalayana kadar ambargo uygulasalar ya Şeytanlar.......

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 01:12
25

Abdullah Bayar - @Kartal2 19 nolu yoruma cevabı: biri türk diğeri müslüman her müslümanı türk sanma (hatırlatma: suudi arabistan pkkya 3 defa para gönderdi )

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 16:05
24

Uygar - @Kartal2 19 nolu yoruma cevabı: Artık diyecek laf bulamıyorum ABD yaptı diye bu devlet yapmayacak mı hani siz mazlumun müslümanın yanındayıdınız işin içine menfaat girince hepsini unutuyorsunuz azıcık bi şey olunca bu batnın oyunu ABD nin oyunu bırakın bunları hep bahane artık yemezler herkes kendini kurtarma peşinde, uygurlar Arap olsaydı bu ülkenin belki sesi çikardadı, sanki Araplar bizim ana babamız .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 14:53
21

Dumanlı - @Kartal2 19 nolu yoruma cevabı: Tamam keferelerinki kurnaz tilkilik bu müslümanların ve Türk dünyasının tepki koymasına engelmi.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 12:01
18

Çağlayanlar - "Türk" kelimesini, "Türklüğü" kullanmaktan kaçınan, sadece oy uğruna seçimlerde reklam olarak Türklüğü zikreden bir iktidar var ülkede. Ne acı, bedelli askerlik denen zeh-i gafleti getiren bir iktidarın Türk ve Türklük gibi bir meselesi olması beklenemez zaten. Türklük şuurunun zirvesi merhum Yahya Kemal'e kulak verelim de ızdırabımız azalsın:

"Malazgirt’ten sonra bu Türklük, kendi ırkından, bağlı olduğu dinden, mimariden, hâsılı bu yeni vatandaki yaşayışından, duyuşundan, kendi kader ve kazasından terekküp etmiş bir kütledir.

‘’İşe akıl nazarıyla eğilindiği takdirde milletin mayasında dini görürüz. Zira İslâm çerçevesi dışında arzulanan Türklüğü bulamayız. Türklüğün idraki İslam’ın içinde olabilmektedir. Burada ise prensip nettir. Dini ayrı, mektebi ayrı insanlar bir milletin mensubu olamazlar. Dolayısıyla Türklük, kültürde aranmalıdır. Türklük kültürdür. Türk kültürünü haiz her fert Türktür. Biz Türk ve Müslüman olmak istiyoruz. "

Bu geniş ülkede, binlerce lâtif illerde

Nice yıl, cedlerimiz kökleşerek bir yerde,

Mânevî varlığının resmini çizmiş havaya.

-Ki bugün karşılaşan benzetiyor rü’yâ’ya.-

Kopmuşuz bizler o öz varlık olan manzaradan.

Bahseder gerçi duyanlar bir onulmaz yaradan;

Derler: İnsanda derin bir yaradır köksüzlük;

Budur âlemde hudutsuz ve hazîn öksüzlük,

Sızlatır bâzı saatler dayanılmaz bir acı,

Kökü toprakta kalıp kendi kesilmiş ağacı.

Rûh arar başka tesellî her esen rüzgârda

Ne yazık! Doğmuyoruz şimdi o topraklarda!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 00:00
17

Ömer Güney - S.A Türkiye imzalar mı ki! Kendi ülkesinde adalet ayaklar altında çiğneniyor. Kendi de yıllardır benzer uygulamalara imza atmıştır. Ümidim odur ki hatasında döner. Selam ve dua ile Uygur Türkleri

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 23:04
16

Ahmet - Türkiyenin bu tutumu abd-ingilterenin isteğiyledir, tıpkı s400 işi gibi. Türkiyeyi Rusya ve Çin' e yakınlaştırarak bazı şeyleri kabul ettirmek için...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 21:44
13

Dumanlı - Ayağımıza diken batsa dış güçlerden biliriz. 22 ülke arasında hiç bir müslüman ülke olmadığı gibi Türki devletlerde yok

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 21:18
11

Hüseyin Aydın - 1- TÜRKİYE BM INSAN HAKLARI KONSEYINE ÜYE DEĞİL

2- IMZA ATAN HİÇBİR ÜLKE BILDIRININ SÖZCÜLÜĞÜNÜ ÜSTLENEMEDİ

3- BILDIRI KARAR OLARAK ONAYLANMADI VE TAVSİYE SEKLINDE IMZALANDI

4- 47 ÜLKEDEN OLUSAN KONSEYİN 22 ÜYESİ IMZA ATTI

5- HABERI DOGRU VERIN TÜRKİYE YI KARALAMAYA CALISMAYIN

6- VATAN HAINLIGI YAPMAYIN

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 20:06
10

True Legend - Büyük israil projesi eşbaşkani tayipin efendileri müsade etmemiştir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 19:27
09

Adsız - CİA ile yatağa girenin düğününe NATO cular gelir niye şaşırıyorsunuz ?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 19:25
08

Beylerbeyi - Vardır mutlaka geçerli bir sebebi

Çamur at izi kalsın yapmayın

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 17:51
07

Adil Düzen - Akp kime hizmet ediyordu, kim kurmuştu akp yi!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 17:48
06

Ömeri - Bunun nasıl bir gerekçesi var. Kıt bilgişenöeme rsümen Uygur Türklerine zulüm yapıldığını biliyorum.

Hani kime yapılırsa yapılsın zulme karşı idik.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 17:45
05

Kalbikirık - niye imzalasın adamların Türk lüğe allerjisi var Müslüman Türk olması işi bozuyor...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 17:31
04

Kalbikirık - Çinden para alan emir almaya mecburdur.. filistin davası müslüman davası hepsi yalan ve kandırmaca yeter ki koltuk gitmesin paralar gelsin....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 17:30
03

İsmail Cavga - AKP pragmatist bir partidir. ÇİN ile olan çıkarlarını hep önde tutar, dolayısıyla kendi halkına zulmeden, Çin de ki zulmü görmez.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 17:29
02

Kağan - niye ki !?anlamadığımız çok şey mi var acaba.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 16:50

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?