Reklamı Kapat

(ATKB) New York‘ta Dünya Kadınlar Günü programı düzenledi

(ATKB) New York‘ta Dünya Kadınlar Günü programı düzenledi

‘‘Türkiye‘de kadın sorunu yok, erkek sorunu var‘‘ Ünlü yazar Buket Uzuner, Amerika Türk Kadınlar Birliği (ATKB) tarafından New York‘ta düzenlenen Dünya Kadınlar Günü programına katıldı.

Türkevi‘nde düzenlenen programa konuşmacı olarak davet edilen Buket Uzuner, Türklerde romanın sadece 150 yıldır varolduğunu, bundan önce bulunmayışının nedeninin kadının sosyal hayatta yer almamasından dolayı olduğunu belirterek ‘‘Türkiye‘de kadın sorunu yok, erkek sorunu var‘‘ diye konuştu.

Yurt dışında ne zaman bir edebiyat toplantısına katılsa kendisine edebiyat yerine, Türkiye ile ilgili siyasi soruların yöneltildiğini, bu anlamda yazarların diplomat gibi görev yaptıklarını anlatan Uzuner, ‘‘Bana en son Finlandiya‘da Türkiye‘de edebiyatla ilgili soru yöneltiğinde çok duygulandım ve sevindim‘‘ diye konuştu.

Kadınların artık kendi hayatlarını kendilerinin kurmak istediklerini belirten Uzuner, hem Türkiye‘de hem de dünyada en büyük sorunun hala kadın-erkek sorunu olduğunu ve bütün sorunların bir anlamda buna bağlı olduğuna inandığını ifade etti.

Uzuner şöyle konuştu:

‘‘Bana sorarsanız Türkiye‘nin en büyük sorunu kadın-erkek sorunu, bu sorun çözülmediği sürece hiçbir sorun çözülmez, çünkü ben samimi olarak bütün sorunların buna bağlı olduğunu düşünüyorum. Türkiye‘de kadın sorunu yok, erkek sorunu var‘‘ dedi.

Kadınların siyasette ve parlamentoda en çok temsil edildiği ülkelerin başında gelen Finlandiya‘da bile kadın sığınma evlerinin varlığına işaret eden Uzuner, kadın-erkek meselesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Çocukken peri masallarının ilgisini çekmediğini, bu masalları erkek çocuklarının da okumadığını anlatan Uzuner, ‘‘Büyüdüğümde denizaltı kaptanı ve astronot olmak istiyordum ve gerçekten de bir gün Dolunay Denizaltısına binerek bu hayalimi gerçekleştirdim‘‘ dedi.

Son kitabının daha yeni çıktığını ve kitabın Türk geleneği Kamanlık‘la (Şamanlık) ilgili olduğunu anlatan Uzuner, Büyükada‘da bir Edebiyat Vakfı kurmayı istediğini de söyledi.

Buket Uzuner‘den sonra genç müzisyen Ahu Güral da New York‘a gelişinin hikayesini anlattı.

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

Etkinliğe yoğun programı dolayısıyla sonradan katılıp herkesin ‘‘Kadınlar Gününü‘‘ kutlayan Türkiye‘nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan da Uzuner‘i Türk edebiyatına yaptığı önemli katkılardan dolayı tebrik etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan başkanlığındaki heyetin, kadının güçlendirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunan sivil toplum örgütlerinin yeni sona eren BM Kadının Statüsü Komisyonu toplantılarına katıldıklarını anlatan Apakan, Türkiye‘nin ‘‘Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi‘‘ni imzalayan ve onayan ilk ülke olduğunu da anımsattı.

Apakan, BM Genel Kurulu‘nun Türkiye, Kanada ve Peru‘nun girişimiyle 11 Ekim tarihini ‘‘Dünya Kız Çocukları Günü‘‘ olarak kabul ettiğini de vurguladı.

Buket Uzuner de bu kapsamda söz alarak ‘‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının‘‘ isminin ‘‘Kadından Sorumlu Bakanlık‘‘ olarak değiştirilmesini savunduğunu, kadının hep aile içinde varolmasına yönelik anlayışı uygun görmediğini belirtti.

10 Mar 2012 - 10:44 - Gündem