Reklamı Kapat

Barajsız sınav nasıl olacak? YÖK Başkanı Özvar tek tek açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversite sınavından barajın kaldırıldığını duyurdu. Peki barajsız sınav nasıl olacak? YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, merak edilen soruları tek tek yanıtladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndan (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığını duyurdu. Adaylar, sınav puanına ortaöğretim başarı puanını ekleyerek yerleşme imkanı elde edecek. 135 dakika olan TYT testinin süresi, 30 dakika uzatılarak 165 dakikaya çıkarılacak.

YÖK'ün kararı sonrasında barajsız sınavın nasıl olacağı merak edilmeye başlandı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, merak edilen soruları tek tek yanıtladı.

Hürriyet'ten Nuran Çakmakçı'ya konuşan Özvar, şu ifadeleri kullandı:

Baraj puanı niye kalktı?

Önlisans ve lisans programlarını tercihte bugüne kadar olan baraj puan uygulamasını kaldırdık. Kazanmak, kayıt yaptırmaktan söz etmiyoruz. Öğrencilerin tercih yapma imkanını genişletip, arttırdık. Puanların kaldırılması, üniversitedeki bölüm ve programların puanlarının düşmesi anlamına gelmiyor. Bu puanları düşürmeye yönelik bir uygulama değil. Ön lisans ve lisans programlarını tercih etmek için önceden TYT’de 150, AYT 180 puan almak gerekiyordu. Bu barajı kaldırarak, puanı hesaplanabilen öğrencilerin tercihte bulunma fırsatını onlara vermiş oluyoruz.

Puan üstünlüğü önemli

Sıfır puan almayan herkesin tercih hakkı var değil mi? Önlisans ve lisans programlarının yerleştirme puanlarında düşüş, indirme söz konusu değil. Temel matematik veya Türkçe testinde belirli düzeyde ham puan almak yine gerekiyor. Ham puan uygulaması devam ediyor. TYT sınav puanının hesaplanabilmesi için bu iki testten birinde en az 0.5 veya daha fazla ham puan alınmalı. Bu ham puanı alan öğrencilerin sınav puanı hesaplanıyor. Buna göre puanı hesaplanan öğrencinin en düşük alacağı puan 100, en yüksek alacağı puan ise 500’dür. Bu açıdan puan hesaplamalarında herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Önceki senelerde olduğu gibi bu uygulama devam ediyor.

Geçen sene Y-TYT’de öğrencinin puanının hesaplanabilmesi için 150 puan alması gerekiyordu. 150 puan aldığında ön lisans programlarına başvurabiliyordu. AYT’de de puan türlerine göre sayısal, sözel, eşit ağırlık alanlarında 180 ve üzeri aldığı takdirde puanı hesaplanabiliyordu. Yeni dönemde ise puanı hesaplanabilen bütün öğrencilerin hem Y-TYT hem Y-SAY hem Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanı hesaplanacak. Fakat önceki senelerde olduğu gibi programları kazanabilmek için aldığı puan ile başarı sırasına bağlı. Yani bir programa girebilmek için puan üstünlüğüne sahip olmanız gerekiyor. Demek istiyoruz ki, herhangi bir programa başvuranlar kontenjan nispetinde başarı sırasına göre yerleştirilecek, önceki senelerde olduğu gibi.

Rekabet artacak

Neden bu değişikliğe ihtiyaç duydunuz o halde? Daha fazla sayıda öğrenciyi tercihte bulunabilme imkanına kavuşturmak istedik. Baraj puanını kaldırarak tercih havuzunda çok daha fazla sayıda öğrencinin olmasını sağladık. Öğrenciler, baraj sebebiyle psikolojik baskı altında kalıyorlar. Onların üzerindeki psikolojik baskıyı kaldırabilmek, sadece başarılı olmaya yönlendirip sevk etmek, öğrenciler arasında daha fazla rekabeti sağlayabilmek istedik.

Bu durumda öğrenciler arasında rekabet daha fazla artacak. Tercih havuzunda daha fazla öğrenci olacak. Bu tercih havuzunda puan üstünlüğüne sahip olanların, programa puanları yettiği takdirde, kayıt hakkı elde edebilmelerini sağlayacağız. Kısacası; geçen yıl olduğu gibi öğrenci, TYT ve AYT sınav puanı elde edebilirse, bunun için 0.5 net yapabilen ham puan alma imkanını elde etmiş olacak.

‘Kalite düşmez, aksine artar’

Kalite düşecek endişesi konusunda ne diyorsunuz? Programa kayıt yapma hakkı kazanmak için puan üstünlüğü olması lazım. Sınavda yerleştirme aldığı puan ve başarı sırası ile mümkün. Aynı önceki senelerde olduğu gibi. Başarı sıralaması olmayan, başarı sıralamasında o programın gerektirdiği puanı alamayan zaten kazanamaz. Kalite tartışması fevkalade yanlış tartışma. Tam tersi ortalamalar yükselecek, daha fazla sayıda öğrencinin katılımı programların puanlarının yukarı çıkmasına neden olacak.

Boş kontenjanları doldurmak için mi bu karar alındı?

Kontenjanları dolduralım diye alınan karar değil. Çünkü, geçen senelerde olduğu gibi programlara yerleşebilmek için puan üstünlüğüne sahip olmak gerekir, yüksek puan almak gerekiyor. Başarı sırası şartı getirdiğimiz programlarda herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Tıp, eczacılık, diş hekimliği, öğretmenlik, mimarlık, mühendislikte başarı sırasına girmedikçe o programlara tercihte bulunabilme, kazanabilme imkanı yok. Biz öğrenciyi programa yerleştirmiyoruz. Öğrenci aldığı puan ile programa yerleşme hakkı kazanıyor. Örneğin herhangi bir programın 10 kişilik kontenjanı var. O programa yerleşen 10 kişi en yüksek puan alan öğrenciden itibaren aşağı doğru sıralanır. 10’uncu kişinin aldığı en düşük puan neyse ona göre o sıralama gerçekleşir. Burada demek ki programların puan değerini öğrencilerin arasındaki rekabet belirler. Bizim amacımız psikolojik. Adayların önündeki bariyeri kaldırmak, onları daha fazla rekabete sevk edip, başarıyı yukarı çekebilmek. Baraj daha fazla sayıda öğrencinin rekabet etme şansını arttıracak.

‘Baraj olmasa’ simülasyonu

Geçen yıl baraj olmasaydı kaç kişi tercih hakkı elde edecekti? Bir simülasyon yaptık. Geçen yıl 2 milyon 607 bin 715 aday sınava alındı. Aralarında sıfır alanlar ve kopya nedeniyle elenenler var. Eğer baraj puanı olmasaydı 2 milyon 393 bin kişinin puanı hesaplanacaktı. Oysa 1 milyon 627 bin 539 kişinin puanı hesaplandı. 700 bini aşkın kişi sistem dışına itilmeyecekti. Önemli olan programları daha fazla sayıda adayın tercih etme bakımından ulaşılabilir hale getirmek.

Özel yetenek sınavlarında taban puan istenecek mi?

- YÖK`ün düzenlemesinden önceki uygulamada, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekiyordu. 2022 YKS’den itibaren özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanması gerekecek. Yani özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adayların 2022 YKS’ye başvuru yapmaları zorunlu olacak. Ayrıca, özel yetenek sınavında taban puan şartı aranıp aranmayacağına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili üniversiteler karar verecek ve basın-yayın organlarıyla adaylara duyuracak.

13 Şub 2022 - 10:54 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

07

Mühendis - Kısacası eğitimi mahvettiniz bide üstüne açıklama yapıyor:)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Şubat 10:20
06

Selami - Lise diplomasi olanin üniversite sinavina girmasindeki mantik ney?

Diploma notlarina göre yerleşgirme yapilabilmesi gerek, türkiye haricindeki bütün dünya böyle...

Fetönün kendi yandaşlarini yerleştirmek için getirdiği sinavlar tamamen kalkmali....

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 13 Şubat 15:32
05

432 - kemal dervviş bu ülkenin ekonomisine yıllarca trilyonlarca zarar verdi hani onun ismini hatırlayan eleştiren yargılanmalıdır diyen tek bir medya asalağı varmı yok yanlışmıyım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 14:36
04

432 - yıllarca düze liselere gidenlere yapılan haksızlıklarıda konuşun hükümeti yıprratmaya yönelik medyacılık yazarlık yapalımda gerisi ne olursa olsun sizinki millet derdi değil birilerinin yıpratma medyacılığı sesi olmadır milleti galeyana kışkırtmaya getiemektir erdoğan teziç domuzunun yök başkanın geçmişte ne haksızlıklar yaptıklarını fetöye hizmet eğitimde ettiğini söyleyin hadi fetöcüyd ama yıllarca kimse farkına varmadı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 14:35
03

doğrusöyler - Eğitimin şöyle yada böyle içine etmiş tiniz şimdi tam cuk bitirdiniz .. helal size ideallerinize yavaş yavaş ulaşıyorsunuz ama bir gün sizi gidecek siniz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 13:10
02

Okur - Bomboş bir konuşma. Dolmayan bölümleri doldurmak için yaptıkları çok açık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 12:17
01

Erdem - YÖK başkanı boş konuşuyor; barajı kaldırıyor, diğer taraftan tıp, eczacılık, hukuk, mühendislik ve eğitim fakültelerinde başarı yüzdeliği sınırlaması devam ediyor. Belli ki kendi iradeleriyle yapmamışlar, çünkü yapılan açık bir çelişkiyi yansıtıyor. Yerleştirme puan üstünlüğüne göre olduğuna göre bu fakültelere "pozitif ayrımcılık" yapılmasının sebebi ne!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 11:34